Як взаємопов’язані організми між собою. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

Тема 2. Взаємозв’язки між організмами

§42. Як взаємопов’язані організми між собою

Подивіться у природу глибше – і тоді ви все краще зрозумієте.

Альберт Ейнштейн, видатний фізик, лауреат Нобелівської премії

  • Пригадай, яке значення процесів живлення для організмів.
  • Чому без рослин, які здійснюють фотосинтез, життя на нашій планеті було б неможливим?

Як організми змагаються між собою.

У природі всі організми тісно взаємопов’язані між собою та з компонентами неживої природи. Так, організми одного виду споживають представників іншого, їхні рештки або продукти життєдіяльності. Одні організми використовують інші види для свого оселення, часто використовуючи свого хазяїна і як джерело живлення.

Існує і такий тип зв’язків, який називають конкуренцією, коли до складу угруповань входять види, які потребують однакової їжі, подібних місць для побудови гнізд тощо. Тому між ними виникає змагання за ці ресурси.

Цікаво. У водоймах України трапляються два види річкових раків: рак довгопалий і рак широкопалий (вони відрізняються будовою клешень) (мал. 181). Але ти ніколи не побачиш їх в одній водоймі, оскільки вони змагаються за одні й ті самі ресурси. У такому змаганні – конкуренції – перемагає рак довгопалий. Тому рак широкопалий нині трапляється зрідка: його занесено до Червоної книги України, оскільки цей вид потребує охорони.

широкопалий та довгопалий рак
Мал. 181. Річкові раки широкопалий (1) та довгопалий (2)

Конкуренція може виникати й між особинами одного виду. Наприклад, в одновіковому (висадженому в одному році) лісі одні сосни ростуть швидше, затіняючи інші, ріст яких уповільнюється (конкуренція за світло) (мал. 182).

Одновіковий сосновий ліс
Мал. 182. Одновіковий сосновий ліс

За різних форм конкуренції більше шансів перемогти в такому змаганні, вижити й залишити нащадків мають ті особини, які краще пристосовані до умов середовища життя.

Поміркуй, які форми конкуренції можна спостерігати в людському суспільстві.

Що таке хижацтво.

Хижацтво – це такі взаємозв’язки між організмами двох видів тварин (рідше – між рослинами та тваринами), за яких один з них (хижак) вловлює, вбиває і споживає іншого (здобич).

Хижі ссавці, занесені до Червоної книги України

Ведмідь бурий

Ведмідь бурий – найбільший хижий ссавець на території України: його маса може сягати до 250 кг і більше (одна особина з території Північної Америки важила 1134 кг); на території нашої країни мешкає в Карпатах, зрідка трапляється на півночі (Чернігівська та Сумська області). Цікаво, що в кормовому раціоні цієї тварини найбільше рослинної їжі.

Рись

Рись – далекий родич свійської кішки. Її характерні ознаки – китиці волосків на вухах і вкорочений хвіст. Маса цієї тварини може сягати до 18-25 кг і більше. На відміну від бурого ведмедя, в кормовому раціоні переважає тваринна їжа. В Україні поширена на території Полісся та Карпат.

Горностай

Горностай – дрібний представник хижих ссавців: довжина його тіла не перевищує 30 см, а маса тіла – 320 г. Трапляється майже по всій території України. Як і рись, горностай живиться виключно тваринною їжею (на світлині ти бачиш горностая із здобиччю; зверни увагу на біле зимове забарвлення цієї тварини, яке робить її непомітною на тлі снігу).

Використовуючи різні джерела інформації, виконайте мініпроєкт, підготуйте доповідь про хижих безхребетних тварин: комах, ракоподібних або інших представників.

Ти вже знаєш, що хижаки є й серед рослин (росичка, венерина мухоловка тощо) (див. мал. 101). Вони полюють на комах, тому їх називають «комахоїдними». Вважають, що споживаючи дрібних комах, ці рослини компенсують нестачу сполук Нітрогену та деяких інших (Фосфору, Калію тощо) у ґрунті, на якому вони зростають.

Цікаво. Відомо приблизно 500 видів комахоїдних рослин, здебільшого це мешканці тропіків. Але такі рослини зростають і в Україні: це росичка круглолиста та альдрованда пухирчаста (плаває на поверхні прісних водойм, її коренева система відсутня) (мал. 184).

Альдрованда
Мал. 184. Альдрованда пухирчаста вполювала малька риби
  • Поміркуй, чи можна назвати зв’язки між тваринами і рослинами, якими вони живляться, «хижак – здобич».

Тварини можуть тривалий час живитися рослиною, не обов’язково спричиняючи її швидку загибель. Живлячись культурними рослинами, рослиноїдні види тварин можуть завдавати відчутної шкоди господарству людини (мал. 185).

Тварин, які ушкоджують і навіть спричиняють загибель культурних рослин, називають шкідниками.

Комахи – небезпечні шкідники культурних рослин

Колорадський жук

Колорадський жук шкодить таким сільськогосподарським рослинам, як картопля, помідори, баклажани. Його батьківщина – Північна Америка, звідки цей вид потрапив в Європу, де добре прижився

Сарана перелітна

Сарана перелітна може шкодити різним видам рослин. У разі масового розмноження утворює велетенські зграї, здатні мігрувати на відстані у сотні кілометрів, знищуючи на своєму шляху всю рослинність. Трапляється на півдні країни України

З допомогою вчительки/вчителя, використовуючи різні джерела інформації, з’ясуйте, які небезпечні шкідники культурних рослин трапляються у вашій місцевості. Як можна захистити від них рослини?

Що таке симбіоз.

Будь-які форми співіснування організмів різних видів називають симбіозом.

Симбіоз може базуватись на різних зв’язках. В одних випадках організм, який оселяється на поверхні або всередині хазяїна, використовує його лише як середовище існування. В інших випадках – ще і як джерело живлення (коли джерелом живлення слугує сам організм хазяїна, продукти його життєдіяльності або залишки їжі).

Симбіоз, за якого організм на тривалий час оселяється на поверхні або всередині іншого, живиться за його рахунок та завдає шкоди своєму хазяїну, називають паразитизмом.

Паразитизм трапляється серед тварин, бактерій, грибів. Навіть деякі квіткові рослини (як-от повитиця, петрів хрест) здатні паразитувати на інших.

Паразитичні рослини

Рафлезія

Рафлезія – мешканець країн Південної та Південно-Східної Азії; уявіть: яскраві квітки одного з видів цих рослин можуть сягати до 1 м у діаметрі; у зв’язку з паразитуванням рафлезія втратила здатність до фотосинтезу й живиться тільки соками рослини-хазяїна.

Петрів хрест

Петрів хрест – рослина, яка паразитує на коренях дерев (наприклад, грабу), теж позбавлена здатності до фотосинтезу; зростає і на території України

Паразитичні черви мають назву гельмінти.

Паразити, що мешкають усередині організму людини

Кривоголовка

Кривоголовка дванадцятипала (її ще називають анкілостомою) – прикріплюється до стінки кишківника й живиться кров’ю хазяїна.

Личинки цього паразита розвиваються в ґрунті й проникають в організм людини через шкіру.

Аскарида людська

Аскарида людська, живиться лише вмістом кишківника, але коли цих паразитів багато, може ушкоджувати його слизову. Аскариди отруюють організм хазяїна продуктами своєї життєдіяльності. Це може призводити до зниження працездатності, втрати апетиту, недокрів’я, нудоти, блювоти, у дітей – затримання росту, розумового розвитку тощо.

Джерелом зараження є яйця аскариди, які потрапляють в організм людини з брудними руками, немитими овочами та фруктами.

  • Поміркуй, яких правил має дотримуватись людина, щоб не заразитись аскаридами.

На поверхні тіла людини може оселитися воша одежна (мал. 188). Вона живиться кров’ю, подразнюючи шкіру та спричиняючи свербіж. Цей паразит здатний переносити збудника небезпечного захворювання людини – висипного тифу. Воші передаються від людини до людини або під час безпосереднього контакту, або через одяг, білизну, інші предмети вжитку.

Воша
Мал. 188. Воша одежна

Організми, здатні переносити збудників хвороб людини і тварин, називають переносниками.

З допомогою вчительки/вчителя, використовуючи різні джерела інформації, з’ясуйте, як уберегти себе від зараження вошами.

Оселення одних організмів на поверхні або всередині інших не завжди шкодить хазяїнові. Деякі приклади взаємовигідного співіснування організмів різних видів – партнерів – наведено на малюнку 189.

Існують і такі варіанти зв’язків між різними видами, за яких один з них оселяється на поверхні, всередині або просто в житлі іншого. При цьому «квартирант» отримує від такого співіснування користь, але шкоди своєму хазяїну не завдає, проте й користі не приносить. Такі зв’язки називають квартирантством. Коли одні організми живляться залишками їжі хазяїна чи продуктами його життєдіяльності, не завдаючи йому шкоди, то маємо справу з нахлібництвом.

Приклади взаємовигідних зв’язків організмів різних видів

Бульбочкові бактерії

Бульбочкові бактерії, що оселяються у коренях бобових рослин (гороху, квасолі тощо), здатні засвоювати Нітроген, що входить до складу атмосферного повітря, включають його до складу певних сполук і постачають їх рослині. Від рослини ці бактерії отримують потрібні для живлення органічні речовини, утворені в процесі фотосинтезу.

коріння рослин і грибів

Подібні взаємовигідні відносини виникають між коренями рослин і грибами, які слугують своєрідними «додатковими» коренями.

Лактобактерії

Лактобактерії – мешканці нашого кишківника; допомагають людині перетравлювати молочні продукти і запобігають розмноженню шкідливих мікроорганізмів. У кишківнику ці бактерії знаходять сприятливі умови існування й достатню кількість поживних речовин.

Актинія

Актинія оселяється на черепашці рака-самітника. Рак-самітник отримує надійний захист у вигляді жалких клітин актинії (хто мав справу з медузами, відчував на собі дію цих клітин, здатних спричинити опіки), актинія використовує рака як засіб пересування.

Квартирантство часто поєднується з нахлібництвом. Наприклад, ракоподібні морські жолуді оселяються на поверхні тіла китів, але не живляться за рахунок організму хазяїна (мал. 190, 1). Відомі своєю красою орхідеї оселяються на стовбурах дерев; поживні речовини вони отримують не від організму хазяїна, а з вологого повітря тропічного лісу (мал. 190, 2). Морський мешканець – багатощетинковий черв’як хетоптер будує на дні нору у вигляді трубки; у його норі оселяються інші тварини, наприклад певні види крабів. Там вони знаходять не тільки прихисток, а й залишки їжі хазяїна (мал. 190, 3).

Приклади квартирантства і нахлібництва
Мал. 190. Приклади квартирантства і нахлібництва. 1. Ракоподібні морські жолуді (а) на поверхні тіла китів (б). 2. Орхідеї на стовбурах дерев. 3. Багатощетинковий черв’як хетоптер на дні нори

Особини всіх видів, які спільно мешкають на певній території, пов’язані між собою більш або менш тісними зв’язками. Ці зв’язки і забезпечують саме існування такого угруповання. Тому людина має подбати про те, аби їх не руйнувати.

Коротко про головне

  • Тварин, які ушкоджують культурні рослини, називають «шкідниками».
  • Симбіоз – це будь-які форми співіснування організмів різних видів.
  • Симбіоз, коли організм, який на тривалий час оселяється на поверхні або всередині іншого, живиться за його рахунок та завдає шкоди своєму хазяїну, називають паразитизмом.

Перевіряємо себе

  1. Чим квартирантство і нахлібництво відрізняються від паразитизму?
  2. Від чого залежить гострота конкуренції між особинами різних видів?
  3. Використовуючи різні джерела інформації, наведіть додаткові приклади організмів, які, оселяючись в організмі хазяїна: А приносять користь; Б завдають шкоди; В не завдають шкоди, але й користі не приносять.
  4. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Мене вразило, що…; Тепер я буду обов’язково…; А чому … ?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар