Як зовнішні процеси на Землі формують рельєф. 6 клас – географія. Гільберг

§15. Як зовнішні процеси на Землі формують рельєф

Хоча у світі немає предмета, який був би слабкішим і ніжнішим за воду, але вона може зруйнувати найтвердіший предмет.

Лао Цзи, давньокитайський філософ

  • Прокоментуйте слова Лао Цзи.
  • Назвіть відомі вам властивості води, льоду та снігу
  • Як Сонце та вітер змінюють земну поверхню?

Чому відбувається вивітрювання. 

На Землі діють внутрішні сили, що спричиняють утворення гір, і зовнішні, які ці гори руйнують. До зовнішніх сил належать такі процеси: вивітрювання, робота текучих вод, льодовиків, вітру, морського прибою (мал. 1).

Зовнішні процеси
Мал. 1. Зовнішні процеси

Вивітрювання – це процес механічного руйнування та хімічної зміни гірських порід і мінералів земної поверхні під впливом коливань температури, вітру, води або життєдіяльності організмів.

Яким буває вивітрювання. 

За способом руйнування визначають фізичне, хімічне й органічне вивітрювання (мал. 2).

Види вивітрювання
Мал. 2. Види вивітрювання
Розгляньте світлини (мал. 3) та прочитайте текст. З’ясуйте, про який вид вивітрювання ідеться в кожному його пункті. Яка світлина йому відповідає?
Вивітрювання
Мал. 3. Вивітрювання
  1. Це вивітрювання відбувається під впливом організмів – бактерій, найпростіших грибів, лишайників, молюсків, мохів, які виділяють речовини, що руйнують гірські породи. Деякі види грибів здатні руйнувати не лише каміння, а й штучні будівельні матеріали — бетон, цеглу тощо. Лишайники не надто активно руйнують гірські породи. Проте, відмираючи, їхні рештки забарвлюють поверхню каменю темними кольорами, унаслідок чого деякі його ділянки нагріваються більше, прискорюється інший вид вивітрювання. Окремі морські молюски руйнують прибережне каміння й портові споруди. Дерева, чагарники та трави здатні проникати корінням у найменші тріщинки твердих гірських порід, розширюючи й поглиблюючи їх. Напевно, багато хто з вас бачив, як крізь асфальт і кам’яні плити проростають зелені паростки, що долають тверду поверхню не силою, а безперервністю дії.
  2. Це вивітрювання відбувається під впливом зміни температури повітря протягом доби та вологи. Розглянемо, як це відбувається. Удень сонячні промені нагрівають скельну породу, і вона розширюється, уночі ж, навпаки, охолоджується й стискається. Унаслідок того, що це повторюється щоденно протягом багатьох років, на поверхні гірської породи утворюються тріщинки, які поступово поглиблюються. Гірська порода розпадається на дрібні шматочки. Зрештою, за мільйони років гірський масив перетворюється на нагромадження щебеню, піску та пилу. Процес цього вивітрювання посилюється, якщо в щілини потрапляє вода. При низьких температурах вона замерзає, розширюється й поглиблює тріщину.
  3. Процеси руйнування гірських порід і мінералів можуть відбуватися за участю повітря, води й розчинених у ній речовин. У цьому важливу роль відіграє вода. Рухаючись у товщі земної кори, вода не тільки може розчиняти гірські породи, а й спричинює в них складні зміни. Наприклад, при такому вивітрюванні польовий шпат перетворюється на глину, ангідрит, поглинаючи воду з повітря, – на гіпс. Інтенсивне таке вивітрювання спостерігається в районах зі спекотним і вологим кліматом.

Піраміда Хеопса (Єгипет), побудована в 26 столітті до н.е., є найвищою і найвідомішою з єгипетських пірамід. На момент створення її висота була трохи більше ніж 146 метрів, але після кількох землетрусів частина плит, з яких вона складена, впала, і висота цієї пам’ятки тепер становить 137 метрів. До того ж унаслідок фізичного вивітрювання кожних 10 років споруда втрачає 2 мм свого зовнішнього шару. Порахуйте, через який час висота піраміди складатиме 136 метрів.

До чого призводить ерозія.

Ерозія – це руйнування гірських порід або ґрунту в результаті роботи вітру (вітрова ерозія) або води (водна ерозія).

Робота текучих поверхневих і підземних вод. 

На земній поверхні річки виконують три види роботи: руйнування, перенесення та відкладення гірських порід.

Руйнівна робота річок називається річковою ерозією.

Діяльність води, пов’язана з руйнуванням ґрунтового покриву, називають водною ерозією.

На схилах пагорбів і долин під час дощу й танення снігу часто утворюються вимоїни — невеличкі рівчаки, по яких вода стікає вниз і несе пухкий розмитий ґрунт. З кожним роком вимоїни поглиблюються, поступово перетворюючись на яр. Яроутворення шкодить сільському господарству, оскільки велика кількість родючих земель стає непридатною для використання. Минають роки, і стінки яру обсипаються, заростають травою, кущами й деревами. Він перетворюється на балку.

Складіть поради, як боротися з яроутворенням.

Робота вітру. 

Піщинки, які несе вітер, вибивають дрібні частинки гірської породи, надаючи скелям химерних форм. Такі процеси називають вітровою ерозією. Переносячи пісок, вітри формують і змінюють рельєф. До вітрових форм рельєфу належать бархани та дюни.

Бархани поширені переважно в піщаних пустелях. Дюни нагадують бархани, але менші за них. Вони утворюються переважно на піщаних узбережжях океанів, морів та озер.

Робота льодовиків.

У горах і приполярних районах великої руйнації завдають льодовики.

Льодовик нагадує повільну льодову річку, що тече вниз долиною. Він здатний переносити велику кількість каміння, піску, глини на великі відстані, руйнуючи все на своєму шляху, згладжуючи валуни й скелі та відкладаючи зруйнований матеріал по дорозі та в місцях танення. Льодовикові відкладення називають мореною. Результатом діяльності льодовика є поклади піску.

Розгляньте світлини (мал. 4). З’ясуйте, що стало причиною утворення цих форм рельєфу. Які із цих форм рельєфу можна побачити у вашому краї?
Форми рельєфу
Мал. 4. Форми рельєфу

Зсув – це процес зміщення (сповзання) вниз по схилу частини гірських порід (мал. 5).

Зсуви виникають на схилах річкових долин, у горах, на схилах берегів морів.

Зсув
Мал. 5. Зсув
Чим небезпечні зсуви для людини? Сформулюйте поради щодо дій у разі виникнення загрози зсуву давши відповіді на запитання.
  1. Що робити під час зсуву?
  2. Що робити після зсуву?
  3. Як попередити про загрозу зсуву місцеву громаду?

Подивіться відео «Зсуви»

Розкажіть про причини цього явища.

Працюючи з додатковими джерелами інформації, підберіть приклади форм рельєфу, що утворюються внаслідок дії різних чинників вивітрювання:

  • вода в річці
  • вітер
  • льодовик
  • підземні води.

Коротко про головне

  • Вивітрювання – це процес механічного руйнування та хімічної зміни гірських порід і мінералів земної поверхні під впливом коливань температури, вітру, води або життєдіяльності організмів.
  • Ерозія — це руйнування гірських порід або ґрунту в результаті роботи води (водна ерозія) чи вітру (вітрова ерозія).
  • Зсув – це процес зміщення (сповзання) вниз по схилу частини гірських порід.

Перевіряємо себе

  1. Які зовнішні сили найбільше змінюють рельєф?
  2. Що таке ерозія? Яку роль відіграє людина в поширенні цього процесу?
  3. Запропонуйте дії людини для зменшення загрози виникнення зсувів.
  4. Як ви розумієте вислів: «Вода камінь точить»?
  5. Станьте дослідниками. Споглядаючи краєвиди свого населеного пункту, поспостерігайте за об’єктами природи. Чи є серед них ті, які піддавалися впливу різних процесів? Сфотографуйте їх. Встановіть, який вид вивітрювання вони демонструють? Чи є у вашому краї приклади значного впливу людини на зміну рельєфу земної поверхні?
  6. Зробіть висновок: чого ви навчилися на уроці та де зможете застосувати це в житті?
Інтенсивність вивітрювання залежить від температури повітря та кількості опадів. Наприклад, зі збільшенням температури повітря на кожні 10 °С швидкість хімічного вивітрювання зростає у 2-3 рази. Залежно від хімічного складу порід по-різному відбувається їхнє руйнування.
Поміркуйте, чому темнозабарвлена порода швидше руйнується?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар