Чому ґрунт називають «особливим природним тілом». 6 клас – географія. Гільберг

§50. Чому ґрунт називають «особливим природним тілом»

Хто про землю дбає, вона тому повертає.

Народна творчість

  • Поясніть, як ви розумієте прислів’я з епіграфа.
  • З чого складається ґрунт?
  • Що таке вивітрювання?
  • Що визначає головну властивість ґрунту?
  • Які організми живуть у ґрунтовому середовищі?

Що таке ґрунт та як він утворюється.

Ґрунти нашої планети унікальні. Вони утворюють ґрунтову оболонку – особливу природну «плівку», що регулює взаємодію біосфери, гідросфери й атмосфери Землі. Крім того, ґрунт – середовище проживання більшості живих істот (мікроорганізмів, тварин і рослин).

Ґрунт – це верхній родючий шар поверхні Землі, що сформувався внаслідок взаємодії гірських порід, клімату, рельєфу, організмів протягом тривалого часу (мал. 1).

Ґрунтотвірні чинники
Мал. 1. Ґрунтотвірні чинники

Утворення ґрунтів починається з вивітрювання гірських порід. Під час вивітрювання вони розтріскуються й розсипаються. На цій породі розселяються спочатку лишайники та мохи. У результаті їхньої життєдіяльності з’являється шар темного порошкоподібного матеріалу – дрібнозему. Він заповнює тріщини в брилах, у яких укорінюються «скельні» рослини.

Поступово, протягом тисячоліть, однорідна гірська порода перетворюється на особливе природне тіло – ґрунт, розділений на горизонтальні шари.

Рекорди природи.

1-2 см ґрунту утворюються приблизно за 100-150 років!

Ґрунтовий покрив – це сукупність ґрунтів, що вкривають поверхню певної місцевості.

Родючість – основна властивість ґрунту. Найважливіша складова частина ґрунту – перегній (гумус). Від цієї органічної речовини залежить родючість ґрунту, тобто здатність забезпечувати рослини поживними речовинами й вологою.

Поживні речовини накопичуються під час розкладання рослинних залишків під дією тепла та вологи. Що більше гумусу в ґрунті, то він родючіший.

Гумус – речовина темного кольору, тому що темніший ґрунт, то він родючіший.

Якщо ґрунт сухий, усі поживні речовини перебувають у ньому у твердому стані, і коріння не може їх засвоїти. Під час поливу вода розчиняє ці речовини й переводить їх у поживний розчин, який і потрапляє в організм рослин через коріння. Тому вода є ще однією необхідною умовою родючості ґрунту. І звичайно, корінню рослин потрібне повітря.

Найродючішими ґрунтами є чорноземи, верхній шар яких раніше міг перевищувати 100 см і містити до 10-12 % перегною.

У ґрунті визначають три основних шари:

  1. поверхневий – максимально насичений корінням, збагачений органічними речовинами, багатий життям;
  2. перехідний;
  3. нижній, підґрунтовий (ґрунтоутворювальний) (мал. 2).
Етапи формування ґрунту
Мал. 2. Етапи формування ґрунту: 1 – поверхневий; 2 – перехідний; 3 – підґрунтовий

Неправильно було б думати, що родючість ґрунту визначається властивостями тільки поверхневого шару. Родючість залежить від усіх шарів ґрунту.

Практична робота: порівняння властивостей ґрунту і гірської породи

Мета: встановити відмінності між ґрунтом і гірською породою.

Обладнання: зразки ґрунту і гірської породи (граніт), лупа.

Хід роботи

Розгляньте уважно за допомогою лупи зразки ґрунту і гірської породи (граніту). Знайдіть риси подібності й відмінностей в їх будові і властивостях.

Зробіть висновки.

Що таке карта ґрунтів.

Неоднорідність ґрунтового покриву Землі вимагає врахування своєрідності ґрунту для того чи іншого виду землекористування. Карта ґрунтів сприяє плануванню й розвитку сільського господарства. Наявність карти ґрунтів створює можливість визначати способи вирощування культурних рослин, шляхи поліпшення властивостей ґрунту й застосування мінеральних та органічних добрив.

Карта ґрунтів – це графічне зображення в певному масштабі просторового розміщення різних ґрунтів території. На ній відтворено ґрунти з притаманними їм властивостями.

Карта ґрунтів узагальнює результати ґрунтових досліджень; вона має бути точною, тому що від цього залежить ефективність її використання. Основні способи зображення ґрунтів — це забарвлення, штрихування, індекси (мал. 3).

Картосхема ґрунтів України
Мал. 3. Картосхема ґрунтів України

Першу карту ґрунтів світу (Північної півкулі) склав геолог Василь Докучаєв. Вона була представлена 1900 р. на Всесвітній виставці в м. Парижі. Карта ґрунтів відображає їхнє поширення на поверхні Землі.

Як господарська діяльність людини впливає на ґрунтовий покрив, рослинний та тваринний світ суходолу й океану.

З давніх-давен люди вирощували сільськогосподарські рослини, полювали на тварин, ловили рибу, тобто впливали на тваринний світ і рослинність. Тоді цей вплив був незначним. Із зростанням кількості населення, з розвитком науки й техніки він збільшився (мал. 4).

Сучасна людина інтенсивно розвиває господарську діяльність. Для забезпечення населення планети продовольством необхідно вирощувати дедалі більше зерна, овочів, розводити свійських тварин, що пов’язане з посиленим використанням ґрунтового покриву. Постійне розорювання ґрунтів веде до збіднення їхніх природних властивостей та зниження родючості. Отже, люди мають дбати про поліпшення родючості ґрунтів, боротися з їхньою ерозією, проводити меліоративні роботи.

Вплив людини на ґрунти
Мал. 4. Вплив людини на ґрунти

Під впливом діяльності людини в біосфері постійно відбуваються зміни. Багато видів рослин і тварин знищуються. Щороку вирубується майже 150 тис. км2 лісів. Особливо швидко вирубуються тропічні ліси. Це призводить до наступу пустелі на ці території.

Від стану атмосфери Землі залежить стан усіх природних систем, особливо рослин нашої планети.

Забруднення повітря призводить до виникнення так званих кислотних дощів. У диму, що утворюється під час спалювання вугілля, бензину тощо, містяться гази – двоокис сірки та двоокис азоту. Розчиняючись у крапельках атмосферної води, ці гази утворюють слабкі розчини кислот, що потім випадають на землю з дощем. Кислотні дощі завдають великої шкоди природному середовищу: ґрунтам, рослинному покриву (мал. 5).

Утворення кислотних дощів можна обмежити ощадливим використанням палива, будівництвом очисних споруд на заводах, зменшенням кількості автомобілів.

Утворення кислотних дощів
Мал. 5. Утворення кислотних дощів

Знищення лісів і трав’янистої рослинності, глибока оранка призводять до ерозії ґрунтів – руйнування їхньої структури, змивання родючого шару водою та розвіювання вітром.

Ерозія (від лат. erosio) – процес руйнування ґрунту.

Нині ерозія ґрунтів стала всесвітньою проблемою. Ґрунти забруднюються шкідливими речовинами з промислових підприємств, отрутохімікатами, мінеральними добривами, які використовують у сільському господарстві. Значні площі сільськогосподарських земель руйнуються під час видобування корисних копалин.

Розгляньте карту ґрунтів України. Назвіть послідовно з півночі на південь типи ґрунтів, що сформувалися на рівнинній частині України. Визначте типи ґрунтів, що є на території вашої області, користуючись географічним атласом.

Коротко про головне

  • Василь Докучаев у 1883 р. назвав ґрунт «особливим тілом природи». З цього часу бере початок наука про ґрунти – ґрунтознавство.
  • Наукове вивчення ґрунту дало змогу виявити особливу речовину – гумус, яка визначає родючість ґрунту. Розвиток ґрунту забезпечується мікроорганізмами та ґрунтовими тваринами.

Перевіряємо себе

  1. Як ви вважаєте, чому гумус має темне забарвлення?
  2. Чому відомий учений-ґрунтознавець В. Докучаев сказав, що «чорнозем – ідеальний ґрунт»?
  3. Як ви вважаєте, чому ґрунт вважають природною лабораторією з перероблення залишків тваринного й рослинного світів?
  4. Доведіть правильність твердження: «Ґрунт не лише годує, а й лікує».
  5. Поясніть, чому карти ґрунтів потрібно часто оновлювати?
  6. Лист самому собі. Напишіть короткий лист на 4-5 речень, оцінюючи свою діяльність на уроці. Лист повинен розпочинатися з привітання і закінчуватися побажаннями.

Як ви вважаєте, чому в багатьох куточках світу порушується зональний розподіл ґрунтів?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар