Які рухи здійснює наша планета. 6 клас – географія. Гільберг

§5. Які рухи здійснює наша планета

І все-таки вона крутиться…

Галілео Галілей, італійський астроном, філософ, фізик

  • З яких великих космічних об’єктів складається Сонячна система?
  • Наведіть приклади сезонних явищ у природному середовищі.
  • Чому бувають пори року? Чому день змінює ніч? Скільки триває доба?

Яке значення мають форма та рух Землі навколо своєї осі. 

Куляста форма й розміри Землі мають велике географічне значення. Така форма зумовлює збільшення кута падіння сонячних променів на земну поверхню від полюсів до екватора. Тому території, ближчі до полюса, отримують менше сонячного світла та тепла, ніж ті, що розташовані поблизу екватора. А від цієї кількості тепла залежить нагрівання земної поверхні й повітря, погода і клімат, вивітрювання та багато інших процесів і явищ, які відбуваються на нашій планеті.

Найбільшу кількість сонячної енергії територія отримує, якщо сонячні промені падають під прямим кутом до її поверхні, тобто прямовисно. Таке положення Сонця на небосхилі називають «у зеніті».

Земля рухається навколо своєї осі (добовий рух) і навколо Сонця (річний, або орбітальний, рух). Один повний оберт навколо своєї осі земна куля здійснює за добу. Доба є важливою одиницею відліку часу.

Яка умовна лінія розділяє нашу планету на Західну і Східну півкулі? У якій півкулі розміщена Україна?
Розгляньте малюнок 1. Назвіть два важливих наслідки форми і руху Землі, які він ілюструє.

Земля обертається навколо своєї осі, і це має важливі наслідки. Так, під час такого обертання Сонце освітлює то одну, то іншу сторону планети. Так на Землі відбувається зміна дня та ночі. У той час, коли на освітленій стороні планети – день, на протилежній – ніч. Ви вже знаєте, що один оберт навколо своєї осі Земля здійснює за добу. Обертання Землі відбувається із заходу на схід, тобто проти годинникової стрілки, якщо дивитися на Землю із боку Північного полюса.

Розгляньте малюнок 2. Укажіть та презентуйте ці наслідки у вибраний вами спосіб.

Які рухи здійснює наша планета. 6 клас - географія. Гільберг
Мал. 1. Зміна дня і ночі
Які рухи здійснює наша планета. 6 клас - географія. Гільберг
Мал. 2. Зміна часу на Землі

Результатом осьового обертання Землі є те, що в різних місцях планети час доби в один і той же момент не однаковий. Це пов’язано з нерівномірним освітленням земної кулі сонячними променями. Обертання планети вимагає створення часових поясів. Їх є 24, один на кожну годину обертання Землі.

Використавши ресурс «Світова мапа часу», доберіть приклади міст у різних регіонах світу (по 1 прикладу), укажіть час у кожному місті та зробіть висновок про час доби в ньому Порівняйте час у них з київським.

Яке значення орбітального (річного) руху Землі. 

Ви вже знаєте, що Земля, як і інші планети Сонячної системи, рухається навколо Сонця своїми орбітами.

Орбіта (від лат. коло) – траєкторія руху небесного тіла у космічному просторі навколо іншого тіла.

Наша планета здійснює один повний оберт навколо Сонця за рік – 365 діб і 6 год. Проте ми в календарі не враховуємо ці 6 годин, а лише 365 діб. Тому, за чотири роки 6 год складаються у ще одну добу. І кожен четвертий рік у найкоротшому місяці року – лютому нараховується не 28, а 29 діб. Такий рік називається високосним. У високосному році 366 діб.

Знайдіть інформацію, які роки у XXI столітті були високосними.

Внаслідок того, що Земля рухається навколо Сонця і її вісь має нахил до площини орбіти, на нашій планеті відбувається зміна пір року.

Такий рух Землі навколо Сонця ми можемо простежити за допомогою телурія. Так, протягом року наша планета займає чотири положення, за якими визначають пори року. На малюнку 3 зображено положення Землі відносно Сонця у різні пори року.

Які рухи здійснює наша планета. 6 клас - географія. Гільберг
Maл. 3. Рух Землі навколо Сонця

Коли ж відбувається зміна пір року на Землі.

 Початком астрономічної весни вважають 21 березня, а астрономічної осені – 23 вересня. У ці дні наша планета розміщується так, що опівдні (12 год дня) Сонце перебуває в зеніті над екватором (мал. 5). Північна та Південна півкулі освітлюються однаково. У ці дні тривалість дня дорівнює тривалості ночі. Тому 21 березня називають днем весняного рівнодення, а 23 вересня – осіннього рівнодення.

Зенітом називають напрямок безпосередньо «вгору», вертикально над конкретним місцем.

22 червня в Північній півкулі настає астрономічне літо, а в Південній півкулі – астрономічна зима. У цей день Північний полюс максимально повернутий до Сонця. Тому північна півкуля освітлюється більше, ніж Південна. Сонце опівдні перебуває в зеніті не над екватором, а над Північним тропіком (мал. 4). 22 червня називають днем літнього сонцестояння. Цього дня у Північній півкулі найдовший день, а в Південній – найкоротший. 22 грудня у Північній півкулі настає астрономічна зима, а в Південній півкулі – астрономічне літо. Земля в цей день повернута до Сонця Південним полюсом. Південна півкуля освітлюється більше, ніж Північна, а Сонце опівдні перебуває в зеніті над Південним тропіком (мал. 4). У цей день у Південній півкулі найдовший день, а в Північній – найкоротший.

Які рухи здійснює наша планета. 6 клас - географія. Гільберг
Мал. 4. Північний і Південний тропіки
Чим вирізняються дні: 23 вересня, 21 грудня, 20 березня та 21 червня? Яка тривалість дня і ночі в ці дні?

За допомогою телурія (мал. 5) установіть положення глобуса так, щоб в Україні в цей час була осінь.

Які рухи здійснює наша планета. 6 клас - географія. Гільберг
Мал. 5. Телурій
Підберіть матеріал та створіть презентацію (інформаційний лист) на тему «Сезонні явища в природі».

Які зміни відбуваються в природі внаслідок обертання Землі. 

Осьове обертання Землі викликає зміни в надходженні сонячної енергії у вигляді світла і тепла на земну поверхню протягом доби. З цим пов’язані зміни в природі. Наприклад, квітки деяких рослин розкриваються (мал. 6, 1) і закриваються (мал. 6, 2) у певний час доби.

Кульбаба розкривається і закривається
Мал. 6. Добовий ритм квітки кульбаби

Тварини також пристосовуються до зміни дня і ночі. Наприклад, вони здобувають їжу в різний час доби. Наприклад, ластівки та жайворонки активні вдень, а сови та кажани, навпаки, полюють уночі. Мурахи на ніч закривають входи у свій мурашник.

Наведіть приклади змін у природі протягом доби. Як добове обертання Землі впливає на життєдіяльність людини? Наведіть приклади сезонних змін у природі.

Коротко про головне

  • Куляста форма Землі зумовлює збільшення кута падіння сонячних променів на земну поверхню від полюсів до екватора. А від кількості тепла залежить нагрівання земної поверхні та повітря, погода і клімат, режим річок, вивітрювання та багато інших процесів і явищ.
  • Земля рухається навколо своєї осі (добовий рух) і навколо Сонця (річний, або орбітальний, рух). Результатом осьового обертання Землі є те, що в різних місцях планети час доби в один і той же момент не однаковий.
  • Орбітальний рух Землі навколо Сонця та нахил земної осі приводить до змін року та сезонної ритмічності природних явищ.

Перевіряємо себе

1. Наведіть приклади добових і річних ритмів як наслідків осьового обертання й орбітального руху Землі.

2. Порівняйте наслідки добового та річного руху Землі.

3. Як впливає зміна дня і ночі на спосіб життя тварин? Наведіть приклади.

4. Що було б, якби не було рухів Землі?

5. Оберіть фразу, що відповідає вашим відчуттям та емоціям на уроці:

  • не зрозумів/-ла
  • не вийшло
  • було складно
  • спробую ще раз
  • сподобалося
  • вийшло
  • потрібно попрацювати
  • я можу
Перший глобус придумав у II ст. до н. е. давньогрецький філософ Кратес Малоський.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар