§10. Як легенда карти допомагає нам отримати інформацію
Географічні карти спонукають нас бути сміливими… Коли ми дивимося на них, здається, що нічого неможливого немає.
Мартін Дженкінс, британський письменник
- Поясніть, як ви розумієте вислів Мартіна Дженкінса.
- Пригадайте, які бувають карти за змістом.
- Як на картах можна визначити сторони горизонту?
Що таке легенда карти.
Що означає вислів «читати карту»? Це не просто читати на ній географічні назви об’єктів.
Мова карт особлива. Це різні за формою, кольором, розміром позначення. «Читати карту» – це означає розуміти її зміст, аналізувати зображені об’єкти та явища. А допомагає в цьому легенда карти.
Легенда карти – це зображення і пояснення всіх умовних знаків, використаних на карті або плані.
Легенда полегшує читання карти, допомагає зрозуміти її зміст. За допомогою умовних знаків і легенди можна уявити та описати об’єкти місцевості, дізнатися про їх форму, розміри, деякі властивості, визначити географічне положення.
Способів зображення об’єктів на карті є багато. Наприклад, різними кольорами зображують нерівності земної поверхні, глибини океанів. Лініями позначають державні кордони, річки, дороги. За допомогою стрілок показують напрям вітрів, океанічних течій.
Вибір умовних позначень залежить від теми карти. Наприклад, на тематичній карті тваринного світу в легенду додають значки, що є умовним зображенням тварин, які мешкають на певній території.
Користуючись легендою плану місцевості (географічний атлас, 6 клас), виконайте завдання «Водні об’єкти на плані місцевості»:
- визначте, якими знаками зображують річки;
- покажіть, як на плані показано напрям течії річок; яким кольором підписано їхні назви;
- визначте, яким знаком зображують болота;
- знайдіть умовні знаки колодязя і джерела.
Прочитайте текст. Розробіть у групі схему «Значення карт».
Яке значення карт у житті та діяльності людини.
Карти – величезний винахід людства. Вони були потрібні й тоді, коли допомагали людям знайти дорогу до місця вдалого полювання, і тепер, бо залишаються незмінними помічниками людини.
По-перше, карти мають велике пізнавальне значення. Вони допомагають нам здійснювати мандрівки в різні куточки світу, знайомитися з особливостями природи та діяльності населення далеких країв.
По-друге, важливим є практичне значення карт. Їх використовують туристи й туристки під час походів, адже карти дають можливість зорієнтуватися на місцевості, правильно спланувати маршрут. Геологам карти допомагають у пошуках корисних копалин. Інженери за картами визначають місця для будівництва доріг, мостів, трубопроводів, міст. Фахівці сільськогосподарських професій планують розташування посівів, пасовищ. Свої маршрути літаки, кораблі здійснюють теж за заздалегідь створеними картами. Супутники допомагають створювати карти погоди та передбачати її зміни. Карти стають у пригоді військовим під час навчань та воєнних дій, від уміння розуміти карту інколи може залежати життя людей.
Географічна карта та план місцевості – незамінні помічники людини. Вони допомагають у буденних справах і великих відкриттях.
- Географічні карти у професіях.
Найпростіші навички складання і читання планів та карт потрібні фахівцям різних професій. Запропонуйте, для чого вони потрібні:
– журналістам
– водіям
– мистецтвознавцям
– будівельникам
– лікарям. - Уявіть, що ви складаєте туристичну карту цікавих географічних об’єктів своєї місцевості. Проте масштаб дозволяє позначити лише п’ять з них. Що ви запропонуєте нанести на цю карту?
За шкалою висот і глибин на фізичній карті України визначте:
- Яка рівнина нижча: Причорноморська низовина чи Придніпровська низовина?
- Яке море глибше: Чорне чи Азовське?
- Які гори вищі: Карпати чи Кримські?
Розгляньте картосхему (мал. 1) маршруту подорожі венеціанського купця Марко Поло, яка відбулася ще у 13 столітті.
Використовуючи карти навчального атласу, складіть послідовність географічних об’єктів, які відвідав (перетнув) мандрівник.
Маршрут Марко Поло: Венеція (Італія) – …
Коротко про головне
- «Читати карту» – це означає розуміти її зміст, аналізувати зображені об’єкти та явища.
- Легенда карти – це зображення і пояснення всіх умовних знаків, використаних на карті або плані. Карти – величезний винахід людства.
Перевіряємо себе
- Що означає вислів «читати карту»?
- Які об’єкти на карті позначають різними кольорами?
- Яке практичне значення карт?
- Чи погодитеся ви з думкою, що в наш час електронних картографічних сервісів потреба в паперових картах зменшується і вони скоро зникнуть? Обґрунтуйте свою відповідь.
- Назвіть три моменти, які у вас вийшли добре в процесі уроку, і запропонуйте одну дію, яка покращить роботу на наступному уроці.
Створіть план частини населеного пункту, де розміщений ваш навчальний заклад, використовуючи можливості ресурсу Google Maps.