Як живуть тварини і рослини серед людей

§48. Як живуть тварини і рослини серед людей

Ти назавжди у відповіді за тих, кого приручив.

Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник

  • Що собою становлять парки?
  • Які організми мають назву гельмінти?
  • Що таке паразитизм?

Які тварини мешкають у містах.

У процесі свого історичного розвитку людина поступово віддалялася від природного середовища, змінюючи його відповідно до своїх потреб. Прикладом штучних екосистем, які найбільше відрізняються від природних, є екосистеми великих міст – мегаполісів (мал. 220, 1). Але і на території мегаполісів можна зустріти певних представників дикої природи, які потрапляють туди, наприклад, у пошуках їжі (лисиці, куниці, кабани, лосі тощо; мал. 220, 2). Певну небезпеку для мешканців міста можуть становити здичавілі собаки. Вони часто збираються у зграї, що можуть ставати агресивними (мал. 220, 3).

Токіо
Токіо
Лось на вулиці Києва
Лось на вулиці Києва
Агресивна зграя бродячих собак
Агресивна зграя бродячих собак

Мал. 220. Мегаполіси. 1. Столиця Японії – Токіо – приклад типового мегаполісу. Площа Токіо – понад 2200 квадратних кілометрів, а його населення становить понад 14 млн осіб. 2. Лось на вулиці Києва. 3. Агресивна зграя бродячих собак

Як поводитися у разі зустрічі в місті з представниками диких тварин

  1. Не лякайтесь самі й не намагайтесь налякати тварину, яка у такому стані може завдати певної шкоди.
  2. Зателефонуйте у службу порятунку тварин чи ДСНС за номером 101 або попросіть зробити це дорослих; не забудьте повідомити, де саме ви зустріли дику тварину. Поспостерігайте з безпечного місця, куди вона попрямувала.
  • Пригадай спільні та відмінні риси природних і штучних екосистем.

Найбільше нагадують природні екосистеми парки, які людина створює на території міст. Тут можна зустріти різних представників тваринного й рослинного світу, грибів. Наприклад, гіркокаштан звичайний став символом міста Києва (мал. 221, 1), його білі квітки, зібрані у суцвіття, ми зазвичай можемо спостерігати у травні. Окраса парків і скверів – ялина сиза (оскільки її хвоя часто блакитно-зелена чи сизо-блакитна) (мал. 221, 2), її ще називають ялиною канадською, оскільки батьківщиною цієї рослини є Канада та Аляска (США). Часто трапляються у парках птахи. Голуба сизого (мал. 221, 3) людина одомашнила й вивела багато його порід. Ворона сіра (мал. 221, 4) хоча і не має яскравого забарвлення й нездатна до чарівного співу, вражає своїми розумовими здібностями. Спів птаха з яскравим оперенням – синиці великої (мал. 221, 5) вважають передвісником весни.

Гіркокаштан звичайний
1. Гіркокаштан звичайний
Ялина сиза
2. Ялина сиза
Голуб сизий
3. Голуб сизий
Ворона сіра
4. Ворона сіра
Синиця велика
5. Синиця велика

Мал. 221. Мешканці парків. 1. Гіркокаштан звичайний. 2. Ялина сиза. 3. Голуб сизий. 4. Ворона сіра. 5. Синиця велика

Цікаво. Чи знаєш ти, що хвойні рослини, як і деякі інші (наприклад, цибуля або часник), можуть виділяти у повітря особливі леткі сполуки, які вбивають або пригнічують розвиток бактерій, знезаражуючи повітря? З них виготовляють й лікарські препарати, наприклад, для лікування ран.

Що більше парків існує на території міста і що більше вони за своїми характеристиками нагадують природні екосистеми, то комфортнішими стають умови мешкання людини.

Які види тварин називають синантропними.

Частина видів організмів з природних осередків переселилися до оселень людини, оскільки знайшли там для себе сприятливі умови. Такі види назвали синантропними (від грец. син – разом та антропос – людина) (мал. 222).

Прикладами синантропних видів є певні види гризунів, тарганів, клоп постільний, серпокрильці, кропива жалка, лопух великий. У процесі спільного існування з людиною такі види поступово пристосувались до нових умов настільки, що поза оселеннями людини існувати зазвичай вже не можуть. Частина таких видів завдають здоров’ю людини та її господарству певної шкоди. Це змушує людину шукати заходи боротьби з ними.

З допомогою вчительки/вчителя підготуйте мініпроєкт «Синантропні види тварин, здатні завдавати шкоди здоров’ю людини та її господарству». Для цього оберіть один з таких видів, схарактеризуйте його діяльність та заходи боротьби з ним.

Якщо одні із синантропних видів тварин використовують оселю людини лише для власного оселення (як-от серпокрильці; мал. 222, 2), то інші – ще живляться за її рахунок. Вони можуть споживати рештки їжі, запаси харчових продуктів тощо. Так, залишками їжі живляться таргани (рудий, чорний; мал. 222, 4), муха хатня (мал. 222, 6), харчовими продуктами – гризуни (хатня миша, пацюк сірий; мал. 222, 3), а клоп постільний (мал. 222, 5) – кров’ю людини. Ці клопи ведуть нічний спосіб життя, ховаючись удень у щілинах стін, під шпалерами, у меблях, книжках та інших схованках, а на людину нападають зазвичай уночі. Укуси клопів порушують сон людини, знижують працездатність, здатні спричинити психічні розлади, висипання на шкірі, алергічні реакції.

Лопух великий
1. Лопух великий є небезпечним бур’яном, з яким важко боротися, хоча його використовують як лікарську рослину та для харчування.
Серпокрилець чорний
2. Серпокрилець чорний – перелітний птах (зимує на півночі Африки), у містах на зовнішній частині стін високих будинків, вежах будує чашоподібні гнізда з різного матеріалу (пір’їн і пуху, сухих трав), який склеює секретом своїх слинних залоз.
Пацюк сірий
3. Пацюк сірий
тарган американський
4. Тарган американський.
Клоп постільний
5. Клоп постільний.
Муха кімнатна
6. Муха кімнатна

Мал. 222. Синантропні види.

Поміркуй, чому клопа постільного не можна вважати типовим паразитом.

Цікаво. Серпокрильці мають дуже короткі ноги. Це дає їм змогу швидко літати (до 200 км/год), але вони не здатні ходити по рівній поверхні й злітати з неї.

З допомогою вчительки/вчителя підготуйте доповідь про одомашнені види тварин і культурні види рослин, укажіть їхніх диких предків.

Тибетський мастиф
1. Тибетський мастиф: цю породу виведено для захисту хазяїна та випасання худоби.
Кіт лісовий
2. Кіт лісовий, вид занесено до Червоної книги України.
банківська курка
3. Яскраво забарвлених банківських курей, поширених у лісах Південної та Південно-Східної Азії, вважають предками різних порід свійських курей.
Медоносна бджола
4. Медоносна бджола – один з небагатьох видів комах, одомашнених людиною.
Троянди
5. Троянди чарують нас своєю красою.
шипшина
6. Диким предком троянди вважають певні види шипшини

Мал. 223. Свійські види тварин і культурні види рослин, які штучно вирощує людина. 

Особливу групу тварин і рослин становлять види, одомашнені людиною або яких вона почала свідомо вирощувати. Наприклад, понад 16 тис. років тому людина одомашнила предка собаки свійського, яким вважають вовка. Нині відомо понад 350 різноманітних порід собаки свійського, які поділяють на службові, мисливські та декоративні (мал. 223, 1). Приблизно понад 9500 років тому одомашнено предка свійської кішки – дикого кота (мал. 223, 2). Так само людина ввела в культуру багато видів диких рослин (мал. 223, 4).

Коротко про головне

  • Є певні види тварин, рослин та інших організмів, які стали постійними супутниками людини. Такі види називають синантропними.
  • Одні із синантропних видів приносять користь людині, інші – навпаки, здатні завдавати шкоди.
  • Людина одомашнила багато видів тварин і ввела в культуру дикі види рослин.

Перевіряємо себе

  1. Що характерно для середовища мешкання сучасної людини?
  2. Що має робити людина, щоб зробити середовище свого життя більш комфортним?
  3. Які види організмів називають синантропними?
  4. З якою метою людина створює нові сорти рослин і породи тварин?
  5. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Сьогодні я дізнався/-лася…; Я відкрив/-ла для себе…; Тепер я буду … .

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар