Тема 3. Гідросфера
§36. Що таке Світовий океан
Вода, в тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя.
Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник та авіатор
- Розгляньте карту півкуль. Що на ній переважає – водний простір чи суходіл?
- Як називають водну оболонку Землі?
- Пригадайте, що вам відомо про воду
- Чому океани і моря мають різні відтінки синього на картах?
Що таке гідросфера та яке її значення.
Гідросфера – це водна оболонка Землі, яку утворюють Світовий океан, води суходолу, вода в атмосфері. Як відомо, вода на Землі перебуває в трьох станах. Найпоширенішою є вода в рідкому стані; вода у твердому стані – це сніг і лід; найменше води – у газоподібному стані (водяна пара).
Води гідросфери розподілені нерівномірно. Більшу її частину становить солона вода океанів і морів. На води суходолу й воду в атмосфері припадає лише 3,5 %. До того ж прісної води на суходолі близько 2,6 % , а решта – це надмірно мінералізовані підземні води й озера із солоною водою.
Розгляньте малюнок 1 і дайте відповідь на запитання. На які три частини можна поділити води гідросфери?
Роль води в житті нашої планети, окремих компонентів природи, кожної живої істоти дуже велика.
Користуючись малюнком 2, складіть розповідь або створіть малюнок «Значення води». Розповідь супроводжуйте прикладами.
Що об’єднує Світовий океан.
Світовий океан – основна частина гідросфери. Води Світового океану покривають майже 3/4 поверхні Землі й становлять 96,5% загального об’єму води на земній кулі. Світовий океан неперервний, з будь-якої його точки можна потрапити до іншої, не перетинаючи суходолу.
Увесь Світовий океан поділяється на частини, найбільші з них – океани, їх п’ять. Майже половину площі Світового океану займає Тихий океан. Атлантичний океан удвічі менший від Тихого. Третій за площею – Індійський, він знаходиться переважно в Південній півкулі. Північний Льодовитий океан розташований на самій півночі, тому всі його береги «дивляться» на південь. А Південний океан омиває береги лише одного материка – Антарктиди.
З 1996 року на березі Південного океану функціонує українська науково-дослідна станція «Академік Вернадський» (мал. 3), що була передана на вічне користування урядом Великої Британії. Щоденно українські полярники на цій станції здійснюють спостереження за температурою, солоністю, органічним світом Південного океану.
Мал. 3. Українська науково-дослідна станція «Академік Вернадський»
Знайдіть на карті всі п’ять океанів. Розташуйте їх за величиною (площею) від найбільшого до найменшого, скориставшись картою півкуль та діаграмою (мал. 4).
Які океани і з яких сторін горизонту омивають Євразію?
Які океани омивають чотири материки, який – два, а який – один?
Дізнайтеся про походження слова «океан». З якою мовою воно пов’язане?
Подивіться відеосюжет, як зустрічаються Тихий та Атлантичний океани. Як ви думаєте, чому води не змішуються?
Де проходять межі океанів.
На значній відстані межі океанів збігаються з берегами материків та океанів. У Південній півкулі межі між океанами умовно визначають за меридіанами від крайніх південних точок материків Африки, Південної Америки, острова Тасманія. Що стосується Південного океану, то Міжнародна гідрографічна організація запропонувала визначити паралель 60° пд. ш. як його північну межу. Відповідно площа Південного океану становить 20,3 млн км2, що майже на 1/4 більше від площі Північного Льодовитого океану, який є найменшим на Землі.
Спробуйте побути художниками, але без пензлика. Намалюйте словесний портрет одного з океанів, користуючись хмарою слів-епітетів. Наведіть аргументи свого вибору.
Знайдіть на фізичній карті Маріанський жолоб у Тихому океані, жолоб Пуерто-Рико в Атлантичному, Зондський жолоб в Індійському, Гренландське море в Північному Льодовитому океані, Південно-Сандвічів жолоб у Південному. З’ясуйте, яка глибина названих об’єктів. За потреби скористайтеся інформацією з інтернету. Заповніть у зошиті таблицю. Зробіть висновок про те, який з океанів є найглибшим, а який – наймілкішим.
Назва океану |
Океанічний жолоб, море |
Найбільша глибина |
Атлантичний |
Пуерто-Рико |
|
Індійський |
Зондський |
|
Північний Льодовитий |
Гренландське море |
|
Тихий |
Маріанський |
|
Південний |
Південно-Сандвічів |
Поміркуйте! Чому в Північному Льодовитому океані не визначено найглибший жолоб?
Основний прилад для вимірювання глибини – це ехолот (мал. 5). Його принцип дії заснований на випромінюванні ультразвукового сигналу, який направляється у воду і вертається назад, відбиваючись від дна. Дані відразу ж переносяться на екран.
Крім того, що ехолот може точно визначити глибину, за його допомогою можна отримати інформацію про рельєфні особливості дна й навіть визначити місце розташування риб.
В океанах виділяють моря – частини океану, що відрізняються від нього властивостями води, течіями, органічним світом. Розрізняють внутрішні моря та окраїнні. Внутрішні моря заходять далеко в суходіл і з’єднуються з океанами протоками. Окраїнні відокремлюються від океану островами чи нерівностями дна.
Знайдіть на карті моря Світового океану: Аравійське, Балтійське, Середземне, Саргасове, Чорне, Азовське, Північне, Японське. Розгляньте їх географічне положення та розподіліть ці моря на внутрішні й окраїнні, заповнивши відповідну таблицю в зошиті.
Дізнайтеся, яке море розташоване найближче до вашого населеного пункту. Частиною якого океану воно є? Використовуючи масштаб, визначте відстань до моря від свого населеного пункту по прямій лінії.
За шкалою глибин на фізичній карті півкуль визначте, яке море глибше – Чорне чи Балтійське.
Затока – частина океану або моря, що глибоко заходить у суходіл і широко сполучається з океаном. За властивостями води, течіями, організмами, які в них живуть, затоки мало відрізняються від океану. Найбільшими затоками Світового океану є Бенгальська, Мексиканська, Гвінейська.
Знайдіть «домівку» (океан, до якого вони належать) для запропонованих заток: Біскайська, Бенгальська, Мексиканська, Гвінейська, Аляска, Велика Австралійська, Гудзонова.
Протока – водний простір, що сполучає сусідні водойми і розділяє ділянки суходолу. Наприклад, Гібралтарська протока з’єднує Середземне море з Атлантичним океаном і розділяє Європу та Африку.
Берингова протока має найцікавіше географічне положення. За географічною картою визначте, які океани і моря вона сполучає, а материки, частини світу, півострови, держави – розділяє.
Серед проток є рекордсмени. Найдовшою є Мозамбіцька, найширшою і найглибшою – Дрейка, наймілкішою – Керченська.
Із зазначених географічних об’єктів виберіть ті, які є частиною океану: річка, болото, затока, льодовик, озеро, протока, море.
Які бувають острови в океані.
Найбільші ділянки суходолу в океані – це материки.
Покажіть їх на карті і назвіть. Скільки материків на Землі?
Відносно невеликі ділянки суходолу, з усіх сторін оточені водою – це острови.
За походженням острови бувають материкові, вулканічні, коралові. Материкові острови колись були частиною материка і відокремилися внаслідок рухів земної кори. Вони зазвичай чималі за розміром (мал. 6). Вулканічні острови утворилися внаслідок вулканічних вивержень на дні океанів і морів. Вони невеликі і розташовані групами (мал. 7). Коралові острови теж невеликі і є результатом життєдіяльності коралових поліпів (мал. 8).
Групу островів, що лежать близько один до одного, називають архіпелагом. У межах архіпелагу острови завжди мають однакову будову та походження. Прикладом материкових островів може бути Канадський Арктичний архіпелаг. Гавайські острови – вулканічні, а Багамські – коралові.
Знайдіть острови (Гренландія, Мадагаскар, Гавайські, Великий Бар’єрний риф, Курильські, Багамські, Канадський Арктичний архіпелаг) на карті, з’ясуйте їх походження та заповніть у зошиті таблицю.
Материкові |
Вулканічні |
Коралові |
З’ясуйте, у якій частині Світового океану найбільше островів коралового походження і чому.
Півостровом називається ділянка суходолу, що оточена з трьох боків водою, а з четвертого є продовженням материка (мал. 9). Півострови утворюються переважно внаслідок опускання окремих ділянок суходолу або підняття частини морського дна. Найбільшими півостровами на Землі є Аравійський та Індостан. Найбільший півострів Європи – Скандинавський, України – Кримський (мал. 10).
Про що розповість карта океанів.
Карта океанів зображена переважно в блакитно-синіх тонах. Ця кольорова гама відтінків використовується для того, щоб показати різні глибини океану. У легенді карти розміщена пікала глибин, вона побудована за принципом «що глибше, то темніше». Поруч – цифрові позначки.
На цій карті можна побачити океанічні течії, глибоководні жолоби. Такі карти інколи доповнюють умовними позначками корисних копалин, тваринного і рослинного світу океанів.
Розгляньте шкалу висот і глибин на фізичній карті півкуль. Використовуючи фізичну карту півкуль, здійсніть уявну подорож через Індійський океан уздовж екватора й запишіть, як змінюються глибини.
Як називаються лінії на фізичній карті, які з’єднують місця з однаковими глибинами? Виберіть із запропонованих варіантів правильний: а) ізотерми; б) горизонталі; в) ізогієти; г) ізобати.
Для відображення на фізичних картах глибин океанів і морів використовують лінії ізобати (вони з’єднують точки з однаковою глибиною) та фонове забарвлення.
Працюємо з картою. Підпишіть на контурній карті світу такі об’єкти:
- моря: Чорне, Азовське, Середземне;
- протоки: Керченську, Гібралтарську, Магелланову, Берингову;
- затоки: Біскайську, Бенгальську;
- острови: Велика Британія, Гренландія, Мадагаскар, Джарилгач;
- півострови: Скандинавський, Кримський, Аравійський, Індостан;
- западину: Маріанський жолоб.
Здійсніть навколосвітню подорож, починаючи з Чорного моря, рухаючись на захід. Нанесіть маршрут на контурну карту, підпишіть усі водні об’єкти, через які вам доведеться «подорожувати».
Охарактеризуйте один з океанів за планом:
- Назва океану.
- У яких півкулях розташований.
- Які материки омиває.
- Які утворює моря, затоки, протоки.
- Найбільші острови в його межах.
Коротко про головне
Світовий океан – основна частина гідросфери. На земній кулі п’ять океанів: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий, Південний. В океанах виділяють моря, затоки, протоки. Залежно від географічного положення, моря поділяють на внутрішні та окраїнні. Є три види островів за походженням: материкові, вулканічні, коралові.
Перевіряємо себе
1. Скільки океанів є на земній кулі? Назвіть їх та покажіть на карті.
2. Чим окраїнні моря відрізняються від внутрішніх? Наведіть приклади окраїнних та внутрішніх морів.
3. Покажіть на карті найбільші протоки і затоки Світового океану.
4. Установіть відповідність між зображеннями частин Світового океану та термінами.
- А океан
- Б море
- В канал
- Г затока
- Д протока
5. Яких за походженням островів у Світовому океані найбільше?
6. Усі завжди з нетерпінням чекають канікул. Якби тобі запропонували відпочинок на одному з островів Світового океану, куди б хотів/-ла потрапити й чому?
7. Пограйте з однокласниками та однокласницями в гру. Розкажіть про місце розташування одного з півостровів, не називаючи його. Хто з вас є найкращим знавцем карти?
Чи знаєте ви, що…
Унікальним морем є Саргасове. Його називають «морем без берегів». Межі моря визначають океанічні течії. У деяких випадках моря називають затоками. Наприклад, Мексиканська затока біля берегів Північної Америки – це насправді море. А назвали його затокою ще тоді, коли цей водний простір не був достатньо вивченим. Так і закріпилася назва – затока.