Чому на Землі різний клімат. 6 клас – географія. Гільберг

§32. Чому на Землі різний клімат

Клімат – це те, що ми очікуємо, погода – те, що ми отримуємо.

Марк Твен, видатний американський письменник, журналіст, громадський діяч

  • Поясніть, як ви розумієте слова Марка Твена.
  • У якому поясі освітленості ви живете? Які пори року є у вашій місцевості?
  • Розпитайте дорослих, чи подібні пори року, наприклад, зима (літо), до тих, які були в їхньому дитинстві. Чим вони відрізняються?

Що таке клімат.

Погода в різних куточках земної кулі дуже різноманітна, адже вона залежить від багатьох чинників. Назвіть їх. Над полюсами ніколи не буває великих злив, а на рівнини екваторіальних широт ніколи не випадає сніг. І хай якою б мінливою була погода, середні показники її стану в певній місцевості повторюються з року в рік впродовж тисячоліть.

Давні греки знали, що найважливіший елемент погоди – температура – залежить від кута падіння сонячних променів. Слова кут, нахил з грецької – «клімат». Тому й притаманну певній місцевості погоду назвали кліматом.

Клімат – багаторічний режим погоди для певної місцевості, що має свої особливості.

У приекваторіальній частині Землі між погодою та кліматом немає відмінностей – щодня погода там спекотна із сильними дощами. У середніх широтах відбувається зміна пір року. Найхолоднішою порою року завжди є зима, а найтеплішою – літо. У полярних районах Землі цілий рік холодна погода, тому сніг на суходолі там майже не тане й перетворюється з часом на льодовик.

Подумайте, якими словами можна описати клімат, а якими – погоду.

Дуже жаркий, холодний, теплий, високогірний, м’який, хмарний, жаркий, багаторічний, твердий, змінний, вітряний, прохолодний, сприятливий, постійний, тихий, спекотний, різкий, сонячний, морозний, сухий, вологий, комфортний.

Учені-екологи встановили, що в місцевостях із сухим кліматом у літню пору в багатьох водоймах значно підвищується концентрація шкідливих речовин (їхня кількість у пробі води певного об’єму, наприклад в 1 літрі).

Висуньте гіпотезу, чому це відбувається. Обґрунтуйте своє припущення.

Що необхідно знати для характеристики клімату.

Щоб охарактеризувати клімат будь-якої території, потрібно мати відомості про погоду за багато років. Описуючи клімат, використовують дані про середні багаторічні температури повітря за місяцями, середню багаторічну кількість опадів і режим їх випадання, переважаючі вітри. Опис клімату містить відомості й про відхилення кліматичних показників від норми: найвищі й найнижчі температури, найбільшу та найменшу кількість опадів тощо.

Пригадайте, які чинники впливають на погоду.

  • З’ясуйте за малюнком 1, які чинники впливають на клімат. Яка між ними різниця?
Кліматотвірні чинники
Мал. 1. Кліматотвірні чинники
Кліматичні показники
Мал. 2. Кліматичні показники

Порівняйте поняття «погода» і «клімат». Заповніть у зошиті таблицю.

Подібності Відмінності
Погода Клімат

Який буває клімат.

Залежно від близькості моря (океану), а також інших чинників виокремлюють три основних типи клімату: морський, континентальний та мусонний.

Морський клімат характеризується невеликою амплітудою середньорічних температур, м’якою маломорозною зимою й прохолодним літом у помірних широтах. Опади у вигляді дощу випадають переважно влітку. Вологість повітря протягом року висока. Море виконує пом’якшувальну функцію, забираючи надлишок тепла влітку й віддаючи його взимку.

Континентальний клімат характерний для центральних районів материків, які віддалені від моря. Улітку суходіл сильно прогрівається, а взимку – охолоджується. Тут дуже жарке літо й морозна зима. Річна амплітуда температур велика, опадів мало, вологість повітря низька.

Мусонний клімат характерний для місцевостей на материкових узбережжях, де панують мусони – сезонні вітри на східному узбережжі материка Євразія.

З’ясуйте, який тип клімату характерний для місцевості, у якій ви проживаєте.

Що таке кліматичний пояс.

За співвідношенням кліматичних показників виокремлюють кліматичні пояси.

Кліматичний пояс – область земної поверхні із відносно однорідними кліматичними умовами.

Є екваторіальний, два тропічних, два помірних і два полярних (арктичний та антарктичний) пояси (мал. 3).

Екваторіальний пояс. Протягом року тут спостерігаються високі температури (+28 °С), велика кількість опадів, амплітуда температур незначна, зміни пір року практично немає.

Тропічний пояс. Жарке літо (+30…+35 °С) і порівняно тепла зима (температура не буває нижчою за +10 °С). На рівнинах суходолу та над океаном опадів мало.

Помірний пояс. Спостерігається чітка зміна пір року з теплим літом і холодною зимою. Температура, кількість опадів і вологість значною мірою залежать від близькості до моря й характеру переважаючих вітрів.

Полярний пояс. Характеризується низькими температурами протягом року, невеликою кількістю опадів, низькою вологістю повітря, високим тиском впродовж року.

Картосхема кліматичних поясів
Мал. 3. Картосхема кліматичних поясів

Між основними кліматичними поясами є перехідні: субекваторіальні, субтропічні, субарктичний та субантарктичний (префікс суб- означає між). Для перехідних поясів властивий значний вплив суміжних основних повітряних мас.

Кліматичні пояси позначають на карті «Кліматичні пояси й області». На них також показано поширення основних кліматичних елементів – температури, тиску, вітру, опадів. На картах іноді зображують один або декілька елементів. Кліматичні елементи на картах зображують ізолініями. Криві лінії, які з’єднують точки з однаковою температурою, називають ізотермами (ізо означає «рівний», «однаковий», терма – «теплота»). Лінії, які з’єднують точки з однаковим тиском, називають ізобарами (барос – «тиск», «вага»). Лінії, які з’єднують точки з однаковою кількістю річних опадів, – ізогієтами (гієтос – «дощ»).

Усі ізолінії зафарбовують у різний колір. На картах також указують середні температури найтеплішого і найхолоднішого місяців (липня і січня), позначають найвищі (абсолютний максимум) і найнижчі (абсолютний мінімум) температури. Напрямок переважаючих вітрів зображують лініями синього і червоного кольорів.

Установіть, який кліматичний пояс описує кожне прислів’я.

  • Дощовий рік не скінчиться повік.
  • Зима багата снігами, а осінь – снопами.
  • Літо не буває без дощу, зима – без морозу.

Практикум: робота з кліматичними картами

  1. Розгляньте карту шкільного атласу 6 кл. «Кліматичні пояси та області світу», ознайомтеся з легендою карти. Запишіть назви основних і перехідних кліматичних поясів у послідовності їх розміщення від полюсів до екватора.
  2. Знайдіть на карті Україну. У якому кліматичному поясі вона розміщена? Які материки розміщені в цьому кліматичному поясі?
  3. Розгляньте «Кліматичну карту світу» шкільного атласу та її легенду. Знайдіть на карті ізотерми січня і липня. З’ясуйте, яка ізотерма липня і січня проходить найближче біля м. Києва.
  4. Користуючись кліматичною картою, самостійно охарактеризуйте арктичний (1-й варіант) і антарктичний (2-й варіант) кліматичні пояси.

На які ресурси багата атмосфера.

Пригадайте, що таке ресурси.

Розгляньте малюнок 4. На які ресурси багата атмосфера? Складіть розповідь про кліматичні ресурси, наводячи приклади.

Кліматичні ресурси
Мал. 4. Кліматичні ресурси

Кліматичні ресурси є джерелом невичерпної екологічно чистої енергії. Вони відіграють важливу роль у вирощуванні сільськогосподарських культур, садів, виноградників; впливають на характер життєдіяльності населення та відпочинку.

Пригадайте, у які регіони України члени вашої родини найчастіше їздять відпочивати. Чим їх приваблює ця місцевість?

Перевіряємо себе

1. Які чинники відіграють важливу роль у формуванні клімату вашої місцевості?

2. Підпишіть на контурній карті світу кліматичні пояси.

3. Назвіть особливості клімату вашої місцевості. Поясніть їх.

4. Проведіть дослідження «Як можна використовувати енергію сонця й вітру».

5. Оцініть свою роботу на уроці. Дайте відповіді на запитання:

  • Які три речі ви дізналися сьогодні?
  • Які дві речі вас зацікавили?
  • Яке питання у вас залишилося невирішеним?

Станьте кліматологами. Прочитайте тексти. Установіть, у якому із них ідеться про погоду, а в якому – про клімат.

  • А. У центральній частині України опадів не передбачається. Температура повітря вдень коливатиметься від +11 до +12 °С, а вночі – від +4 до +5 °С. Вітер північно-західний. Увечері можливий невеликий дощ.
  • Б. У нас є чотири пори року. Літо дуже спекотне, але надто задушливе. Осінь приносить величезну різноманітність дощів, протягів та вітрів. Коли вона тільки приходить, то виглядає чудово: золоті ліси, медова трава, затишна атмосфера. Але починаючи з кінця жовтня стає брудно та похмуро. Зима м’яка і приносить із собою багато снігу. Весна приходить разом із зеленою травою та птахами, які повертаються з південних країн.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар