Культура Давнього Риму. Історія – 6 клас. Бандровський

§51. Культура Давнього Риму

Міркуємо
Роздивіться ілюстрації та прочитайте коментар до них. Поміркуйте, чому в Римі надзвичайну популярність мали тріумфальні колони. Як цей факт пов’язаний з розвитком римської державності?

Культура Давнього Риму. Історія – 6 клас. Бандровський
Колона імператора Траяна в Римі та її фрагмент. Споруджена 113 р.

38-метрова колона діаметром близько 4 м височіла на римському форумі. Мармурові рельєфи присвячено епізодам війни (101-105 рр.), у результаті якої Дакію перетворено на римську провінцію. У підмурку монумента розташований зал, де зберігаються урни з прахом імператора Траяна та його дружини.

1. У чому своєрідність римської скульптури та архітектури?

Визначальний вплив на мистецтво Риму справили досягнення давніх греків. Особливо помітний цей вплив у скульптурі, адже багато відомих давньогрецьких творів дійшли до нас у копіях римських скульпторів. Утім, римляни перевершили греків у мистецтві скульптурного портрета. Римські скульптори не так ідеалізували зображених, як прагнули досягти портретної схожості та передати риси характеру увічнених у скульптурі людей.

Культура Давнього Риму. Історія – 6 клас. Бандровський
Настінний розпис з вілли Містерій у Помпеї

Став досконалішим й інший різновид скульптури – рельєф. Рельєфними композиціями прикрашали храми, вівтарі, тріумфальні арки та колони. Прикладом історичного рельєфу є зображення на колоні Траяна, присвячені підкоренню даків римлянами.

Про розвиток давньоримського живопису свідчать настінні розписи та мозаїки, знайдені після розкопок Помпеїв та Геркуланума. Часто в центрі стіни розміщували великі картини на міфологічні та історичні сюжети. Траплялися й сцени побуту, портрети, фантастичні й реальні пейзажі. Унікальним зразком римських настінних розписів є фрески з вілли Містерій у Помпеях із зображенням на повний зріст учасників релігійного дійства.

Римські архітектори, так само як і скульптори, творчо використовували грецький досвід та традиції етрусків. Проте якщо греки понад усе цінували в архітектурі витончені й довершені форми, то римляни віддавали перевагу інженерним якостям. Ще в II ст. до н. е. римські будівельники винайшли бетон, основним складником якого був місцевий вулканічний пісок, що надавав суміші майже кам’яної міцності. Це дало змогу широко застосовувати купольні конструкції. Найхарактерніший елемент римської архітектури – арка. Від арки походить і купол (склепіння) – перекриття будівлі, що має опуклу форму. Неперевершеним зразком римської купольної споруди є Пантеон – «храм усіх богів», купол якого до кінця XIX ст. залишався найбільшим у світі.

Арка – дугоподібне перекриття отвору в стіні або простору між двома опорами. Ряд однакових за формою і розміром арок, що спираються на колони або стовпи, називають аркадами.

Базиліки – прямокутні, витягнуті в довжину будівлі з великим залом, розділеним рядами колон або арок на декілька приміщень. Згодом базиліка стала одним з основних типів християнських храмів.

Цирком (з латини – коло, навколо) римляни називали простір без кутів, навколо якого розташовувалися місця для глядачів.

Амфітеатр (від лат. амфі, що означає «з усіх боків», «навкруги») – споруда для видовищ, де місця для глядачів оточують арену з усіх боків.

Римська архітектура не має собі рівної у давньому світі за різноманітністю типів споруд та грандіозністю. Римляни будували кам’яні мости через ріки, багатоповерхові будинки з водогоном, каналізацією, опаленням. Міста прикрашали фонтани. Особливим типом споруд були, як ви вже знаєте, терми – римські лазні.

У Римі та провінціях архітектори будували великі громадські споруди – базиліки, які призначалися для судових засідань, були місцем укладання торгових угод та проведення ділових зустрічей. Розташовувалися вони здебільшого біля форумів або на них. Близько 310 р. на римському форумі було збудовано грандіозну базиліку імператора Максенція площею 6 тис. м2.

Римляни прокладали добротні дороги, якими з великою швидкістю могли пересуватися війська. Утіленням міці й величі Риму були тріумфальні арки та колони, що прославляли звитягу римської зброї. Тріумфальні споруди зводили не тільки в Італії, але й у провінціях.

Найбільшою спорудою тогочасного Рима був Великий цирк (Циркус Максимус). Він мав арену видовженої форми, призначену для кінних змагань – перегонів колісниць. Ця споруда могла вмістити більше 250 тис. глядачів.

У римських містах споруджували амфітеатри. Якщо греки облаштовували свої театри просто неба, місця для глядачів розташовуючи на схилі пагорба, то римляни зводили для театрів спеціальні замкнуті багатоярусні будівлі в центрі міста з місцями навколо арени. Найвідомішою спорудою Рима й досі залишається грандіозний амфітеатр Флавіїв – Колізей (від лат. colosseus – «гігантський», «величезний»).

Чому талант римських архітекторів найяскравіше засвідчують громадські споруди? Які з відомих вам споруд слугували уславленню імператорів, зміцненню їхньої влади та особистого авторитету, а які – возвеличенню Риму?

Досліджуємо
Роздивіться портрети та прочитайте уривки з твору Светонія «Життя дванадцяти цезарів». Доберіть до кожного скульптурного портрета уривок, який стосується зображеного історичного діяча. Зробіть висновок про особливості римського скульптурного портрета.

Культура Давнього Риму. Історія – 6 клас. Бандровський
Октавіан * Нерон * Веспасіан

Текст 1

Зросту він був приблизно середнього, волосся рудувате, обличчя швидше гарне, ніж приємне, очі сірі й трохи короткозорі, шия товста. Проте здоров’ю його позаздрив би будь-хто: за чотирнадцять років він хворів тільки три рази. Волосся він завжди завивав кучерями й укладав рядами, а під час грецької їзди навіть відпускав їх на потилиці…

Текст 2

Зросту він був доброго, будови міцної й кремезної, з суворим виразом обличчя… Зовнішнього блиску він анітрохи не прагнув, і навіть у день тріумфу не втримався, щоб не сказати: «Так мені, старому: як дурень, захотів тріумфу, немов предки мої його заслужили або сам я міг про нього мріяти! ». Назавжди зберіг невибагливі смаки простої людини і терпіти не міг чоловіків, які приділяли своїй зовнішності надмірну увагу.

Текст 3

З виду він був гарний і в будь-якому віці зберігав привабливість. Обличчя його було спокійним і ясним, говорив він або мовчав. Очі в нього були світлі й блискучі; він прагнув, щоб у них бачили якусь божественну силу. Волосся мав рудувате й трохи кучеряве, вуха – невеликі, ніс – з горбинкою і загострений… Своє кволе здоров’я він підтримував турботливим доглядом.

Обговорюємо
Роздивіться ілюстрацію та прочитайте коментар. Про що свідчить той факт, що найвеличніша споруда Рима була місцем споглядання смертельних двобоїв гладіаторів?

Культура Давнього Риму. Історія – 6 клас. Бандровський
Макет амфітеатру Флавіїв – Колізею. І ст.

Споруду будували впродовж п’яти років за часів правління Веспасіана та його сина Тита. Навіть нині Колізей вражає своїми розмірами: 188 м завдовжки та 156 м завширшки. Арена – 86 на 54 м. Загальна площа – 29 тис. м2. У Колізеї могло розміститися 50 тис. глядачів. Під ареною, на якій виступали гладіатори, розташовувався комплекс приміщень для учасників дійств. Перші ряди призначалися для імператора та його наближених. На горішніх ярусах розташовано майданчик для найбідніших – на 5 тис. осіб, які мусили стояти. Над ареною натягали шатро, яке захищало глядачів від сонця. Фонтани зволожували повітря.

2. Які найяскравіші надбання культури Давнього Риму?

Вплив греків та етрусків помітний і в інших царинах давньоримської культури. Приміром, на розвиток римської літератури справила вплив творчість грека Лівія Андроніка (III ст. до н. е.), який відтворював театральні вистави греків у найдавніших римських театрах. Саме він переклав латиною «Одіссею».

Оригінальним римським театральним явищем були міми – побутові комічні сценки з діалогами, співом, музикою і танцями (своєрідний праобраз сучасної оперети).

Не оминула грецького впливу і римська філософія. Її започаткував Тіт Лукрецій Кар. У праці «Про природу речей» він виклав учення грецького мислителя Епікура, який заперечував існування богів.

Помітний внесок у розвиток давньоримської філософії зробив Луцій Анней Сенека, з уривком з твору якого ви ознайомилися в одному з попередніх параграфів (пригадайте, про що йшлося в тому уривкові).

Римляни передусім опікувалися тими галузями культури, що, на їхню думку, мали найбільшу суспільну користь, – римським правом та географією. Саме в Давньому Римі виникла нова наукова галузь – правознавство. «Батьком» правознавства вважають Гнея Флавія (IV ст. до н. е.). У II ст. до н. е. з’явилися перші трактати з права.

У зв’язку із потребами імперії розвивалася географія. Відомою є праця «Географія», що належить перу Страбона. Він зібрав і виклав усі наявні на той час відомості про країни і народи – від Британії до Індії. Продовжив його справу знаменитий астроном та географ Клавдій Птолемей, який узагальнив астрономічні спостереження і розробив модель світу. Птолемей вважав, що центром Всесвіту є планета Земля, яка має форму кулі, навколо якої обертаються Сонце та різні планети. Картами Птолемея користувалися всі римські полководці, а його погляди були поширені в Європі протягом багатьох наступних століть.

Усе, що ми знаємо про історію Давнього Риму, донесли до нас твори римських істориків. Особливу цінність мають праці Плутарха та Публія Корнелія Тацита. Перший, глибоко знаючи грецьку і римську минувшину, порівняв життя, здобутки та прорахунки найвідоміших державних діячів. Другий подав опис історії завоювань провінцій та звичаїв європейських племен і проголосив гасло, що не втратило значення і для сучасних істориків: «Історію треба описувати без гніву та пристрастей», тобто намагатися бути об’єктивним.

У чому виявлявся грецький вплив у розвиткові давньоримської літератури та філософії? Чим було зумовлене зародження в Давньому Римі правознавства як окремої науки? У чому внесок Давнього Риму в розвиток географії та історії?

Пізнайкам
Перегляньте відео з реконструкцією Давнього Рима. На підставі побаченого поділіться в загальному колі міркуваннями про те, на чому ґрунтуються уявлення про Рим як про вічне місто, адже такими словами у стародавньому світі не описували жодне інше поселення. Яка роль у створенні образу «вічного міста» належала давньоримській архітектурі? З якими небезпеками стикалося велелюдне місце і як масштаби цієї небезпеки пов’язані із забудовою столиці імперії?

Скориставшись уявним мікрофоном, завершіть речення: Найвидатнішою пам’яткою давньоримської культури для мене є… оскільки…

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Укладіть перелік понять, назв, імен, важливих для теми уроку.
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/GVgZk3W та виконайте завдання онлайн.

🏠 Підготуйте презентацію про одну з пам’яток давньоримської культури. Розкажіть у загальному колі, чому саме ця пам’ятка зацікавила вас найбільше. Що нового довідалися про культурну спадщину Давнього Риму, виконуючи завдання? Які джерела інформації були для вас найкориснішими?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар