Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський

Теми уроків

Розділ 3. Давня Греція та її сусіди

§19. Наукові дослідження давньогрецької цивілізації

Міркуємо
Роздивіться ілюстрації. Порівняйте рештки давніх споруд, що збереглися до нашого часу, та їхні реконструкції. На підставі чого можна зробити висновок, що люди, які збудували ці споруди, досягли рівня цивілізації? Що спільного мають зображені руїни зі спорудами цивілізацій Давнього Сходу? До пам’яток якої цивілізації вони подібні?

Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський
Руїни давньогрецького міста Трої на північно-західному узбережжі півострова Мала Азія (нині територія Туреччини). Сучасна світлина
Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський
Художня реконструкція давньої Трої

1. Коли постала давньогрецька цивілізація та які періоди виокремлюють в її розвитку?

Одним з цивілізаційних осередків стародавнього світу є Давня Греція, яку вважають колискою європейської цивілізації. До територій поширення грецької цивілізації належали південна частина Балканського півострова, острови Егейського та Іонічного морів й узбережжя півострова Мала Азія. Проте найдавнішим її вогнищем був острів Крит. Саме тут у XX-XVI ст. до н. е. існувала найдавніша держава в Європі. Поруч, на материковій Греції, у XVII ст. до н. е. виникла цивілізація з центром у Мікенах, яка проіснувала близько п’яти століть. Центрами обох цивілізацій були царські палаци, тому їх ще називають палацовими.

Від XI ст. до н. е. розпочався новий етап розвитку грецької державності. Спершу тривав гомерівський період (XI-IX ст. до н. е.), за якого панували родові відносини. Назву він отримав від імені давньогрецького поета Гомера, чиї твори є основним джерелом відомостей про ті часи. VIII-VI ст. до н. е. називають архаїчним періодом, коли зародилася грецька державність у формі поліса, відбувалася колонізація, заміна родової аристократії торговельно-ремісничою знаттю. V-IV ст. до н. е. – класичний період – розквіт давньогрецьких полісів, їхнього господарства, час найбільших культурних досягнень греків. Останній період історії Давньої Греції пов’язаний із походом Александра Македонського і створенням держав на руїнах його імперії. Це – доба еллінізму (30-ті роки IV ст. до н. е. – 30 р. до н. е.).

Зверніть увагу!
Давньогрецьку цивілізацію разом з давньоримською називають античними. Слово «античний» походить від латинського слова «давній».

Скориставшись текстом, заповніть таблицю.

Періодизація історії Давньої Греції

Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський

2. Кому завдячуємо відкриттям давньогрецької цивілізації?

Розповіді зі славетних творів давньогрецького поета Гомера «Іліада» та «Одіссея» спонукали дослідників шукати підтвердження описаних подій в археологічних пам’ятках.

Одного весняного дня 1873 р. весь світ облетіла звістка: «Відкрито легендарну Трою і знайдено скарби Пріама!». Це неймовірне відкриття зробив німецький підприємець і археолог Генріх Шліман. Захопившись історією, а надто минулим Давньої Греції, він поставив собі за мету докопатися до того найважливішого для людства моменту, коли «усе починалося». Готуючись до подорожі, Шліман вивчав давньогрецькі міфи, насамперед поеми «Іліаду» та «Одіссею», і вирішив довести, що все, що написав автор, – правда.

Два роки тривали розкопки, аж поки таки пощастило натрапити під пагорбом Гіссарлик на північно-західному узбережжі Малої Азії на рештки давнього міста Трої. Було знайдено неймовірні скарби, які Шліман з поспіхом назвав залишками скарбниці останнього троянського царя Пріама. Щоправда, згодом виявилося, що під час розкопок справжню Трою він проґавив та ще й понищив її, докопуючись до найглибших шарів.

Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський
Реконструкція поселень на пагорбі Гіссарлик. Оспіване Гомером місто – Троя VII. Художник Л. К. Таунсенд

Хай там що, а відкриття Шлімана дали підстави для висновку, що історія Греції значно давніша за гомерівський період, який уважали її початком. Наукове підтвердження висновків Шлімана стало можливим після відкриття мінойської цивілізації. Англійський археолог Артур Еванс тривалий час цікавився островом Крит, а на початку 1900 р. отримав можливість проводити там дослідження. Еванс викупив пагорб поблизу поселення Кносс, під яким, як він припускав, лежали руїни давнього міста. Уже за кілька годин розкопок учений натрапив на перші сліди грандіозної споруди, яку назвав «палацом Міноса». За кілька місяців було розкопано грандіозний архітектурний комплекс.

І нарешті, третім ученим, який долучився до відкриття давньогрецької цивілізації, став Майкл Вентріс. Ще юнаком він відвідав виставку критської археології, яку 1936 р. в Лондоні організував Артур Еванс. На екскурсії вчений розповів відвідувачам, що під час розкопок у Греції та на Криті знайдено таблички з написами невідомою мовою. Усі спроби дешифрувати ці таблички були марними. Захопившись цією розповіддю, Майкл Вентріс присвятив їй життя. До праці вченого згодом долучився Джон Чедвік, який відновив фонетику давньогрецької мови. Завдяки праці цих дослідників історія Давньої Греції почала промовляти до нас мовою історичних документів.

Сформулюйте за текстом запитання для обговорення в загальному колі, які починаються словами Хто? Що? Де? Коли? Чим? Як? Чому?

Досліджуємо
Роздивіться фреску з Кносського палацу та дайте відповіді на запитання. 1. Як одягалися мешканці Криту? Чи носили головні убори та прикраси? Про що це свідчить? 2. Чим відрізняється зображення людей на пам’ятках з Криту від тих, які належать до спадщини цивілізацій Давнього Сходу? 3. Поділіться припущеннями, чим зумовлені ці відмінності.

Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський

Обговорюємо
Прочитайте замітку. Як ви думаєте, чому українська поетеса Леся Українка зверталася до сюжетів давньогрецької історії? Які давньогрецькі міфи ви читали? Чим ці міфи відрізняються від давньоєгипетських чи давньоіндійських? Чому сюжети давньогрецької історії надихають до творчості й сучасних митців по всьому світу?

Леся Українка з дитячих літ захоплювалася давньогрецькою міфологією, добре знала вона й твори Гомера. У тринадцять років разом із матір’ю, письменницею Оленою Пчілкою, працювала над перекладом фрагментів «Іліади»; сама переклала третю й початок четвертої пісні «Одіссеї». Драматичним подіям, унаслідок яких загинула Троя, Леся Українка присвятила поему «Кассандра». У ній змалювано картину останніх днів величної держави з погляду однієї з дочок троянського царя, пророчиці Кассандри. Зі спогадів про письменницю знаємо, яке значення для Лесі Українки мала її власна художня версія Троянської війни: «Якось значно пізніше написання “Кассандри” … Леся прочитала в одній книзі по римській древності, що кожний поет …уважав за свій обов’язок по-своєму виспівати кінець Трої…».

Одним з улюблених героїв давньогрецької міфології, до якого Леся Українка не раз зверталася у творчості, був титан Прометей. Українську поетесу часто образно називають дочкою Прометея.

Пізнайкам
Роздивіться ілюстрацію золотої діадеми з колекції «скарбів Пріама». В основі діадеми – горизонтальний ланцюг, до якого прикріплено 90 ланцюжків, прикрашених листоподібними лусочками. Скориставшись інтернетом, довідайтеся про долю зображеної пам’ятки та поділіться враженнями в загальному колі.

Наукові дослідження давньогрецької цивілізації. Історія – 6 клас. Бандровський

Узагальніть матеріали параграфа міркуваннями про важливість відкриття давньогрецької цивілізації, продовживши речення: Знахідки Шлімана, Еванса та інших дослідників мали надзвичайне значення, оскільки…

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Витлумачте поняття, назви та пов’язані з ними імена: Давня Греція, античність, «Іліада», «Одіссея», Гомер, Генріх Шліман.
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/OVgjZnr та виконайте завдання онлайн.

🏠 Намалюйте ілюстрацію до одного з відомих вам давньогрецьких міфів (за потреби пригадайте сюжети, скориставшись додатковою літературою або інтернетом).

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар