§12. Землеробські цивілізації Давнього Сходу
Міркуємо
Роздивіться ілюстрації. Про які сільськогосподарські заняття єгиптян можна зробити висновок на підставі зображеного? Які деталі на малюнках свідчать про високий рівень розвитку цих занять? Поділіться припущення, завдяки чому єгиптяни змогли його досягти.
Обговорюємо
Прочитайте замітку. Як природні умови посприяли виникненню землеробської цивілізації на берегах Нілу? Чому «батько історії» Геродот називав Єгипет «дарунком Нілу»?
В Африці протікає одна з найдовших на Землі річок – Ніл. Впадаючи в Середземне море, Ніл поділяється на кілька рукавів. Болотяну місцевість тієї частини Нілу, яка своєю трикутною формою нагадувала літеру грецького алфавіту «Δ», греки згодом так і назвали – дельта. Після закінчення льодовикового періоду в Північній Африці встановився спекотний та посушливий клімат, і лише в нільській долині склалися сприятливі природні умови для проживання людей.
Саме тут у V тис. до н. е. розвинулося землеробство з використанням водних ресурсів цієї річки.
Навесні річки, які впадають у Ніл, несли до нього безліч решток рослин та гірських порід. У середині липня повінь досягала південних кордонів Єгипту, де від червня тривала нестерпна спека, земля вкривалася тріщинами, тверділа, як камінь. У таких умовах великі річки міліли, а маленькі пересихали. І тільки з Нілом відбувалося протилежне: рівень води в річці піднімався на 8-14 м. Вода ставала то зеленою (через водорості), то темно-бурою (через домішки вулканічного пилу, змиті тропічними дощами з гір). Від середини листопада вода поверталася в береги, а земля навколо вкривалася шаром мулу, що робило її надзвичайно родючою.
1. Що визначало розвиток землеробства в Давньому Єгипті та Дворіччі?
Хоч яким принадним видавалося життя поблизу Нілу, прилаштуватися до норовистого характеру річки зусиллями однієї невеликої громади було неможливо. Щоб убезпечити себе від нільських повеней, єгиптяни навчилися укріплювати береги, будували дамби, споруджували греблі – все це вимагало праці тисяч рук і великої злагодженості в діях. Вожді та старійшини організовували працю з виконання складних робіт. Так закладалися підвалини майбутньої держави.
Для зволоження віддалених від Нілу земель прокопували канали, а від них – рівчаки до полів. Воду на полях потрібно було якнайдовше затримати – тільки за цієї умови мул осідав на ґрунт, утворюючи родючий шар. Землеробство, що ґрунтується на штучному зрошуванні, називають зрошувальним, або іригаційним. Опанувавши іригаційне землеробство, єгиптяни вирощували ячмінь, просо, пшеницю та льон, з городніх рослин – часник, огірки, цибулю. Єгипет славився садами й виноградниками.
Річки вплинули на розвиток й іншої давньої цивілізації. Регіон, розташований у середній та нижній течії між Тигром і Євфратом, давньогрецькі географи називали Межиріччям (грецькою – Месопотамія). Усе Межиріччя за природними умовами поділялося на дві частини: Верхнє та Нижнє (Дворіччя). Якщо Верхнє Межиріччя – це пагорби й степи, то Дворіччя – рівнина, утворена наносами мулу Тигру та Євфрату. Палюче сонце перетворювало зволожений ґрунт на глиняну кірку вже за кілька кроків від річки. Тож і тут землеробство було можливим тільки за умови штучного зрошування. Щоправда, воно відрізнялося від єгипетського: якщо в Єгипті воду на полях затримували для осаду мулу, то у Дворіччі воду потрібно було відводити з полів, щоб можна було їх засіяти і щоб створити її запаси для поливу другого врожаю.
Справжнім лихом для мешканців Дворіччя були бурхливі повені, унаслідок яких утворювалися озера й болота. У дельті до повені додавалося морське затоплення, коли хвилі з Перської затоки заганяли воду далеко на материк. Тож, аби вирощувати хліб, люди мусили навчитися відводити воду, коли був її надлишок, та зрошувати лани під час спеки. Крім зернових культур, жителі Дворіччя вирощували фінікові пальми.
Що, на вашу думку, стало основною причиною виникнення держави в Давньому Єгипті? Яку роль у цьому відіграли природні умови та заняття єгиптян? Чим відрізнялися іригаційні системи в Єгипті та у Дворіччі?
Досліджуємо
Роздивіться ілюстрацію та прочитайте текстівку до неї. Як природні умови вплинули на форми організації людського суспільства у Дворіччі? Чим вони відрізнялися від тих, які розвинулися в Єгипті? Як ця особливість відбивається в зображеній споруді?
Шумери зуміли розбудувати навколо своїх поселень систему зрошувальних каналів і насипів. Центром цих поселень був храм у формі багатоярусної східчастої споруди – зикурат. При храмах зберігали запаси продовольства на випадок неврожаю або стихійного лиха. Згодом поселення задля захисту обносили фортечними стінами і воно ставало містом. У 3000-2900 рр. до н. е. ці поселення стали першою формою держави в Шумері.
2. Як природні умови вплинули на виникнення і розвиток цивілізацій у давніх Індії та Китаї?
Цивілізація на півострові Індостан виникла пізніше за єгипетську і шумерську. У давнину Індією (Індійською країною) називали землі на схід від річки Інд. Зараз це не лише територія держави Індія, а й сусідні – Пакистан, Непал і Бангладеш.
Давня Індія була розташована за Гімалайськими горами. Природні умови Індії напрочуд різноманітні. У долині річки Інд і сусідніх гірських районах (Північно-Західна Індія) рідко випадають дощі, розливи Інду трапляються тільки під час танення снігів у горах. Вологі вітри не досягають долини Інду, тож через сухий клімат рільництво тут потребувало зрошування.
В інших частинах Індії мешканці набували іншого досвіду. Крім Інду, в Індії протікає ще одна велика річка – Ганг. На відміну від Нілу, Тигру та Євфрату, Інд і Ганг мають багато приток, що зволожують навколишні землі та несуть на них родючий мул. Уздовж долини Гангу (Північно-Східна Індія) простяглися тропічні ліси – джунглі. Для заняття землеробством потрібно було вирубувати ліси. Клімат цієї частини Індії визначають вітри Індійського океану. У жовтні-листопаді (одразу після жнив) тут наставала тепла зима з найнижчою температурою до +5°С. У червні-серпні тривав двомісячний дощовий сезон. Коли опади не припинялися довше, починалися руйнівні повені.
У помешканнях давніх жителів Індії знайшли речі, рештки їжі, знаряддя для письма (чорнильниці, пір’я), посуд. У коморах виявлено залишки пшениці, ячменю, фінікової пальми й овочів. Врожай збирали двічі на рік. Жителі сільської місцевості вирощували, крім зернових, горох, диню, бавовник, у більш вологих районах сіяли рис.
Жителі Індії приручили корів, буйволів, овець, кіз, свиней, віслюків і різні види птиці, а близько 2000 р. до н. е. – слона.
Давній Китай обіймав тільки частину тієї території, на якій розташовано сучасний Китай. Місцеві жителі називали свою країну Піднебесною. У центрі країни розпросторилася Велика Китайська рівнина, якою несла води Жовта річка (таку назву вона мала через колір води), або Хуанхе. Південніше височіли вкриті лісами гори, а за ними – долина іншої великої річки – Блакитної, або Янцзи. Долини цих річок заросли тропічними лісами. Так само як Ніл, Хуанхе несла зі своїми водами родючий мул і, розливаючись, затоплювала великі прибережні низовини. Часом повені Жовтої річки супроводжувалися зміною річища. Через таку примхливу вдачу Хуанхе називали «річкою тисячі бід», «лихом Китаю», а також «такою, що блукає».
Вологий клімат створював можливості для землеробства без іригації. Щоправда, щоб мати придатну для рільництва землю, китайці мусили спершу викорчувати ліс. Уже в III тис. до н. е. на території Китаю існували перші поселення землеробів. У долині Хуанхе вирощували чумизу (різновид проса), а на берегах Янцзи – рис. Перші міські поселення на берегах річок виникли в середині II тис. до н. е.
Що визначало розвиток землеробства у давніх Індії та Китаї? Чим ці умови відрізнялися від природних умов у Давньому Єгипті та Шумері? Чому цивілізації в давніх Індії та Китаї виникли пізніше за давньоєгипетську та шумерську?
Складіть порівняльну таблицю землеробських цивілізацій Давнього Сходу. Обговоріть у загальному колі, за якими ознаками порівнювали.
Держава Давнього Сходу |
Де розташована, які природні умови мала |
Який тип землеробства розвивався |
Що вирощували |
Пізнайкам
Перегляньте відео та поділіться в загальному колі враженнями про нього. Які деталі у відео допомогли вам краще уявити життя в Давньому Єгипті? Чи вдалим вважаєте музичний супровід у фільмі? Яку ідею він утілює?
Узагальніть тему уроку трьома реченнями. Який основний висновок зробили для себе з цієї теми?
- Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
- Витлумачте поняття: іригаційне землеробство, Межиріччя, Дворіччя, зикурат, Індійська країна, Піднебесна.
- Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/jCUQBsE та виконайте завдання онлайн.
🏠 Оберіть одну із землеробських цивілізацій Давнього Сходу та складіть текст для запрошення відвідати в історичному музеї тематичну виставку, присвячену їй.