§53. Які бувають природні комплекси
Вивчайте Природу, любіть Природу, тримайтеся поруч з Природою. Це вас ніколи не підведе.
Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор
- Поміркуйте, чому слово «Природа» у вислові з епіграфа написано з великої літери.
- Пригадайте з курсу «Я досліджую світ», що таке природна зона. У якій природній зоні проживаєте ви?
- Які природні зони ви знаєте? Назвіть їх.
Географічна оболонка поділяється на менші за розмірами природні комплекси. На Землі існує величезна кількість різноманітних природних комплексів. Великими за розмірами природними комплексами є материки та океани, гірські масиви й рівнини. Меншими є ліси й степи, пустелі. Невеликими природними комплексами є окремі озера, болота й луки тощо. Усі разом вони створюють географічну оболонку Землі.
Що таке широтна зональність.
Ще в глибоку давнину люди помітили, що природні умови на Землі закономірно змінюються з півночі на південь. У напрямку від полюсів до екватора на суходолі послідовно розміщуються різні природні зони: арктичні пустелі, тундра, лісотундра, хвойні ліси (тайга), змішані ліси, широколистяні ліси, лісостеп, степ, напівпустелі, пустелі, савани, перемінно-вологі ліси, екваторіальні ліси.
Головні причини широтної зональності – зміна співвідношення тепла та вологи від екватора до полюсів і від океанів у глиб континентів.
Широтна зональність проявляється й у Світовому океані.
Розгляньте малюнок 1 «Зміна рослинності на суходолі». Зробіть висновок про особливості поширення рослинності на планеті від екватора до полюса.
Природна зона – це один з великих природних комплексів Землі, основним чинником формування якого є клімат (співвідношення тепла й вологи), що закономірно змінюється від екватора до полюсів і від океанів у глиб континентів.
Якою може бути закономірність поширення рослин і тварин у Світовому океані?
Як відбувається зміна природних зон.
Найпівнічніша природна зона розміщена в умовах надзвичайно суворого клімату. Це – арктична пустеля. У Південній півкулі цю природну зону називають антарктичною пустелею. У таких кліматичних умовах майже неможливе існування рослин і формування ґрунтів. У цій пустелі є тварини, але їх небагато. Усі вони хижаки, їхнє життя пов’язане з морем. Тут живуть морські птахи, тюлені, моржі й білі ведмеді.
Південніше арктичних пустель розташовується зона тундри. Зима тут дуже холодна, а літо достатньо тепле для того, щоб могли жити рослини, здебільшого невисокі трав’янисті. Великі стада північних оленів постійно кочують по тундрі в пошуках пасовищ. Є тут і інші травоїдні тварини та гризуни, а також хижаки – песці, білі ведмеді та інші.
Далі на південь в умовах більш теплого клімату вже ростуть дерева. Це початок лісової зони. Ліси бувають листяними та хвойними. У лісах дуже багато травоїдних тварин і хижаків. Частина з них живе на деревах. Водяться тут зайці, кабани, олені, білки, велика кількість птахів. Наземні хижаки лісів: лиси, вовки, ведмеді, куниці, соболі.
Південніше лісової зони стає ще тепліше, але сухіше. Вологи вже недостатньо для росту дерев. Тут переважають трави. Це степова зона. Тварин тут значно менше, ніж у лісах. Вони в основному невеликі. Це польові миші, бабаки, ховрахи. Є й хижаки: степова лисиця – корсак і багато хижих птахів. Трапляються в степах і великі тварини.
На південь від степів вологи стає ще менше. У результаті степи змінюються пустелями. Рослинний і тваринний світ зони пустель дуже своєрідний. Рослини не мають листя, з поверхні якого могла б випаровуватися волога. У них є довге міцне коріння, що досягає глибоко розміщених підземних вод. Деякі рослини, наприклад кактуси, здатні накопичувати воду в рослинних тканинах. У пустелях живуть ящірки, змії, комахи. Є також великі витривалі тварини, які можуть долати значні відстані в пошуках їжі й води (антилопи, верблюди).
Ближче до екватора клімат дуже жаркий, але кількість опадів помітно зростає. Це зона тропічних степів – савана. Тут живе надзвичайно багато різноманітних тварин. Зебри, антилопи, слони та жирафи утворюють великі стада й постійно кочують у пошуках їжі й води. Водяться тут і леви, леопарди, гієни, антилопи. У савані живе найшвидший хижак планети – гепард, який здатний розвивати швидкість до 100 км/год.
У районі екватора дуже жарко й волого. Це зона вологих екваторіальних лісів. Тут ростуть найбільші дерева, переплетені ліанами. Майже всі тварини живуть на деревах. Це мавпи й різноманітні птахи. Хижаки – великі змії, різні види диких кішок (леопарди, ягуари).
Визначте, у яких природних зонах могли бути зроблені ці світлини (мал. 3).
Як відбувається зміна природних комплексів у горах.
Природні зони спостерігаються не тільки на рівнинах. У горах співвідношення тепла й вологи змінюється з висотою: що вище підніматися в гори, то нижча температура й більше опадів. Зміна висотних поясів від підніжжя до вершини гір відбувається так само, як природних зон на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів.
Нижній пояс завжди відповідає тій зоні, у якій лежить певний гірський масив. З висотою зміни температури відбуваються швидше, ніж на рівнинах; змінюється також освітлення, тиск, кількість опадів, вологість повітря, сила вітру. Висотні пояси займають меншу площу, ніж природні зони. Найвиразніше висотна поясність виявляється в горах неподалік від екватора. Так, на широті екватора на значній висоті можна спостерігати рослинність, подібну до рослинності в зоні тундри.
Розгляньте малюнок 4 «Зміна рослинності з висотою». На ньому зображено дві гірські вершини різної висоти. Зробіть висновок, як висота гір впливає на зміну природних комплексів. Подумайте і запишіть у зошит, чи залежить ця різниця від географічного розміщення гір.
Коротко про головне
- Природна зона – це один із великих природних комплексів Землі, основним чинником формування якого є клімат (співвідношення тепла й вологи).
- У напрямку від полюсів до екватора на суходолі послідовно розміщуються різні природні зони.
- Зміна висотних поясів від підніжжя до вершини гір відбувається так само, як природних зон на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів.
Перевіряємо себе
1. Назвіть по два приклади рослин та два приклади тварин, які є типовими для зони степів.
2. Використавши додаткові джерела інформації, оцініть умови проживання людей у різних природних зонах. Вкажіть, які види діяльності є характерними для жителів тундри і тайги.
3. Які спільні та відмінні риси між тропічними та арктичними пустелями?
4. За картою природних зон Євразії визначте, які природні зони простягнулися через увесь материк, а які – перериваються? Висловіть свою думку щодо причин, які зумовили такі відмінності.
5. Оцініть свою роботу на уроці. Дайте відповідь на запитання:
- Що нового ти дізнався/-лася на уроці?
- Які знання на уроці знадобляться тобі в майбутньому?
- Де ти застосуєш отримані знання?
На малюнку зображено дві гірські вершини: Еверест (Гімалаї) і Монблан (Альпи). Використавши карту природних зон Землі, назвіть висотні пояси послідовно від підніжжя до вершини.