На які біологічні ресурси багата Земля. 6 клас – географія. Гільберг

§49. На які біологічні ресурси багата Земля

Коли буде зрубано останнє дерево, коли буде отруєно останню річку, коли буде спіймано останнього птаха, – тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти.

Старовинна індійська мудрість

  • Поясніть, як ви розумієте індійську мудрість.
  • Пригадайте, що таке ресурси. Наведіть їх приклади.
  • Які види ресурсів вам відомі?

Що таке біологічні ресурси.

До біологічних ресурсів належать усі організми, зокрема й ті, які людина окультурила, тобто культурні рослини і свійські тварини, що їх використовують у промисловості та сільському господарстві.

У біосфері загалом переважає рослинна маса, яка становить 97-99 %, і лише 1-3 % припадає на тварин, серед яких переважна більшість (90-95 % ) – безхребетні організми (комахи, морські ракоподібні, молюски, губки, черви, медузи, корали, поліпи тощо). Завдяки здатності організмів розмножуватися всі біологічні ресурси належать до відновлюваних.

Поясніть, чому біологічні ресурси належать до відновлюваних.

Утім людина має підтримувати умови, за яких це відновлення буде здійснюватися, адже за сучасного використання біологічних ресурсів значній їхній частині загрожує знищення.

Біологічні ресурси – усі живі організми, що є джерелом необхідних для людини матеріальних благ (їжі, сировини для промисловості, матеріалу для селекції культурних рослин, сільськогосподарських тварин і мікроорганізмів) і які використовують для відпочинку та відновлення сил.

Наведіть приклади біологічних ресурсів своєї місцевості. Що ви можете зробити для їх збереження?

Що є складовими біоресурсів.

До біоресурсів належить біомаса Світового океану і суходолу. Світовий океан становить 43 % біомаси планети. Щорічно з океанічних вод добувають 85-90 млн т риби (мал. 1), молюсків, ракоподібних та інших організмів. Це забезпечує близько 20 % потреби людства в білку тваринного походження.

Промисловий вилов риби
Мал. 1. Промисловий вилов риби

Біомасу суходолу, як і Світового океану, утворюють рослини й тварини. Рослинні ресурси представлені як культурними, так і дикорослими видами. Ресурси тваринного світу також є життєво важливим відновлюваним ресурсом людства. На земній кулі налічують кілька мільйонів видів тварин (їх значно більше, ніж рослин), деякі з них належать до свійських, інші – до промислових.

Як організми розміщені на Землі.

Найбільше організмів живе біля земної поверхні. Це – поверхня суходолу й повітря над нею, ґрунти, поверхневі води Світового океану та його дно на невеликих глибинах, куди проникає сонячне світло. Умови існування організмів залежать від чинників неживої природи – температури, вологості, світлового режиму. Найменше тепла поблизу географічних полюсів, в арктичних і антарктичних пустелях. Рослинність і тваринний світ цих територій Землі дуже бідні.

Рослинність – це сукупність усіх рослинних угруповань на певній ділянці земної кулі (у певній місцевості чи регіоні або на планеті в цілому).

Тваринний світ – це сукупність різних угруповань тварин у певній місцевості.

У міру просування до екватора число видів рослин і тварин поступово зростає.

На північ і на південь від екватора кількість опадів зменшується, тому деревна рослинність зникає, з’являються трави. У районах, де мало опадів, розташовані напівпустелі та пустелі. Високі температури вдень, низькі вночі, незначна кількість вологи – прийнятні лише для певних видів рослин і тварин. Рослини в цих районах пристосувалися до безводних умов життя: у них замість листків колючки, які допомагають зберегти вологу, та довге коріння, що може діставати вологу з великих глибин.

У степах переважає тепле й сухе літо, холодна зима. Тут поширена трав’яниста рослинність. У помірних широтах поширені лісостепи й широколисті ліси. Дерева скидають листя в холодну пору року. Підлісок складається з чагарників. Ростуть трави. У північних районах панують хвойні ліси, що утворюють природну зону тайги. Трав у цих лісах мало. Біля полярного кола сформувалася безліса природна зона – тундра. Тут переважають мохи, лишайники, карликові дерева, кущі та ягоди.

Рекорди природи.

Рослина з найбільшою у світі квіткою, раффлезія Арнольді (мал. 2), має також найнеприємніший у світі запах. Її гігантські квітки (до метра в діаметрі та вагою до 10 кг) поширюють запах гнилого м’яса. Він приваблює мух, які харчуються виділеннями та запилюють рослину.

Раффлезія Арнольді
Мал. 2. Раффлезія Арнольді

Назвіть позитивні й негативні приклади впливу людини на біологічні ресурси. Які з них характерні для вашої місцевості? Запропонуйте шляхи вирішення цих проблем.

Практична робота

Складання ланцюга живлення для лісу, степу, лугу, водойми своєї місцевості

Складіть ланцюг живлення, який характерний для лісу, степу, лугу, водойми вашої місцевості.

Коротко про головне

Живі організми на Землі тісно пов’язані між собою та з навколишнім природним середовищем.

Поширення живих організмів на Землі має певні закономірності. Найбагатший рослинний і тваринний світ – поблизу екватора, найбідніший – за полярним колом.

Перевіряємо себе

  1. Як ви вважаєте, чому рослини можна назвати фабрикою з виробництва продуктів харчування?
  2. Чому, справляючи вплив на природу, необхідно добре знати взаємні зв’язки між її компонентами?
  3. Чому однією з головних сил, що змінюють біосферу, є діяльність людини?
  4. Вирубування лісу – початок ланцюжка змін у географічній оболонці. Як можна продовжити цей ланцюжок?
  5. Оцініть свою діяльність на уроці. Назвіть три моменти, які у вас вийшли добре в процесі уроку, і запропонуйте одну дію, яка покращить роботу на наступному уроці.

Витривалості грибів можна лише позаздрити. Певні види витримують тиск у вісім атмосфер та можуть розвиватись на поверхні сірчаної кислоти. Спори грибів трапляються на висоті понад 30 тисяч кілометрів, також гриби виживають у глибоких печерах при малій кількості тиску та при повній відсутності світла. Присутність грибів зафіксована навіть у реакторі Чорнобильської АЕС. Чим можна пояснити таку витривалість у грибів?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар