Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія – 6 клас. Бандровський

§15. Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу

Міркуємо
Роздивіться ілюстрації. Яку ознаку східних деспотій підтверджують зображені пам’ятки? Висловіть припущення, чому божественну силу правителя Єгипту уособлював саме сфінкс – статуя лева з головою фараона. Поміркуйте, чому в сучасних мовах слово «сфінкс» уживається в переносному значенні як «загадка», «загадкова людина».

Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський
Давньоєгипетський сфінкс та піраміда в Гізі. Середина III тис. до н. е. Сучасна світлина
Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський
Фараон та боги Єгипту. Давньоєгипетський розпис

1. Якими були уявлення давніх єгиптян та вавилонців про походження світу і людей?

Єгиптяни вшановували божества, які зображали в образах людей, тварин чи напівлюдей-напівтварин, що поєднували ті й ті риси. Обожнювали також явища природи, небесні тіла. Про життя богів, створення світу оповідають міфи. Зокрема, в одному з міфів ідеться про Озіріса – володаря потойбічного світу. Колись, дуже давно, вірили єгиптяни, країною правили боги. Озіріс був богом-царем, він навчив людей рільництва, виноградарства, осілого способу життя, співів, танців, музики, навчив також шанувати богів. Брат Озіріса, Сет, був утіленням зла, насильства та руйнувань. Сет заманив брата в пастку й убив його. Дружина Озіріса, Ізіда, знайшла тіло чоловіка й оживила його. Бог Озіріс воскрес, але не захотів лишатися на землі, а став правити в царстві мертвих та чинити суд.

Міф (з грецької оповідь, переказ) – розповідь, у якій утілено уявлення давніх людей про світ і його будову.

Посуху в травні-червні єгиптяни пов’язували зі смертю Озіріса. Коли ж розливалися води Нілу, зеленіли поля та дерева, вони знали – ожив Озіріс. Владу над людьми Озіріс передав синові Гору, який став покровителем влади фараона, уособлював небо та світло. Зображували Гора з головою сокола.

Допомагав Озірісу порядкувати в царстві мертвих бог Анубіс – його зображували з головою шакала. Анубіс охороняв могили, супроводжував душі померлих у підземний світ. Особливою повагою користувався бог мудрості Тот – у нього голова птаха ібіса з довгим дзьобом. Це він навчив людей читати й писати – вважали давні єгиптяни.

Найшанованішим богом давніх єгиптян був бог сонця Ра. Інші його імена – Амон і Амон-Pa. Міфи розповідають, як щоранку Ра на золотому човні випливає з-за східних гір і прямує небом на захід. Зображували бога Ра в людській подобі, здебільшого з головою сокола. На голові бога осяйно виблискує сонячний диск, який дарує світу тепло й світло. З появою Ра оживає природа, прокидаються люди та птахи. Але ось день хилиться до вечора, бо човен Амона-Ра спускається з небес: на західному краю неба запливає у ворота підземного царства.

Верховним богом Вавилону був бог Мардук. Вавилонці вірили, що спочатку чудовисько Тіамту вирішило знищити всіх богів. Проти нього і повстав Мардук. Він убив чудовисько, а з його тіла створив зірки, землю, рослини і тварин. Людину Мардук створив з глини і крові вбитого бога-зрадника, який перейшов на бік Тіамту.

У Вавилоні вірили в духів: світлих, що творили добро, і темних (демонів), що чинили зло. Проти злих духів, що насилали хвороби і смерть, вони застосовували амулети і заклинання. Добрих духів зображували як напівлюдей-напівтварин.

У що та в кого вірили давні єгиптяни? Які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Сета? Чому давні єгиптяни найбільше шанували Амона-Ра, Озіріса та Ізіду? Чим подібні вірування давніх єгиптян та вавилонців?

Використовуючи текст, визначте, яких богів зображено, стисло схарактеризуйте кожного.

Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський

Досліджуємо
Роздивіться ілюстрацію, обміркуйте фрагмент джерела (Текст 1) та прочитайте коментар (Текст 2). Які моральні уявлення давніх єгиптян втілено в міфі про суд Озіріса?

Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський

Текст 1

…Я не коїв зла людям. Я не піднімав руки на слабкого. Я не був причиною хвороби. Я не був причиною сліз. Я не вбивав. Я не наказував убивати. Я нікому не завдавав страждань (слова промови з «Книги мертвих», з якими небіжчик звертався до богів під час «суду Озіріса»).

Текст 2

Давні єгиптяни вірили в те, що після смерті душа людини проходить перед володарем потойбічного світу Озірісом і звітує про своє земне життя. Бог мудрості Тот та богиня правосуддя Маат перевіряють правдивість слів небіжчика та зважують його серце, бо саме серце, уважали єгиптяни, – осередок розуму людини. Якщо мертвий чинив погано, його кидають у пащу чудовиська. У нагороду за добрі вчинки та праведне життя людина потрапляє на поля Іалу – у край, де не треба важко працювати, бо там поля вже впорядковані каналами й дамбами, а земля сама родить усе потрібне.

Обговорюємо
Прочитайте замітку та роздивіться ілюстрації. Як можете пояснити той факт, що міфічні уявлення та образи «мандрували» від народу до народу?

«На зборах усіх богів ухвалили знищити все людство» – так починається давня шумерська легенда. З оповіді довідуємося, що лише один бог Енкі пожалів людей. Він наснився цареві Зіусудрі, звелівши побудувати величезний корабель. Зіусудра виконав волю бога і взяв на корабель своє майно, сім’ю і родичів, різних майстрів для збереження знань та умінь, домашню худобу, звірів і птахів. Двері корабля засмолили ззовні. Уранці знявся буревій: річки вийшли з берегів, під натиском води впали мури, морські хвилі із затоки затопили землю. Навіть боги злякалися такого потопу! Зрештою, коли вода почала відступати, Зіусудра покинув корабель і приніс жертви богам. Тоді в нагороду за його вірність боги дарували царю та його дружині безсмертя.

Біблія (з грецької книги) – збірник давніх текстів, що їх визнають в іудаїзмі та християнстві як Святе Письмо. Найдавнішу її частину християни називають Старим Завітом, другу частину, у якій ідеться про життя Ісуса Христа, Новим Завітом.

Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський
Зіусудра (ассирійською – Утнапішті) та його корабель
Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський
Вселенський потоп. Фреска Сікстинської капели (Ватикан). Художник Б. Мікеланджело. 1512 р.

Історія про Ноїв ковчег, яку значно пізніше описано в Біблії, не просто нагадує шумерську легенду про Зіусудру, а, найімовірніше, є її запозиченням.

2. У чому особливості міфології та релігійних уявлень давніх Індії та Китаю?

В інших умовах формувався світогляд мешканців давніх Індії та Китаю. Індійці поділяли світ на три частини: небо, землю й антарікшу (простір між небом і землею). Найшанованішими богами в давніх аріїв були: Індра – бог-громовержець, воїн, правитель усіх богів; Агні – бог вогню, охоронець дому, посередник між богами і людьми; Сур’я – бог Сонця, ворог пітьми та холоду.

З часом сформувалася релігія індуїзм, де основними богами вважали Брахму, Вішну та Шиву. Брахма – творець і правитель світу. Він поділив людей на варни, карав невірних і грішників. Брахму вважали покровителем жерців-брахманів, Шиву – покровителем купців, ремісників та землеробів. Особлива роль в індуїзмі належить ученню про аватари, тобто сходження бога на землю та його втілення в земну істоту заради «спасіння світу». Серед аватар бога Вішну – боги Будда, Кришна й царевич Рама – герой однієї з найвідоміших давньоіндійських поем «Рамаяни».

Міфологія та релігійні уявлення у державах Давнього Сходу. Історія - 6 клас. Бандровський
Скульптура Будди в так званій позі лотоса – позі внутрішньої зосередженості, занурення в себе

У Давній Індії зародилося віровчення, якому судилося стати однією з сучасних світових релігій, – буддизм. Його виникнення пов’язують з ім’ям Сіддхартхи Гаутами, який жив у VI-V ст. до н. е. За переказами, до принца Сіддхартхи прийшло розуміння, що старіння, хвороби та смерть неминучі, а багатство і знатність не можуть від них уберегти. Приголомшений таким відкриттям, він зрікся свого високого становища, полишив родину і став пустельником. Духовне прозріння зійшло на Сіддхартху, коли він сидів у глибокій задумі під деревом поблизу міста Бодх-Гая (відтоді Сіддхартху називали Буддою – Просвітленим). Спасіння досягне лиш той, зрозумів Будда, хто подолає жагу життя, упокорить будь-яке сильне почуття, обмежить бажання, а отже, досягне душевного спокою – нірвани. Кожна людина здатна врятуватися шляхом самовдосконалення – така основна настанова буддизму.

Строкатим щодо релігійних уявлень був Давній Китай. У V-III ст. до н. е. в різних царствах виникали свої світоглядні вчення. Багато прихильників мало конфуціанство. Засновник цього вчення – Конфуцій (китайською Кун Цзи) (551-479 рр. до н. е.). Він належав до збіднілого знатного роду, тривалий час був жерцем, а потім відкрив власну школу. Конфуцій багато подорожував країною. Його шанували як великого мудреця, хоча він не вигадав нічого нового, а лише зібрав і записав давні перекази і настанови, здебільшого морального спрямування на зразок такого твердження: «…Учитися і не розмірковувати – даремна праця; розмірковувати та не вчитися – небезпека…». Своє вчення він виклав у формі діалогів з учнями, які було зібрано в книжці «Бесіди та судження».

Згідно з ученням Конфуція верховним божеством є Небо. Імператор вважався Сином Неба, тому влада над іншими людьми дана йому богом. Мислитель сформував правила поведінки, дотримуючись яких, можна було досягти самовдосконалення. Найвищою чеснотою Конфуцій визнавав покірність: молодші мають коритися старшим, народ – своїм володарям. «Правитель повинен бути правителем, батько – батьком, син – сином», – переконував Конфуцій. Він закликав чиновників учитися, бо, на його думку, тільки освічена людина може обіймати державні посади.

Сформулюйте за текстом запитання для обговорення в загальному колі, які починаються словами Хто? Що? Де? Коли? Чим? Як? Чому?
Пізнайкам
Послухайте переказ індійський міфу про потоп. Які деталі оповіді подібні до шумерської легенди про Зіусудру, а які відрізняються? Поділіться в загальному колі припущеннями, з чим пов’язані ці відмінності.

Узагальніть матеріал уроку, навівши факти, які переконали вас, що міфологія та релігійні уявлення регулювали відносини між людьми.

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Витлумачте поняття: Біблія, буддизм, індуїзм, конфуціанство.
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/OCUWiiX або кодом та виконайте завдання онлайн.

🏠 Намалюйте комікс за сюжетом одного з давніх міфів, про які довідалися на уроці або який прочитали, скориставшись додатковими джерелами інформації.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар