Що нас оточує. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

Тема 2. Пізнаємо речовини та їхні зміни

§19. Що нас оточує

У природі немає нічого зайвого!

Авероес, середньовічний мислитель

  • Що таке фізичне тіло?
  • Із чого складаються всі тіла?
  • Як називають найдрібнішу частинку речовини?
  • Які стани речовини ти знаєш?

Які речовини навколо нас. 

Усі фізичні тіла неживої й живої природи, що нас оточують, складаються з речовини. Світ речовин надзвичайно різноманітний. На сьогодні їх налічують понад 130 млн, і щороку створюють та відкривають нові, невідомі раніше речовини. Більшість речовин складається з молекул, а молекули – з атомів.

Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними.

Атоми одного виду називають хімічним елементом. На початку 2020-х років уже відомо 118 хімічних елементів, більшість з яких беруть участь у створенні всіх речовин природи. Усі хімічні елементи мають свою назву й позначення від перших літер цієї назви латинською мовою (табл. 4).

Таблиця 4

Назви деяких хімічних елементів

Хімічний елемент

Назва латинською мовою

Значення (переклад)

Позначення

Гідроген

Hydrogenium

Той, що народжує воду

H

Оксиген

Oxygenium

Той, що народжує кислоти

O

Карбон

Carboneum

Той, що народжує вугілля

C

Нітроген

Nitrogenium

Той, що народжує селітру

N

Хімічні елементи рідко трапляються в природі у вигляді поодиноких атомів. Найчастіше атоми одного або різних хімічних елементів сполучаються між собою й здебільшого утворюють молекули. Молекула може складатися не лише з одного, двох чи трьох атомів, а й декількох тисяч атомів.

Ти знаєш, що всі тіла й речовини належать до неживої і живої природи. Що потрібно для життєдіяльності організмів? Усі речовини, з якими ти стикаєшся в повсякденному житті й у природі, поділяють на дві групи: органічні речовини і неорганічні (мал. 72).

Неорганічні речовини. 1. Вода. 2. Кухонна сіль. 3. Мідь. 4. Харчова сода. 5. Мінеральні солі кальцію
Мал. 72. Неорганічні речовини. 1. Вода. 2. Кухонна сіль. 3. Мідь. 4. Харчова сода. 5. Мінеральні солі кальцію

А з яких речовин складаються організми? Виявляється, навіть у крихітній бактерії міститься кілька тисяч різних речовин, а в організмі людини чи тварини – не менше мільйона. Основою майже усіх природних речовин, які утворюються під час розвитку рослин або внаслідок життєдіяльності тварин та інших організмів, є органічні сполуки. До складу органічних сполук обов’язково входять атоми Карбону. Окрім Карбону, в молекулах органічних речовин присутні атоми Гідрогену, Оксигену, Нітрогену, Фосфору, Сульфуру. Багато з них відіграють надзвичайно важливу роль у життєдіяльності організмів.

Виділяють такі основні класи органічних речовин: білки, жири, вуглеводи.

Прочитайте текст. Яке значення для організму мають речовини, про які ви дізналися?

Як утворюються органічні речовини. 

Звідки вони беруться в організмах? Ти вже знаєш, що у рослин під дією сонячної енергії відбуваються перетворення, в результаті яких з вуглекислого газу повітря, води і неорганічних речовин з ґрунту утворюються складні органічні сполуки. Пригадай, таке перетворення називають фотосинтезом (з грецької «фото» означає «світло», а «синтез» – «з’єднання»).

На відміну від рослин, тварини і гриби не здатні до фотосинтезу. Їм потрібна їжа, в якій є готові органічні речовини. Завдяки складним хімічним перетворенням отримані з їжею поживні речовини перебудовуються в організмі тварини на його власні. Усі тварини і людина існують за рахунок органічних речовин, що містяться в їжі, яку вони споживають.

Чи всі речовини природного походження. 

Природні речовини – це ті, що створені природою. Серед природних речовин є як органічні, так і неорганічні речовини (мал. 73).

Природні органічні й неорганічні суміші речовин
Мал. 73. Природні органічні й неорганічні суміші речовин

Існують речовини, яких немає в природі. Їх створила людина в лабораторних умовах або переробляючи природні речовини. Такі речовини називають штучними або синтетичними (мал. 74).

Тіла, що містять штучні (синтетичні) речовини
Мал. 74. Тіла, що містять штучні (синтетичні) речовини
За допомогою інтернет-джерел дізнайтесь, що означає зображене марковання. Також знайдіть інші марковання для пластикового посуду й зробіть для себе короткий довідник з використання пластикового посуду.

Що нас оточує. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

До синтетичних речовин належать також засоби побутової хімії, фарба, клей.

Цікаво. Легке синтетичне волокно, яке в п’ять разів міцніше за сталь, називають кевлар. Винахідницею цього матеріалу є американська вчена польського походження, хімікиня Стефані Кволек. Кевлар застосовують для виготовлення найрізноманітніших виробів і конструкцій: від рукавичок для прибирання до мобільних телефонів, літаків і підвісних мостів. З кевлару виготовляють куленепробивні жилети та інше захисне спорядження.
Пам’ятайте! Засоби побутової хімії можуть бути небезпечними для твого організму і завдавати шкоди навколишньому середовищу. До таких речовин завжди додається інструкція з використання і зберігання, якої потрібно дотримуватись. Усі хімічні побутові засоби мають марковання, на які також слід звертати увагу. Ось деякі з них.

Що нас оточує. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

Що нас оточує. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

Шкідливий. Знак інформує про те, що продукт містить одну або кілька шкідливих чи токсичних речовин.

Знайди інформацію про другий попереджувальний знак. Коротко опиши його значення. Чи можна викидати у загальний смітник ємності з-під використаних засобів побутової хімії?

Чи всі харчові добавки корисні. 

Купуючи продукти, слід вивчати їхній склад, зокрема, які харчові добавки вони містять. Харчові добавки мають марковання «Е<цифровий код>» (мал. 75). Наприклад, Е330, Е600. Буква «Е» означає «Європа», а цифровий код – характеристика харчової добавки. Не всі харчові добавки є корисними.

Харчові добавки
Мал. 75. Харчові добавки

Коротко про головне

  • Тіла складаються з речовин, речовина – з молекул, а молекули – з атомів.
  • Речовини поділяють на органічні й неорганічні, природні, штучні, або синтетичні.
  • Найважливішими органічними сполуками є білки, жири і вуглеводи.
  • До синтетичних речовин належать, наприклад, мийні, пральні засоби, фарби, клеї, а також деякі харчові добавки.

Перевіряємо себе

  1. Наведи приклади органічних і неорганічних речовин.
  2. Поясни, як з неорганічних речовин утворюються органічні.
  3. У чому перевага пластмасових виробів перед дерев’яними чи металевими?
  4. Чим небезпечна побутова хімія?
  5. Оціни свою роботу на уроці, закінчи речення: Мені було цікаво, тому що…; У мене виникали запитання під час…; Я взяв/-ла з уроку для себе … .
Знайдіть в інтернеті таблицю шкідливих харчових добавок. Видрукуйте на аркуші. Повісьте на кухні на видноті. Уникайте продуктів харчування з таким маркованням.

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар