Художній образ. Зарубіжна література – 6 клас. Ніколенко

Література може вам показати інший світ.

Ніл-Річард Мак-Кіннон Ґейман

Який герой або героїня літературного твору є для вас прикладом?

Мистецтво зображує в художніх образах буття людства, суспільства, особистості, природу. Художній образ є основою будь-якого різновиду мистецтва, а також фольклору як народного мистецтва. Образність, тобто наявність художніх образів, вирізняє мистецтво серед інших видів духовної діяльності, наприклад науки, де важлива точність, а не вигадка.

Художній образ у мистецтві виконує різні функції. Він є особливим засобом пізнання світу і людини, може втілювати духовний ідеал (митця/мисткині, народу, епохи, людства). Естетичне призначення художнього образу полягає в тому, що він дає нам насолоду, формує естетичний смак. А ще художній образ може виховувати, формуючи наші уявлення про моральні якості, призначення людини у світі, національні та загальнолюдські цінності.

За змістом розрізняють такі види художніх образів: образи-предмети, образи-персонажі, образи-описи (зображення природи, помешкання, міста), образ автора, розповідача, читача та ін.

Для розуміння художнього образу важливо не тільки те, який зміст у ньому втілено, а й те, як він створений, які засоби використовує митець/мисткиня для його увиразнення (наприклад, портрет, пейзаж, мова, вчинки). Треба брати до уваги й те, як співвідноситься один художній образ з іншими, його зміни в процесі розгортання подій твору.

Козак Мамай. Народна картина.18 століття
Козак Мамай. Народна картина.
XVIII ст.

Традиційні та вічні художні образи

У кожній національній культурі є свої традиційні образи. Наприклад, для фольклору, художньої літератури та живопису Японії традиційними образами є сакура (вишня), гора Фудзі, красуня, самурай (воїн у давній Японії, людина, котра служить) та ін. В Україні традиційними образами в усній народній творчості постають калина, верба, сонце, козак, матір тощо. Їх часто використовують у художній літературі. Але деякі художні образи здатні долати кордони країн, набуваючи загальнолюдського значення. Такі традиційні образи називають вічними. Зазвичай це образи-персонажі, що є основою філософського осмислення буття. Вічними образами у світовій літературі стали Христос, Богоматір, інші біблійні образи; Прометей, Ікар, Роксоляна тощо.

Червона калина. Сучасне фото
Червона калина. Сучасне фото
Цвітіння сакури. Токіо (Японія). Сучасне фото
Цвітіння сакури. Токіо (Японія). Сучасне фото

Теорія літератури

Художній образ — це втілення загального уявлення про життя, людину, людські стосунки, ідеали тощо в конкретно-чуттєвій формі (тобто в предметах і явищах).

Традиційний образ (у художній літературі) — образ, що переходить від однієї літературної епохи до іншої, зберігається й активно функціонує протягом тривалого часу або в одній національній літературі, або в різних національних літературах.

Ознаки художнього образу

1. Конкретність Художнім образом можуть бути конкретний предмет, явище, особа, простір тощо
2. Цілісність Неподільність художнього образу — сприймається як щось цілісне
3. Динамізм Здатність до зміни
4. Умовність Утілення загальних уявлень про життя
5. Знаковість Художній образ може бути знаком ідеї, поняття, поглядів тощо
6. Багатозначність Художній образ має різні значення, повертається різними гранями, спонукає до роздумів
7. Життя в часі Сприйняття художнього образу змінюється з плином епох

Вічний образ (у художній літературі) — літературний образ, який за глибиною художнього узагальнення виходить за межі конкретних творів і зображеної в них історичної доби, містить невичерпні можливості для філософського осмислення буття.

Духовний міст між Україною і цивілізованим світом

Ми читаємо твори зарубіжної літератури в художніх перекладах українською мовою. Вони відрізняються від оригіналів, тобто текстів, створених тією мовою, якою володіє і яку обрав/обрала автор/авторка. Для того щоб донести цінність літературного твору зарубіжного митця/мисткині, перекладачеві/перекладачці треба добре знати не лише іноземну та українську мови, а й особливості життя країни, яку представляє твір, національні традиції, вірування іншого народу. Художній переклад вважають вдалим, коли в ньому відтворено ключові (сильні) позиції оригіналу — образи, ідеї, події тощо. Водночас перекладачі/перекладачки завжди додають щось своє, шукають нові відтінки й смисли художніх образів. Художній переклад, як міст, з’єднує нас, українців, з іншими країнами, з усім цивілізованим світом. Вагомий внесок у розвиток української перекладацької справи зробили Леся Українка, Іван Франко, Михайло Старицький, Микола Зеров, Михайло Орест, Дмитро Павличко, Дмитро Паламарчук, Ольга Сенюк, Галина Кирпа та ін.

Вільям Вордсворт
До прекрасного

Назвіть художні образи вірша, які розкривають сутність мистецтва.

Святе мистецтво! В пензлі чи пері
Є сила дати вічність кожній рисі
Хмарини, що пливе в небесній висі,
Веселих промінців химерній грі;

Вони спиняють порух віт вгорі
І подорожніх, що ідуть у лісі,
І корабель, що при скелястім мисі
Навік в заливі кинув якорі.

Дитя весни і літа й падолисту,
Що вірно тчуть ясну твою окрасу,
Мистецтво, ти даруєш благодать.

І стримане, просте, хоч повне змісту,
Ти вмієш вирвать мить із плину часу
І в ній божисту вічність передать.
(Переклад Максима Стріхи)

П.-О. Ренуар. Дві дівчини за фортепіано. 1892 р.
П.-О. Ренуар. Дві дівчини за фортепіано. 1892 р.

CLASSROOM

Усно

1. Які різновиди художніх образів ви знаєте? Наведіть приклади з прочитаних художніх творів.

2. Чим різняться традиційні й вічні художні образи? Назвіть традиційні художні образи 3-4 країн світу.

Аналіз та інтерпретація

3. Визначте основні ознаки та функції художнього образу.

4. Доведіть, що художній образ може втілювати ідею або проблему. Наведіть аргументи на підставі прочитаних творів.

Письмово

5. Створіть короткий візуалізований словник традиційних образів (3-4), що є національними символами для певної країни (за вибором). Намалюйте їх і стисло поясніть їхнє значення.

Цифрові технології

6. За допомогою інтернету знайдіть, роздивіться і проаналізуйте 2-3 герби країн Євросоюзу, США, Японії. Які національні образи відображені на гербах?

Дослідження

7. Доберіть приклади образних і необразних (наукових, публіцистичних та ін.) текстів. Прокоментуйте їхню специфіку.

Ваша творчість

8. Намалюйте образ вашого улюбленого персонажа. Поруч напишіть художні засоби його створення.

Проєкт

9. Підготуйте проєкт «Художні образи, які цікаві сучасній молоді» (на матеріалі різних видів мистецтва).

У команді

10. Гра «Розгадай хмару слів». Попрацюйте в парах. Кожна пара створює «хмару слів», яка характеризує певний художній образ. За «хмарами слів» іншим парам необхідно буде відгадати, про який саме образ ідеться.

Життєві ситуації

11. У чому полягає цінність людської уяви?

Зміст

Оцінка
( 2 оцінки, середнє 1 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар