Природа та населення Давньої Греції. Історія – 6 клас. Бандровський

§20. Природа та населення Давньої Греції

Міркуємо
Роздивіться ілюстрації. Які зайняття давніх греків засвідчують малюнки на посуді? Про які особливості життя в Давній Греції можна зробити висновок на підставі зображених побутових сцен?

Природа та населення Давньої Греції. Історія – 6 клас. Бандровський

1. У чому особливості природно-географічних умов Давньої Греції?

Витоки давньогрецької цивілізації сягають межі III—II тис. до н. е. Назви Греція та греки вживали римляни. Греки за давнини йменували себе за назвами племен (данайцями, ахейцями), згодом почали називати свою країну Елладою, а себе – еллінами. Південна частина Балканського півострова, острови Егейського та Іонічного морів й узбережжя півострова Мала Азія – землі, які населяв цей народ.

Терени Давньої Греції, розташовані на півдні Балканського півострова, поділяються на три частини: Північну, Середню та Південну (півострів Пелопоннес). Це переважно гориста місцевість. Північна частина, відділена горами й гірським хребтом, охоплює дві області: Епір на заході та Фессалію на сході. Землями Фессалії протікає ріка Пеней – найбільш повновода в Греції. Родючі ґрунти долини сприяли землеробству. Найвища гора Греції – Олімп (2917 м), розташована на північно-східному кордоні.

Потрапити з Фессалії до Середньої Греції можна було лише через вузький Фермопільський прохід між горами та узбережжям Егейського моря. Середня Греція поділялася на 8 областей. Найрозвиненішими з них були Беотія та Аттика. Аттика вкрита горами й пагорбами. У ній переважають кам’янисті ґрунти й тільки зрідка трапляються родючі долини. Беотія має більш сприятливий для землеробства клімат.

У Південній Греції розташовані області зі сприятливими умовами для землеробства – Мессенія та Лаконія. В Егейському морі розкидано багато невеликих островів, які славилися садами й виноградниками: Лесбос, Хіос, Самос, Родос. На островах Делос, Наксос, Парос було відкрито поклади рідкісного мармуру. Є в Егейському морі й великі острови – Крит, Фасос, Евбея. Дуже давно греки заселили узбережжя Малої Азії. Найвідомішими містами тут були Мілет, Ефес, Пергам. Клімат у Греції м’який, з дуже спекотним літом і теплою дощовою зимою.

Коли почала формуватися давньогрецька цивілізація? Як давні греки називали себе та свої землі? З якими територіями пов’язане становлення Давньої Греції? У чому своєрідність природних умов Балканського півострова?
Обговорюємо
Поділіться міркуваннями про те, чи маємо підстави вважати Балканський півострів та острови Егейського моря містком, що сполучав Європейський континент із державами Давнього Сходу. Чи можна з огляду на це твердити, що виникнення держави в Давній Греції стало закономірним етапом цивілізаційного поступу людства? Чому давніх греків називали морським народом?
Досліджуємо
Попрацюйте з історичною картою. Знайдіть на ній Балканський півострів, Егейське та Іонічне моря. У якій частині Європи розташовані ці географічні об’єкти? Покажіть історичні області Греції: Епір та Фессалію, Беотію та Аттику, Мессенію та Лаконію. Які острови Егейського моря належали до території поширення грецької цивілізації?
Природа та населення Давньої Греції. Історія – 6 клас. Бандровський
Давня Греція. Мінойська та ахейська цивілізації

2. Яким заняттям населення сприяла природа Греції?

Гористий рельєф Греції мало придатний для землеробства. Проте природні умови спонукали ощадливо ставитися до землі, обробляти кожен її клаптик з винятковою старанністю. Грецькі угіддя не мали іригаційних споруд: каналів, гребель, дамб. Греки вирощували пшеницю, жито, оливки, виноград. Особливу роль у сільському господарстві відігравало маслинництво. Маслинову (оливкову) олію використовували і як харчовий продукт, і як лікарський засіб, і як горючу речовину для освітлювальних приладів тощо.

Надра Греції багаті на поклади залізної руди, міді, срібла, високоякісної глини, мармуру. Наявність таких корисних копалин зумовила розвиток ремесла, тож греки могли обмінювати ремісничі вироби на продукти харчування.

Кам’янисті схили гір, вкриті травами, кущами та низькорослими деревами, придатні для пасовиськ. На рівнинах тримали велику рогату худобу, коней, мулів, овець, кіз і свиней. У північних та західних районах Балканської Греції, а також на більшій частині Пелопоннесу розпросторилися ліси з дуба, дикого горіха, кипариса, піхти та ялин. У лісових нетрях водилися кабани, ведмеді, вовки, косулі, навіть леви.

Балканська Греція з усіх боків оточена морем. У багатьох місцях узбережжя створює зручні бухти. Усе це сприяло розвиткові судноплавства. Греки досконало знали море, а у VIII ст. до н. е. почали колонізувати інші райони Європи – Італію, Фракію (сучасна Болгарія), Причорномор’я. Вони багато подорожували, шукаючи незаселені землі, придатні для землеробства. Вивчивши все узбережжя Середземного моря, дісталися через протоки Геллеспонт і Боспор Фракійський до Понту Евксинського (у перекладі «гостинне море») – так греки називали Чорне море.

Про походження найдавніших жителів Балканського півострова майже нічого не відомо. Наприкінці III тис. до н. е. сюди прийшли племена ахейців, які підкорили місцеві племена й розселилися на всьому півострові. А в кінці II тис. до н. е. з’явилися нові переселенці – племена дорійців. Тепер уже ахейцям довелося розчинитися в середовищі нових племен або піти в гори на менш родючі землі. Унаслідок переселень на землях Еллади сформувалася грецька народність, що складалася із чотирьох великих племінних об’єднань: ахейців, іонійців, дорійців та еолійців. Усі грецькі племена говорили однією мовою, проте різними говірками. Це сприяло господарським і культурним зв’язкам між племенами, визначало подібність їхнього світогляду та релігійних поглядів.

Роздивіться зображення на давньогрецькому посуді. Доберіть до кожного короткий коментар з тексту.

Природа та населення Давньої Греції. Історія – 6 клас. Бандровський

Пізнайкам
Перегляньте відео та поділіться в загальному колі враженнями про нього. Які деталі у відео допомогли вам краще уявити життя в Давній Греції? Що найбільше вразило? Як дозвілля сприяло розвиткові давньогрецького суспільства?

Поділіться міркуваннями про вплив географічного положення та природних умов на становлення давньогрецької цивілізації, продовживши речення: Вплив географічного положення та природних умов на розвиток давньогрецької цивілізації позначився на…

  • 1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  • 2. Витлумачте назви: Еллада, елліни, ахейці, дорійці.
  • 3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/oVgl0b5 та виконайте завдання онлайн.

🏠 У невеликому есе розкажіть про буденне життя давніх греків, підтвердивши свої висновки рядками з поданих нижче уривків з поем «Іліада» та «Одіссея». За бажанням доповніть твір малюнками.

З опису майстерні Гефеста з «Іліади»
Міді незламної й олова досить він в полум’я кинув,
Цінного злота та срібла додавши. Ковадло велике
Він приладнав до підставки ковальської міцно, в правицю
Молот узяв величезний, тримаючи в лівій обценьки.

З опису зображеного на щиті Ахілла з «Іліади»
Далі лани змалював владареві. Достигле колосся
Скрізь по тих нивах женці гостролезими жали серпами.
Падали густо на землю колосся важкі оберемки.
Їх снопов’язи тоді перевеслами туго в’язали.
Ниву іще показав – соковиту ділянку родючу:
Тричі зорали її, орачі там ідуть за плугами,
В ярмах тримають воли, у всі напрямки їх направляють.

Із «Одіссеї»
…Великих старань ти доклав тут, і жодна рослина –
Ні виноград, ні оливка, ні груша, ні грядки городні,
Ані смоківниця – тут без твого не росте піклування.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар