Як розподіляється тепло на поверхні Землі. 6 клас – географія. Гільберг

§31. Як розподіляється тепло на поверхні Землі

Жити на Землі, можливо, дорого, зате ви отримуєте щорічний безкоштовний круїз навколо Сонця.

Ешлі Брільянт, американський письменник та карикатурист англійського походження

  • Поясніть, як ви розумієте слова Ешлі Брільянта.
  • Яку форму має наша планета?
  • Форму Землі було остаточно доведено, коли люди змогли побачити планету з космосу Наведіть не менше двох доказів кулястості Землі, які існували до космічних досліджень.
  • Які наслідки кулястої форми Землі?

Що таке теплові пояси Землі. 

Виділення теплових поясів обумовлено нерівномірним розподілом сонячного тепла по кулястій земній поверхні. Межі теплових поясів проходять за умовними лініями – тропіками та полярними колами (мал. 1).

Знайдіть ці лінії на малюнку (екватор, тропіки, полярні кола) і покажіть їх на глобусі.
Межі теплових поясів
Мал. 1. Межі теплових поясів

Існують спеціальні географічні карти – кліматичні, які показують річний розподіл температури повітря на Землі. На них температуру повітря позначають або точками, поряд з якими стоїть її числове значення, або спеціальними лініями – ізотермами. Червоними лініями позначають температуру найтеплішого місяця року, яким у Північній півкулі є липень. Чорними або синіми лініями позначають температуру січня – найхолоднішого місяця у Північній півкулі.

Ізотерми – це лінії на географічній карті, які з’єднують місця з однаковою середньою температурою.

За особливостями річного розподілу температури повітря на Землі виділяють теплові пояси. Їхні межі визначають лінії тропіків і полярних кіл. Умовними межами теплових поясів є ізотерми +20 °С, +10 °С, 0 °С.

Розгляньте у шкільному атласі карту кліматичних поясів, знайдіть ці ізотерми.

Теплові пояси – це території Землі з певними температурами повітря, які різняться між собою кількістю тепла, що надходить від Сонця, межі яких визначають лінії тропіків і полярних кіл.

Користуючись текстом і картою теплових поясів шкільного атласу, заповніть у зошиті таблицю «Характеристика теплових поясів».

 

Назва поясу

Особливості розташування, межі

Кут падіння сонячних променів

Температура повітря

       

Отже, наша Земля нагрівається нерівномірно. Що далі від екватора, то кут падіння сонячних променів стає меншим, а отже, і меншу кількість тепла отримують ці території.

На контурній карті проведіть межі теплових поясів. Червоним кольором зафарбуйте територію жаркого поясу зеленим – помірні, синім – полярні (холодні) пояси.

З’ясуйте, у якому тепловому поясі розміщена Україна.

Пригадайте, що таке погода. Для чого її вивчають?

Хто займається вивченням погоди. 

Спостереження за погодними умовами поклали початок науці метеорології, яка вивчає атмосферу й усі явища, що в ній відбуваються. Одним із найголовніших напрямів діяльності метеорологів є дослідження та прогнозування погоди.

Розгляньте малюнки 2 і 3. Назвіть складові погоди та погодні явища.

Як складають прогноз погоди?

Погода дуже мінлива. Одного й того ж місяця, але в різні роки, вона може бути різною – сухою й дощовою, холодною та теплою, може змінюватися й упродовж доби.

Складові погоди
Мал. 2. Складові погоди
Погодні явища
Мал. 3. Погодні явища

Погоду передбачають учені-синоптики на метеорологічних станціях, розміщених у різних куточках планети. Вони фіксують усі зміни природних елементів і явищ.

Синоптична карта – це карта, на якій умовними позначеннями й цифрами записано основні відомості про стан погоди, отримані під час спостережень (мал. 4).

Умовні позначення видів опадів на синоптичній карті
Мал. 4. Умовні позначення видів опадів на синоптичній карті

Користуючись сайтом прогнозу погоди https://ua.sinoptik.ua/, дізнайтеся, яка погода буде сьогодні впродовж дня у вашому населеному пункті. Запишіть її характеристики. Проаналізуйте прогноз погоди на сьогодні. Зробіть висновок про відповідність прогнозу та реалій.

Користуючись різноманітними джерелами інформації, дізнайтеся, які сучасні прилади допомагають вивчати погоду Підготуйте повідомлення або презентацію.

прилади які допомагають вивчати погоду

Виконайте завдання:

А. 18 травня сім’я Петренків збиралася святкувати день народження сина на природі. Відповідно до прогнозу температура повітря цього дня повинна була становити +22 °С. Але ранок був прохолодним і туманним, термометр показував +17 °С. Ближче до полудня стало тепліше, температура піднялася до +25 °С. Надвечір стало прохолодніше і температура знизилася до +14 °С.

Як ви вважаєте, чи правильним був прогноз погоди? Поясніть.

Б. Складіть прогноз погоди, знаючи, що у вашій місцевості південний вітер змінився на північний.

В. На якому малюнку умовними знаками відображена погода того дня, коли не спостерігалися атмосферні опади? Охарактеризуйте погоду цього дня.

атмосферні опади умовні знаки

Коротко про головне

  • Температура нагрівання поверхні Землі залежить від кута падіння сонячних променів.
  • Теплові пояси – це території Землі з певними температурами повітря, які різняться між собою кількістю тепла, що надходить від Сонця, межі яких визначають лінії тропіків і полярних кіл.
  • Погода – це стан тропосфери в певному місці і в певний час. Складовими частинами погоди є температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря. До погодних явищ належать: сила, швидкість і напрям вітру, хмарність, опади, а також тривалість сонячного сяйва, температура та вологість ґрунту, висота й стан снігового покриву. Дослідженням погоди займаються метеорологи, а передбаченням – синоптики.

Перевіряємо себе

  1. Як і з якою метою складають прогнози погоди?
  2. Підготуйте презентацію про Всесвітню службу погоди, використовуючи різноманітні джерела інформації.
  3. Опишіть у зошиті погоду сьогоднішнього дня за допомогою умовних знаків.
  4. Зберіть якомога більше народних прикмет, за допомогою яких можна передбачити погоду.
  5. Складіть синквейн до цієї теми.
Простежити за річним рухом Землі можна, провівши дослід із глобусом та лампою. Накресліть на столі сплюснуте коло. Воно зображатиме шлях Землі навколо Сонця. У центрі кола поставте ввімкнену лампу, що зображає Сонце. Рухайте глобус (земну кулю) по колу так, щоб земна вісь весь час була нахилена в один бік (на північ). Водночас повертайте глобус навколо осі із заходу на схід. Стежте, як освітлюватиметься глобус – земна куля. Не забувайте, що земна куля не має ні осі, ні підставки.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар