§2. Урок-подорож. Озера України
А ще життя чудове тому, що можна мандрувати.
Микола Пржевальський, відомий мандрівник, географ і натураліст
- Пригадайте, які бувають озера за походженням улоговини.
Заочна подорож – можливість за короткий час «об’їхати» багато об’єктів, «зробити» зупинки, «помилуватися» краєвидами і… сфотографуватися на пам’ять.
Зупинка 1. Край блакитних озер. Шацькі озера на Поліссі
Край блакитних озер – саме так називають північний захід Полісся на території Волинської області. Серед густих лісів тут розташовано близько 200 озер. Найбільші з них – Світязь, Пулемецьке, Луки, Пісочне, Чорне, Біле, Глибоке.
Це Шацькі озера. Вони мають карстове походження. Серед них найглибше озеро нашої держави – Світязь. Найбільша його глибина становить 58 м.
У озера Світязь є власна досить містична легенда.
Старі люди подейкують, що на місці озера колись було велике місто. Одного разу на місто напало невідоме військо. Налякані мешканці кинулись за радою до князівської доньки, а та, за переказами, звела руки до неба і проказала такі слова: «Як оминути люту кару? Нас убережи від неї, громовицею вразь з превисокої хмари чи сховай під землею!».
Кажуть, по тих словах розступилася земля, а там, де було місто, розлилось велике озеро. Вороги всі потому померли від страшної недуги.
Знайдіть цікаву інформацію про озеро Світязь та розкажіть про нього однокласникам та однокласницям.
Зупинка 2. Озера Карпат
В Українських Карпатах є озера вулканічного, льодовикового, загатного походження. Льодовикові озера є на схилах Чорногорського масиву в Карпатах (Бребенескул, Марічейка, Несамовите). А озеро Липовецьке, яке належить до вулканічних озер, розташоване в бічному кратері згаслого вулкана.
Найвідоміше озеро Карпат – Синевир, назване так через синій колір води. У місцевих жителів є чудова легенда, яка пояснює назву озера.
В одного багатого чоловіка була дуже красива донька на ім’я Синь. У неї закохався бідний вівчар Вир. Проте батько і слухати не хотів, щоб молоді поєднали долі. Він перетворив бідного парубка на високу гору, а нещасна Синь так тужила за ним, що наплакала ціле озеро сліз. Отак і донині височить над озером Синевир мальовнича гора Озерна.
Озеро розкинулося у верхів’ї річки Теребля на висоті 989 м над рівнем моря. Посеред водойми – невеличкий острів. Невелике за площею озеро виникло внаслідок землетрусу, який спричинив обвал скелі, що перегородила русло річки.
Зробіть висновок про походження озера Синевир. Знайдіть в інтернеті інші легенди про це озеро.
Зупинка 3. Донузлав — унікальне озеро Криму
Донузлав – унікальне досить глибоке озеро в Україні з пологими берегами і піщаними пляжами. Єдиної думки щодо його походження нема. Можливо, воно тектонічне, тобто розташоване в розломі, який заповнило близько розташоване море. Інші дослідники дотримуються думки, що воно залишкове.
Унікальність водойми – у змішаному складі води. У гирловій частині вона солона, оскільки озеро з’єднане штучним каналом з морем, а далі на північ стає прісною.
Зупинка 4. Озера Чорноморського узбережжя
Випереджувальне завдання: Використовуючи інтернет та інші джерела, підготуйте цікаву інформацію у вигляді проєктів, презентацій, буклетів, фотоколажів про озера Чорноморського узбережжя України.
На узбережжі Чорного моря утворилися лиманні озера. Вони виникли в результаті того, що мілководна частина моря була відокремлена від нього піщаними наносами-пересипами з піску й гальки, відмерлими мушлями різноманітних молюсків, намитих морськими хвилями та течіями. Це такі озера, як Сасик (Кундук), Алібей, Хаджибейський і Куяльницький лимани.
Зупинка 5. Заплавні озера в пониззі Дунаю
Випереджувальне завдання: Використовуючи інтернет та інші джерела, підготуйте цікаву інформацію у вигляді проєктів, презентацій, буклетів, фотоколажів про озера в пониззі Дунаю.
У пониззі Дунаю утворилися заплавні озера, які виникли на заплаві річки внаслідок відокремлення рукавів або заток від основного русла річковими наносами. Заплавні озера Ялпуг, Кугурлуй, Кагул, Катлабуг є найбільшими серед прісноводних озер України.
Перевіряємо себе
Підготуйте цікаву розповідь про одне з озер України.