Як визначають висоту точок місцевості. 6 клас – географія. Гільберг

§16. Як визначають висоту точок місцевості

Я щаслива людина. У мене була мрія, і вона здійснилася, а це не часто трапляється з людиною. Зійти на Еверест – мій народ називає його Чомолунгма – було потаємним бажанням усього мого життя. Сім разів я брався за справу; я зазнавав невдачі й починав спочатку, знову і знову, не з почуттям запеклості, яке веде солдата на ворога, а з любов’ю, немов дитя, що підіймається на коліна своєї матері.

Тенцинг Норгей, непальський альпініст

  • Які зовнішні процеси формують рельєф?
  • Навіщо потрібно знати висоту місцевості?

Як розрізнити абсолютну та відносну висоту.

Ще в далекому минулому людям доводилося визначати висоту однієї ділянки місцевості щодо іншої. Відомо, що це робили ще в Давньому Єгипті для створення зрошувальної системи в нижній течії Нілу.

Особливості рельєфу враховують під час проєктування й будівництва каналів, підприємств, газопроводів, аеродромів, використання сільськогосподарських угідь.

Висоту точок на місцевості визначають від рівня Балтійського моря, який прийнято за 0 метрів.

Щоб порівняти положення будь-якої точки місцевості з рівнем Балтійського моря, топографи проводять нівелювання, тобто визначають перевищення однієї точки місцевості над іншою.

Отже, кожна точка земної поверхні має свою висоту.

Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем моря, позначається на картах у метрах.

Відносна висота – це перевищення однієї точки земної поверхні над іншою, обраховане по вертикалі.

Горизонталі – це лінії на плані або карті, що з’єднують точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою (мал. 1, 2).

На малюнку 2 зображено пагорб з двома вершинами, на яких ростуть дуб та ялина. Підніжжя пагорба знаходиться на рівні моря.

Визначте:

  • абсолютну висоту обох дерев на вершинах;
  • відносну висоту вищої з точок, на яких ростуть дерева.
Горизонталі
Мал. 1. Горизонталі
Пагорб з вершинами
Maл. 2. Пагорб з вершинами

Найпростішою та найдоступнішою для дослідження формою рельєфу є горб. На його прикладі ми спробуємо дослідити один зі способів вимірювання висоти рельєфу. Як же виміряти висоту горба?

Спочатку виникає бажання виміряти рулеткою чи метром довжину схилу від підошви горба до його вершини і вважати це висотою горба. Але справжня висота горба – це прямовисна лінія, опущена з вершини горба до підошви. Тепер зрозуміло, що ця уявна лінія (відрізок) – усередині горба й прикласти до неї рулетку чи виміряти її метром не вдасться. Щоб виміряти висоту горба, потрібні спеціальні прилади. Найпростішим таким приладом є шкільний нівелір (мал. 3).

Нівелір
Мал. 3. Нівелір

Знайомимося з принципом роботи нівеліра.

Мета: навчитися визначати висоту форм рельєфу на місцевості за допомогою нівеліра.

Обладнання: саморобний нівелір, що складається з двох рейок, з’єднаних під прямим кутом, та важка на нитці для можливості виставити нівелір вертикально. Висота – 1 м.

Хід роботи

1. Установіть нівелір вертикально в нижній точці біля підніжжя пагорба (мал. 4).

Визначення відносної висоти пагорба
Мал. 4. Визначення відносної висоти пагорба

2. Подивіться вздовж верхньої рейки, а однокласник/ однокласниця позначить кілочком точку на пагорбі, що знаходиться на лінії спостереження.

3. Якщо висота нівеліра дорівнює 1 м, то точка, де розміщений кілочок, буде на 1 м вище від того місця, на якому стоїть нівелір.

4. Перенесіть нівелір у позначену кілочком точку.

5. Повторіть дії пунктів 1 і 2. Тепер нівелір буде вже на 2 м вище від підніжжя.

6. Повторіть ці дії, поки кілочок не буде на вершині пагорба.

7. Пройшовши весь схил, визначимо відносну висоту пагорба.

Аналогічно можна вимірювати глибину западин (знижених форм рельєфу). Зрозуміло, що відносних висот у кожного об’єкта може бути багато. Тому на топографічних планах і картах позначають не відносну, а абсолютну висоту, відлік якої здійснюють для всіх форм рельєфу від рівня моря чи океану.

Усі моря з’єднані з океанами й тому повинні мати однаковий рівень. Проте насправді це не так. З певних причин рівень водної поверхні в морях – різний.

Сьогодні для визначення висот точок поверхні використовують електронні прилади. Таким, наприклад, є альтиметр (висотомір) – інструмент, що використовується для вимірювання висоти підйому або висоти над рівнем моря (мал. 5). Він працює за принципом визначення різниці тиску атмосферного повітря на різній висоті.

Альтиметр
Мал. 5. Альтиметр

Визначити висоту місцевості ви можете навіть використавши свій смартфон. У Google Play або App Store є окремий додаток «Альтиметр – висотомір», який дозволить вам провести невелике дослідження без використання складних приладів і технологій.

Скористайтеся додатком «Альтиметр».

Цей додаток зручно використовувати для вимірювання висоти. Він зацікавить тих, хто любить піші прогулянки, катання на лижах і гірських велосипедах та інші види активного відпочинку. У будь-який час з високою точністю ви можете перевірити висоту певної точки. Додаток працює в інтернеті та в автономному режимі.

Визначте абсолютну висоту точки, що знаходиться у класі, та порівняйте її з висотою будь-якої точки у вашій домівці. Визначте відносну висоту.

Найглибшою точкою земної поверхні є Маріанська западина в Тихому океані. Найвища вершина – гора Еверест (Джомолунгма), що розташована в Гімалаях.
Якщо умовно розмістити Еверест у Маріанській западині, чи буде видно вершину над поверхнею води? Відповідь аргументуйте цифрами.

Як позначають висоти та глибини на картах.

Шкала висот і глибин – це шкала кольорових тонів, яку використовують для фарбування висотних і глибинних щаблів. Шкали побудовані за принципом: що глибше або вище, то темніше. Для позначення висот суходолу використовують зелені, жовті та коричневі кольори. Для позначення морських глибин – блакитні й сині. Що більша глибина океану, то темніший відтінок синього кольору використовують для її зображення. Цю шкалу застосовують на навчальних, загальногеографічних і фізичних картах. Шкалу з вказівкою глибини дають на полях карти.

Шкала висот і глибин – поєднання різних кольорових тонів, які використовуються для відображення на картах різних за абсолютною висотою форм рельєфу.

Розгляньте на картах атласу шкалу висот і глибин та дайте відповіді на запитання:

  1. Який колір використовують для позначення низовин (висотою від 0 до 200 м)?
  2. Як змінюється колір відображення при зменшенні абсолютної висоти низовини?
  3. Чи відрізняються кольори відображення височини і плоскогір’я?
  4. За яким принципом ця шкала побудована для гір та океанів?
  5. Як змінюється колір в океані з глибиною?
  6. З якою метою застосовують шкалу висот і глибин на навчальних картах?

Використовуючи фізичну карту півкуль шкільного атласу, за шкалою висот і глибин визначте найвищі гори планети й найглибші місця в океані.

Коротко про головне

  • Абсолютна висота – це перевищення точки земної поверхні над рівнем моря. Відносна висота – це перевищення однієї точки земної поверхні над іншою, обраховане по вертикалі.
  • Горизонталі – це лінії на плані або карті, що з’єднують точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою.

Перевіряємо себе

  1. Визначте за географічною картою абсолютну висоту місцевості, на якій розташований населений пункт, у якому ви проживаєте.
  2. Як ви можете розрізнити на географічній карті нерівності суходолу або морського дна?
  3. Оцініть, яким є практичне значення вміння визначати відносну висоту місцевості. Наведіть життєвий приклад застосування цього вміння.
  4. Коротко висловіть свої відчуття та емоції на уроці. Що найкраще вам вдалося? У чому виникали труднощі? Чого ви навчилися? Де це можна застосувати?

Ви знаєте, що найвищою горою Землі є Еверест. Проте на Гавайських островах у Тихому океані є вулкан Мауна-Кеа. Місцевою гавайською мовою назва гори перекладається як «Біла гора». Деякі дослідники вважають його найвищою горою на планеті. Використавши додаткові джерела інформації та підібравши відповідні цифри висот, запропонуйте свою відповідь на запитання: «Найвища точка Землі: Еверест чи Мауна-Кеа?».

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар