Які особливості підземних вод. 6 клас – географія. Гільберг

§45. Які особливості підземних вод

Немає нічого більш м’якого та гнучкого, ніж вода, але спробуйте чинити їй опір.

Лао Цзи, китайський філософ

  • Як вода потрапляє в криницю? Чому в глибокій криниці вода чистіша, ніж у річці?
  • Пригадайте, які гірські породи називають водотривкими, а які – водопроникними. Наведіть приклади.

Як утворюються підземні води.

Підземними називаються води, що містяться у верхній частині земної кори в порах, тріщинах та порожнинах. Щоб вони утворилися, потрібно дві умови: атмосферні опади у вигляді дощу та снігу і здатність гірських порід пропускати воду. У давнину люди не могли пояснити, де взялася вода під землею. Нині відомо, що підземні води утворюються переважно внаслідок просочування крізь гірські породи дощових і талих вод.

Пори – це проміжки між частинами гірської породи.

Укажіть, які гірські породи є водопроникними, а які – розчиняються у воді: пісок, глина, вапняк, граніт, мергель, галька, сіль, гіпс.

Знайдіть інформацію про порожнини в земній корі – печери, які виникають унаслідок вимивання легкорозчинних гірських порід підземними водами (мал. 1).

Проведіть дослідження «Чому міліють криниці?».

Де залягають підземні води в земній корі.

Підземні води можуть залягати на різній глибині від поверхні землі. Найближче залягає верховодка. Вона не утворює суцільного водоносного горизонту. Її рівень залежить від кількості атмосферних опадів, тому в посушливий період вода може зникати. До того ж вона часто буває забрудненою.

Карстова печера
Мал. 1. Карстова печера

У першому від поверхні землі водоносному шарі залягають ґрунтові води. Їх теж живлять атмосферні опади, тому рівень ґрунтових вод змінюється: під час танення снігу підвищується, а коли посушливе літо, то знижується. Зміна рівня ґрунтових вод спостерігається у криницях.

Міжпластові води залягають у водоносному горизонті між двома водотривкими шарами. Вони дуже чисті. Водотривкі шари можуть прогинатися і здавлювати воду. Вода в таких місцях, якщо пробити свердловину, може фонтанувати, вона називається артезіанською (мал. 2).

Схема залягання підземних вод
Мал. 2. Схема залягання підземних вод

Джерело – вихід ґрунтових вод на поверхню.

Гейзер – це джерело, яке періодично викидає високо в повітря струмені води і пари. Одними з найвідоміших у світі є гейзери в Єллоустонському парку у США.

Поміркуйте, чи завжди рівень ґрунтових вод буде однаковим. Які причини можуть впливати на рівень ґрунтових вод?

Знайдіть на плані місцевості в атласі умовний знак джерела. Поясніть, чому воно могло там утворитися.

Які води називають термальними та мінеральними.

Термальними називаються води, температура яких вища за 20 °С. Їх використовують для опалення будинків, теплиць, виробництва електроенергії, а також у рекреаційних цілях.

Дізнайтеся, де у світі є найвідоміші термальні води. Чи є такі води в Україні? Що таке рекреація?

Мінеральні води – підземні води з підвищеним умістом деяких хімічних елементів і сполук, що справляють цілющий вплив на організм людини. Їх використовують для лікувальних потреб. Україна багата на мінеральні води. Дуже багато їх у Карпатах, Миргороді, Хмільнику.

Запишіть у зошит назви відомих вам мінеральних вод України.

Підземні води лежать на глибині. Чи захищені вони від забруднення? Чи правильно вважати, що запаси підземних вод невичерпні?

Коротко про головне

Підземними називаються води, що містяться у верхній частині земної кори в порах, тріщинах та порожнинах. Залежно від умов залягання підземні води поділяють на: верховодку, ґрунтові води, міжпластові води. Термальні та мінеральні води широко використовують у лікуванні.

Перевіряємо себе

  1. Назвіть дві умови утворення підземних вод.
  2. У чому полягає відмінність між ґрунтовими й міжпластовими водами? Чи залежить рівень міжпластових вод від кількості атмосферних опадів?
  3. Чому рівень ґрунтових вод не постійний?
  4. Чому підземні води залягають на різній глибині?
  5. Яка вода називається мінеральною? Які марки мінеральних вод України вам відомі? Створіть проєкт «Мінеральні води України».

Чи знаєте ви, що…

Єдиний в Україні гейзер мінеральної води розташований у селі Вучкове Міжгірського району Закарпатської області.

Кожна людина на Землі за рік використовує 1,5 млн літрів води.

Понад мільярд людей на планеті не мають доступу до чистої питної води.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар