Чим небезпечний електричний струм. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

§10. Чим небезпечний електричний струм

Якщо ви не здаєтеся, це має значення.

Стівен Гокінг, англійський фізик, космолог

  • Назви приклади електричних явищ.
  • Що ти розумієш під поняттям «тіло наелектризувалося»?
  • Які два види зарядів ти знаєш?

Як утворюється блискавка. 

Блискавка… Захопливе і небезпечне, надзвичайно цікаве природне явище. Поєднує в собі світлові, теплові, звукові, електричні процеси.

Подивись відео. Що нагадує тобі блискавка?

Блискавка – це електричний розряд в атмосфері, що виникає між хмарами та земною поверхнею й супроводжується яскравим спалахом і громом.

Блискавка виникає від того, що всередині грозової хмари молекули водяної пари труться об молекули повітря і заряджаються негативно. Вони притягують до себе протилежний заряд, що накопичується на різних предметах на землі. Коли заряд хмари стає занадто великим, відбувається дуже сильне переміщення зарядів від хмари до землі, тобто електричний розряд.

Під час спалаху блискавки виділяється величезна кількість тепла, в результаті чого повітря різко розширюється, спричиняючи звук грому.

Цікаво. Блискавка здатна нагрівати повітря в навколишньому середовищі до 30 000 °С.

Як поводитись під час грози з блискавкою. 

Це природне явище дуже небезпечне. Потрапляння блискавки в будівлі може призвести до пожежі й руйнувань.

Щоб запобігти потраплянню блискавки в житлові й нежитлові споруди, на дахах встановлюють блискавичники (мал. 30). Це металевий стрижень, який перехоплює блискавку і бере на себе пряме влучання. Далі провідником електричний заряд відводиться у землю.

Блискавичник
Мал. 30. Блискавичник

Потужний електричний розряд, який виникає під час блискавки, надзвичайно небезпечний для організмів.

Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом одразу лунає гуркіт грому, тобто грозова хмара розташована над вами і небезпека удару блискавки найбільш імовірна.

Пам’ятайте! Металеві предмети, паркани, електричні пристрої, вологий ґрунт і предмети, високі дерева, вежі, опори для електричних провідників притягують до себе блискавку. Ви завжди маєте знати і дотримуватись правил поведінки під час грози (мал. 31).
Цікаво. Особливо небезпечною вважають кульову блискавку (мал. 32). Якщо біля тебе виникне кульова блискавка, за можливості зберігай спокій і не рухайся, не тікай та не наближайся до неї, не торкайся її чим-небудь, оскільки може статися вибух.
Правила поведінки під час грози
Мал. 31. Правила поведінки під час грози
Які поради ви запропонуєте учням, які працюють на уроці інформатики за комп’ютером під час грози?

Чи всі речовини проводять електричний струм. 

Сонце забезпечує Землю тепловою та світловою енергією, завдяки якій можливе життя на нашій планеті. У побуті ми користуємось електроприладами, які роблять наше життя зручним і комфортним. Завдяки чому вони працюють?

Усі електричні прилади живляться енергією електричного струму.

Кульова блискавка
Мал. 32. Кульова блискавка

Електричний струм – це спрямований рух вільних заряджених частинок.

Заряджені частинки, що рухаються упорядковано, несуть енергію, завдяки якій працюють усі електричні прилади. Чим рухаються заряджені електричні частинки, як електрична енергія потрапляє до споживачів? Розглянь зображення на малюнку 33.

1. Міські лінії електропередач. 2. Високовольтні лінії електропередач. 3. Кабель живлення в розрізі. 4. З’єднувальні провідники
Мал. 33. 1. Міські лінії електропередач. 2. Високовольтні лінії електропередач. 3. Кабель живлення в розрізі. 4. З’єднувальні провідники

Завдяки лініям електропередач струм потрапляє до наших домівок. Далі, через з’єднувальні провідники він прямує до електроприладів.

Із чого зроблені лінії електропередач, кабелі живлення? Більшість провідників, по яких проходить електричний струм, виготовляють з таких металів, як алюміній і мідь.

Матеріали і речовини, які проводять електричний струм, тобто по них можуть впорядковано рухатись вільні заряджені частинки, називають провідниками. До провідників належать більшість металів, графіт.

Чи всі речовини і матеріали однаково проводять електричний струм? Розглянь малюнок 34. Як ти гадаєш, із чого зроблені ручки предметів, зображених на ньому?

1. Вилка кабелю живлення. 2. Викрутка. 3. Індикатор-викрутка
Мал. 34. 1. Вилка кабелю живлення. 2. Викрутка. 3. Індикатор-викрутка

Вилка кабелю живлення виготовлена з металу, по якому електричний струм прямує від розетки до приладу. Ручка вилки виготовлена з іншого матеріалу – пластмаси чи твердої гуми, через який електричний струм не проходить, тим самим захищаючи нас від ураження електричним струмом, який є небезпечним для життя.

Матеріали і речовини, які не проводять електричний струм, називають ізоляторами. До ізоляторів належить повітря, чиста вода, пластмаса, гума.

Пригадайте і назвіть по черзі провідники та ізолятори, які є у вас вдома.

Метали є хорошими провідниками і добре проводять тепло. Ізолятори, хоча і не проводять електричний струм, проте добре електризуються, коли їх потерти, і теплопровідність у них низька.

По провідниках проходить електричний струм, який небезпечний для людського організму. Людське тіло також є провідником. Ізолятори захищають нас від враження струмом.

Електричний струм є і в людському організмі. М’язові клітини в серці скорочуються і виробляють електричні імпульси. Електрокардіограму ритму серця людини отримують саме завдяки цим імпульсам.

Коротко про головне

  • Блискавка – небезпечне природне явище. Це електричний розряд у вигляді великої іскри, що проходить від хмар до землі.
  • Потрібно знати й дотримуватись правил поведінки під час грози.
  • Електричний струм – це спрямований рух вільних заряджених частинок.
  • Речовини і матеріали, які проводять електричний струм, називають «провідниками», ті, які не проводять, – «ізоляторами».
  • Електричний струм є небезпечним для людського організму, оскільки тіло людини є провідником.

Перевіряємо себе

  1. Чому антена на автомобілі під час грози становить небезпеку?
  2. Чому блискавка найчастіше вдаряє біля берегів річок, боліт і ставків?
  3. Для чого робітникам, які працюють за електричними верстатами, під ноги стелять гумовий килим?
  4. Чому, на твою думку, увімкнений мобільний телефон може бути небезпечним під час грози?
  5. Поділися враженнями від уроку, закінчи речення. Мені сподобалось/не сподобалось…; Мої відчуття, коли виникали труднощі – …; Урок дав мені … .
Домашній експеримент «Моделюємо блискавку».

Вам знадобиться: широке деко з низькими бортиками; великий шматок пластиліну; поліетиленова плівка; монетка; темна кімната.

Порядок виконання роботи:

  1. Добре розімніть пластилін і приліпіть його в центрі дека, зробивши з нього ніби ручку.
  2. Поставте деко на поліетиленову плівку і, взявшись за пластилінову «ручку», інтенсивно потріть дном об плівку.
  3. Підійміть деко за пластилін, не доторкаючись до нього.
  4. Зайдіть у темну кімнату і доторкніться гострого кута дека монетою.
    Опишіть побачене і поясніть, чому так сталося. За бажанням, зніміть відео.

Зміст

Оцінка
( 2 оцінки, середнє 4 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар