Який взаємозв’язок між людиною та атмосферою. 6 клас – географія. Гільберг

§35. Який взаємозв’язок між людиною та атмосферою

Тепер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного – навчитися жити на землі, як люди.

Джордж Бернард Шоу, ірландський письменник

  • Як ви розумієте слова Бернарда Шоу?
  • Який газ, що входить до складу атмосферного повітря, є життєво необхідним для людини?
  • Які види господарської діяльності людини негативно впливають на склад атмосфери?

Яке значення має атмосфера для життя та діяльності людини.

Атмосфера відіграє важливу роль у всіх природних процесах. Газова оболонка захищає організми від згубних ультрафіолетових, рентгенівських і космічних променів. Атмосфера оберігає Землю від падіння метеоритів. В атмосфері розподіляються і розсіюються сонячні промені, що створює рівномірне освітлення. Вона є середовищем, де поширюється звук.

Атмосфера визначає клімат окремої місцевості і планети загалом. Вона оберігає Землю від різких коливань температури. При відсутності атмосфери і водойм температура поверхні Землі впродовж доби коливалася б в інтервалі 200 °С.

Повітря атмосфери є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього середовища. Для нормальної життєдіяльності людини насамперед потрібне повітря. Без їжі людина може прожити до п’яти днів, без повітря – не більше п’яти хвилин. За добу людина в середньому споживає близько кілограма їжі, до двох з половиною літрів води і кисень з двадцяти кілограмів повітря.

Також людина використовує атмосферний кисень та інші гази для створення штучних сполук і застосовує їх у різних технічних пристроях.

Як атмосфера впливає на людину.

Люди сприймають атмосферу як звичне навколишнє середовище. Однак щойно атмосферні умови змінюються, ми починаємо відчувати свою залежність від стану повітряної оболонки Землі.

Вплив погодних і кліматичних умов на людину різноманітний. Зокрема, особливості клімату різних районів нашої планети позначилися на зовнішньому вигляді людей. Атмосферні умови вплинули на колір шкіри й волосся, форму губ та обличчя, навіть на зріст людини. Деякі вчені, наприклад, уважають, що темний колір шкіри людей, які живуть у районах екваторіального та тропічного клімату, можна пояснити тривалим впливом на них сонячних променів, захистом від яких і слугує жорстке кучеряве волосся.

Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.

Комфортний стан – це найбільш приємне теплове відчуття, коли людина не відчуває ні спеки, ні холоду.

Комфортно людина почуває себе при температурі повітря в межах +22…+24 °С та відносній вологості 60-85 %.

Встановлено, що хороше самопочуття виникає за таких поєднань температури та вологості (табл. 1).

Розгляньте у групі таблицю 1. Дайте відповідь на запитання: За яких умов легше переносити високу температуру?

Таблиця 1. ОПТИМАЛЬНЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ТА ВОЛОГОСТІ ПОВІТРЯ

Температура, °С Вологість, %
20 85
25 60
30 44
35 33

Поміркуйте, яка роль вітру в спекотну погоду, а яка – у люті морози.

Організм людини перестає нормально функціонувати, коли температура сягає +41 °С, висока вологість також шкодить здоров’ю людини.

Розгляньте малюнок 1. Розкажіть, як екстремальні умови впливають на організм людини. Розробіть поради, як поводитися у спекотну погоду, щоб не нашкодити здоров’ю.

Вплив екстремальних умов на організм людини
Мал. 1. Вплив екстремальних умов на організм людини

На значній території нашої планети кліматичні умови є несприятливими, тож потрібні додаткові витрати на життєзабезпечення людини.

Як ви вважаєте, чи в сприятливих кліматичних умовах розміщена Україна? Чи трапляються у вашій місцевості такі дні, які можна назвати несприятливими для життєдіяльності людини? Якщо так, то які додаткові витрати несе ваша родина?

Як людина впливає на атмосферу.

Використання ресурсів велетенського повітряного океану, на дні якого ми живемо, не завжди супроводжується вдячним і бережливим ставленням до нього. Промислові підприємства щороку викидають в атмосферу мільярди тонн відходів, серед яких найбільшу небезпеку становлять сполуки важких металів, сірки, фосфору та вуглекислий газ. Найпотужніші виробники викидів в атмосферу – теплові електростанції (ТЕС), металургійна, хімічна, нафтохімічна, целюлозна та інші промислові виробництва, автотранспорт.

Унаслідок збільшення в атмосфері частки вуглекислого газу на Землі створюється явище парникового ефекту (мал. 2). Цей газ вільно пропускає до поверхні Землі сонячні промені, але не випускає надлишок тепла в космічний простір. Через це середньорічні температури на нашій планеті постійно зростають.

Подумайте, до яких наслідків це може призвести.

Парниковий ефект
Мал. 2. Парниковий ефект: 1 – теплові електростанції – основне джерело надлишку вуглекислого газу; 2 – спалювання корисних копалин (вугілля, нафти тощо) збільшує надлишок вуглекислоти в атмосфері; 3 – вихлопні гази від автомобілів додають вуглекислоти в атмосферу; 4 – вирубування дерев, які поглинають вуглекислий газ

Як парниковий ефект впливає на розвиток овочівництва, квітникарства закритого ґрунту у вашій місцевості?

Ще більш небезпечними є викиди в повітря газу фреону. Цей газ використовується в аерозольних балончиках і холодильних установках. Потрапляючи в атмосферу, фреон руйнує озоновий шар, який є своєрідним щитом Землі й захищає всі живі організми від небезпечного ультрафіолетового випромінювання.

Ультрафіолетове випромінювання – це частина сонячного проміння, що дає засмагу шкірі людини на сонці та сприяє виробленню в ній корисних сполук.

У великій кількості ультрафіолетове випромінювання може спричиняти опіки й бути причиною ракових захворювань. Через надмірну кількість фреону в атмосфері вже утворилося декілька озонових дірок. Найбільша з них розміщується над Антарктидою.

Діяльність людини значною мірою впливає й на місцевий клімат. Вирубування лісів, створення штучних водойм, розорювання й зміна ґрунтового покриву, осушування боліт призводять до порушення температурної рівноваги, збільшення кількості пилу у повітрі, зміни його вологості. У великих містах, де багато промислових викидів і вихлопних газів від автомобілів, утворюється небезпечний для людини смог.

Смог – це густий важкий туман, що змішується з мікроскопічними часточками диму та пилу й суцільною щільною поволокою огортає місто.

Обговоріть, як можна захистити атмосферу від забруднення. Що може зробити кожен з вас для збереження природи?

Коротко про головне

  • Атмосфера відіграє важливу роль для всього живого. Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.
  • Людина використовує ресурси атмосфери в багатьох видах діяльності.
  • Забруднення атмосфери може призвести до загибелі живих організмів на Землі, тож вона потребує охорони.

Перевіряємо себе

1. Як людина використовує атмосферне повітря?

2. Як людство впливає на атмосферу?

3. Що таке парниковий ефект та яка його природа?

4. Підготуйте повідомлення «Глобальне потепління: погляди кліматологів».

5. Щороку в різних населених пунктах проводяться акції. Укажіть, у якій екологічній акції ви брали участь. На розв’язання якої екологічної проблеми спрямовано акцію? Обґрунтуйте необхідність і важливість вирішення цієї екологічної проблеми.

6. Оцініть свою роботу на уроці. Закінчіть речення:

  • Мене зацікавило…
  • Я хочу…
  • Я можу…

Запропонуйте свої заходи для вирішення зазначених екологічних проблем. Які із цих проблем характерні для вашого населеного пункту?

Екологічні проблеми
Забруднення атмосфери автомобілями
Забруднення повітря викидами промислових підприємств
Забруднення повітря спалюванням сухого листя, стерні, сухої трави

Урок узагальнення

  1. Поясніть значення атмосфери для життя на Землі.
  2. У 1774 році французький учений Антуан Лавуазье досліджував основні частини повітря і встановив, що до його складу входять різні гази. Назвіть гази, які входять до складу атмосфери. Які з них необхідні для рослин і тварин?
  3. Чим можна пояснити наявність домішок у повітрі? Якої шкоди вони завдають організмам?
  4. Як підтримується постійний склад атмосфери? Наведіть приклади.
  5. Поясніть, як нагрівання поверхні Землі залежить від кута падіння сонячних променів.
  6. На вершині гори заввишки 3 км термометр показав температуру 0 °С. Яка температура буде біля підніжжя гори?
  7. Визначте відносну вологість повітря, якщо при температурі +12 °С в 1 м3 цього повітря міститься 1 г водяної пари.
  8. Визначте атмосферний тиск на вершині горба висотою 60 м, якщо біля його підніжжя він становить 750 мм рт. ст.
  9. Поясніть, чому висота стовпчика ртуті в барометрі зменшується при підйомі й збільшується при опусканні.
  10. Чому в боротьбі за чистоту повітря повинні брати участь усі країни світу?
  11. Чому ластівки літають низько перед приходом похмурої погоди? Наведіть власні прикмети зміни погоди.
  12. Під час прогнозу погоди ви почули, що вологість повітря становить 90 %. Що означає цей факт? Яка ваша реакція на таке повідомлення?
  13. Назвіть основні правила поведінки під час грози.
  14. Який із шарів атмосфери безпосередньо впливає на життя людей?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар