Життя та заняття найдавніших людей. Історія – 6 клас. Бандровський

§3. Життя та заняття найдавніших людей

Міркуємо
Роздивіться ілюстрації. Якими були найдавніші знаряддя праці? З чого вони виготовлені? Як їх можна було використовувати? Скільки часу пройшло між появою зображених на ілюстраціях пам’яток?

Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський
Ручне рубило, виготовлене близько 1 млн років тому
Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський
Скребло. 40 тис. років тому
Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський
Гостроконечник крем’яний. 40 тис. років тому

1. Що визначало життя найдавніших людей?

На підставі відомих науці археологічних знахідок учені вважають прабатьківщиною людства Африканський континент. Спочатку людиноподібні істоти перейшли до пересування на задніх кінцівках. Звільнивши верхні кінцівки, австралопітеки змогли збирати горіхи, насіння, корінці та плоди рослин. Стало можливим також уполювати дрібних тварин. Такий спосіб життєдіяльності історики називають збиральництвом та мисливством. Збиральництво, мисливство, а пізніше рибальство – це форми привласнювального господарства.

Удосконалення різноманітних навичок було характерне для пітекантропів, які, як свідчать археологічні знахідки, жили і в Азії (острів Ява, Китай), і в Східній Африці (Кенія), і в Північній Африці, і в Європі (Німеччина, Угорщина). Стоянки цих істот знайдено і в Україні (с. Королево на Закарпатті).

Про життя пітекантропів свідчать кам’яні знаряддя праці. Це були грубо оббиті камені, які називають рубилами. Користувалися пітекантропи також кам’яними сокирами. За допомогою цих простих знарядь вони могли виготовляти інші з кістки та дерева. Учені припускають, що пітекантропи жили по 20-30 осіб, так-бо простіше захищатися від хижаків та полювати. Вочевидь вони постійно пересувалися в пошуках їжі, затримуючись у місцях, багатих на здобич. Цілком можливо, що пітекантропи вже вміли робити з гілля та хмизу перші житла – хижі, що захищали їх від негоди. Важливе досягнення пітекантропів – використання вогню, хоча добувати його вони ще не вміли.

На зміну пітекантропам прийшли неандертальці – міцні, спритні та витривалі істоти, основним заняттям яких стало полювання на мамонтів, печерних ведмедів, волохатих носорогів та інших тварин, пристосованих до сурового холодного клімату. Аби вижити за нових умов, які спричинила зміна клімату на планеті, неандертальці навчилися добувати вогонь, застосовувати пастки-ями, влаштовувати засідки. Кістки тварин використовували як будівельний матеріал, зі шкур виготовляли одяг.

Неандертальці вдосконалили кам’яні знаряддя праці. Майстри кам’яного віку навчилися від великого округлого каменя відколювати заготовки, з яких виробляли потрібний інструмент. У неандертальців було понад 60 видів інструментів, за їхньою допомогою можна було різати, проколювати, видовбувати та рубати. Найчастіше серед знахідок трапляються крем’яні ножі, шкребки для оброблення шкури, проколювачі та сокири. У степах, де важко було знайти потрібний камінь, знаряддя праці іноді робили з кісток та рогів тварин. Знайдено, наприклад, гачки з кісток для риболовлі.

У чому, по-вашому, цінність археологічних знахідок, пов’язаних із життям предків людини? Чому таких знахідок небагато? Що називають формами привласнювального господарства? Як упродовж кам’яного віку удосконалювалися знаряддя праці?

Обговорюємо
Роздивіться реконструкцію поселення неандертальців (художник Паскаль Галіберт). Прокоментуйте зображення фрагментами з тексту параграфа. Поділіться припущеннями, чому досі не розгадано таємницю зникнення неандертальців.

Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський

Досліджуємо
Попрацюйте з історичною картою. Знайдіть території, де було виявлено рештки людиноподібних істот та сліди їхньої життєдіяльності. Який висновок можна зробити про розселення пралюдей на земній кулі? Якими шляхами пралюди заселяли Європу та Азію? Де було знайдено стоянки пітекантропів, неандертальців та кроманьйонців у Європі, зокрема в Україні?

Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський
Розселення первісних людей на Землі

2. Кого називають «людиною розумною»?

Життєдіяльність пітекантропів та неандертальців уважають передісторією людства. Початок історії пов’язують з появою «людини розумної» (гомо сапієнс), або кроманьйонця, яка, власне, й була першою людиною сучасного типу.

«Людина розумна» користувалася скребачками для оброблення шкіри, різцями для роботи з кісткою, вістрями списів різного розміру, ножами тощо. Кроманьйонці виготовляли багато знарядь з кісток тварин. Це голки, шила, наконечники списів, гарпуни, а також різноманітні прикраси та інші речі: браслети, намиста, статуетки, ударні палиці. За тих часів з’явилися вироби, у яких поєднано різні матеріали: камінь і дерево, камінь і кістку, кістку й дерево. Кістку або ріг використовували як оправу для невеличких гострих крем’яних пластинок, які вставляли в пази й закріплювали смолою. Такий спис був дуже гострим. Крім того, завжди можна було замінити загублений крем’яний наконечник.

Розселившись у Європі, Азії, Америці та Австралії, кроманьйонці полювали за допомогою списа на мамонтів, волохатих носорогів чи велетенських кенгуру, влаштовуючи пастки-ями. У долинах річок, уздовж яких мешкали тварини, громади мисливців облаштовували свої поселення. Полювання забезпечувало кроманьйонців не тільки їжею, а й матеріалом для одягу, взуття й покриття жител (шкури) та для виготовлення знарядь (кістки). Із рогів робили посуд, зі смужок шкіри та шерсті плели мотузки.

Близько 10 тис. років тому завершився льодовиковий період, саме тоді у Європі встановився клімат, подібний до сучасного. Подібним до сучасного став і тваринний світ. Полювання перетворилося на копітку й марудну справу: годинами, а часом і днями мисливцеві доводилося вистежувати здобич, проте впольованого м’яса вистачало ненадовго. Від голодної смерті лісових мисливців часто-густо рятували їстівні ягоди та гриби.

Із кінцем льодовикового періоду пов’язують початок нової доби за археологічною періодизацією – мезоліту. На землях України ця доба тривала від 10 тис. років тому до 7 тис. років тому. У післяльодовиковий період змінилися не тільки способи полювання, а й мисливське знаряддя. Було винайдено лук і стріли. До спорядження мисливців узимку додалися лижі. Люди доби мезоліту користувалися також човнами. Дослідники вважають, що саме за тих часів було приручено собаку – незамінного помічника під час полювання.

На підставі тексту дайте відповіді на запитання до ілюстрації: 1. Де мисливці влаштували засідку на тварину? Чи було таке полювання безпечним? Чому? 2. За якими знахідками вчені дізнаються, що основним заняттям кроманьйонців було мисливство? 3. Порівняйте картини-реконструкції життя неандертальців та кроманьйонців. Які деталі вказують на складніше суспільне життя кроманьйонців?

Життя та заняття найдавніших людей. Історія - 6 клас. Бандровський
Полювання на мамонтів. Художня реконструкція З. Буріана

Пізнайкам
Перегляньте відео та поділіться в загальному колі інформацією про те, як первісні люди полювали на великих тварин. Яких знань та умінь потребувала ця справа? Які археологічні знахідки підтверджують припущення дослідників про спосіб життя первісних мисливців та їхні прийоми полювання?

Які факти прожиття первісних людей видалися вам найцікавішими? Узагальніть матеріал уроку трьома реченнями, відповівши на запитання: Які знання та вміння стали надбанням кам’яного віку?

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Витлумачте поняття: кам’яний вік, рубило, гомо сапієнс (людина розумна), збиральництво, мисливство.
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/pVghRo8 та виконайте завдання онлайн.

🏠 Поділіться міркуваннями про появу та еволюцію людини в есе «Таємниця появи людського життя на Землі».

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар