Література як вид мистецтва. Зарубіжна література – 6 клас. Ніколенко

Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос — більш нічого.
А серце б’ється — ожива,
Як їх почує!..
Тарас Шевченко

  1. Які види мистецтва вам подобаються? Чому? Розкажіть про 1—2 улюблені твори мистецтва.
  2. Чим, на вашу думку, літературний твір (як мистецький) відрізняється від будь-якого іншого тексту?

Мистецтво виникло в сиву давнину, коли люди почали малювати в печерах, вирізьблювати на камінні та кістках епізоди зі свого життя, танцювати, співати й поетично розповідати про навколишній світ і самих себе. Навіть тоді, коли ще не існувало писемності, прагнення до краси вже було притаманне людям. Воно й стало основою мистецтва.

Мистецтво є процесом творення особливого художнього світу, що подібний до реального, але водночас відрізняється від дійсності, бо побудований за законами краси і має власні закони.

А ще мистецтво — особливий спосіб пізнання світу і людини, форма спілкування, діалог (автора й того, хто сприймає мистецтво, а також багатьох людей різних поколінь, країн і культур між собою).
Воно звернене не так до розуму, як до людських почуттів, впливає на них і формує внутрішній світ особистості та її моральні якості, тобто виховує. Мистецтво здатне надати людині велику естетичну насолоду (задоволення від творів мистецтва) і сформувати естетичний смак (уміння розрізняти красиве і потворне, художнє і нехудожнє, оцінювати мистецькі твори, орієнтуватися у світі мистецтва). Властивістю мистецтва є його образність — утілення в конкретних формах певних уявлень про світ, життя, людські стосунки, ідеали та цінності.

Музика, живопис, література, скульптура, архітектура, театр, кіно та інші витвори людської майстерності — усе це види мистецтва, які створила людська фантазія протягом історії культури. Вони споріднені між собою. У них виявляється найголовніша ознака мистецтва —
краса, що не втрачає своєї значущості за будь-яких змін у суспільстві. Краса слугує духовним потребам особистості, тому мистецтво потрібне всім, хто шукає сенс життя, своє місце у світі, ідеал.

Чим різняться між собою види мистецтва?
Види мистецтва різняться способом сприйняття, матеріалом та співвідношенням із часом і простором. Види мистецтва ми сприймаємо по-різному: музику — слухаємо, живопис і скульптуру — споглядаємо, театральні вистави і кіно — дивимося й слухаємо одночасно. Крім того, види мистецтва різняться тим матеріалом, яким користується митець. Наприклад, письменник послуговується словом, композитор і музикант — звуками, художник — фарбами. Відмінність між видами мистецтва відчувається в часовому і просторовому вимірах. Так, література і музика здатні розкрити життя людини протягом тривалого часу, а живопис, скульптура, архітектура, графіка фіксують тільки певний момент предмета, явища чи стану людини. У мистецтві хореографії, театрі, кіно важливими є і простір, і послідовність у часі. Художня література — один із видів мистецтва. Оскільки основним матеріалом літератури є слово, то її називають мистецтвом слова, або словесним мистецтвом.

Функції художньої літератури як мистецтва слова

1. Пізнавальна
функція
дає змогу пізнати світ і людину, різні галузі життя суспільства, природи
2. Виховна
функція
виховує моральні якості, життєві цінності, формує світогляд
3. Естетична
функція
розбудовує світ за законами краси, формує естетичний смак, дає змогу отримати
задоволення від процесу читання та осмислення прочитаного

Теорія літератури

Мистецтво — 1) одна із форм суспільної свідомості; 2) вид людської діяльності, що відображає дійсність у конкретно-чуттєвих образах, утілюючи духовні ідеали (митця, народу, епохи, людства); 3) у широкому значенні — досконале вміння в якійсь справі або галузі, майстерність.

Література (художня) (з латин. littera — буква, літера) — 1) сукупність писаних і друкованих художніх творів народу, епохи, людства; 2) різновид мистецтва, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність за допомогою засобів слова.

Звідки взялося слово «мистецтво»?
Українське слово «мистецтво» походить від німецького Meister (майстер), яке утворилося від латинського magister (навчитель). Це слово впровадила в широкий обіг наприкінці XIX ст. Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач) — відома письменниця й перекладачка, громадська й культурна діячка. Людину, яка створює шедеври мистецтва, називають митцем/мисткинею.

CLASSROOM

Усно
1. Які види мистецтва ви знаєте? Охарактеризуйте один із них, назвіть відомих вам представників.
2. Доведіть, що мистецтво об’єднує людей різних країн і народів.
3. Чому мистецтво, зокрема літературу, називають діалогом?

Аналіз та інтерпретація
4. Як ви розумієте поняття «мистецтво»? Розкрийте його основні ознаки та функції.
5. Чим відрізняється художня література від інших видів мистецтва?

Письмово
6. Складіть 2—3 речення зі словами митець, мисткиня.

Цифрові технології
7. За допомогою інтернету здійсніть віртуальну подорож в один із музеїв світу, де представлені твори мистецтва. Поділіться враженнями з однокласниками/однокласницями. Підготуйте повідомлення з візуалізацією «Історія одного шедевра».

Дослідження
8. Які види мистецтва з’явилися внаслідок розвитку технологій у ХХ—ХХІ ст.? Наведіть приклади.

Ваша творчість
9. Створіть кроссенс (9 малюнків, об’єднаних однією темою), присвячений одному видові мистецтва.

Проєкт
10. Підготуйте проєкт на тему «Здобутки мистецтва в регіоні, де я живу» (у вигляді презентації).

У команді
11. Робота в групах «Калейдоскоп». Оберіть одну із цивілізованих країн світу. Підготуйте повідомлення про види мистецтва, які там популярні.

Життєві ситуації
12. Як ви вважаєте, чи впливає мистецтво на життя суспільства? Чи важливо для розвитку країни, які саме книжки читають її мешканці? Обґрунтуйте свою думку.

Зміст

Оцінка
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар