Які є угруповання організмів. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

Тема 3. Взаємозв’язки організмів між собою та неживою природою в різних угрупованнях

§45. Які є угруповання організмів

Жоден акваріум, жодне штучно створене водосховище не зможуть відтворити природні умови морського проживання.

І жоден дельфін, що плаває в таких водах, не буде схожим на дельфіна, який живе у природних умовах.

Жак-Ів Кусто, французький дослідник Світового океану, фотограф, винахідник

  • Які є взаємозв’язки між організмами?
  • Що забезпечує родючість ґрунтів?
  • Що таке вид організмів?

Що таке популяція.

Кожен вид організмів мешкає на певній території. У деяких видів ця територія дуже обмежена. Наприклад, плазун гатерія (мал. 203, 1) трапляється лише на певних островах Нової Зеландії. А ось квіткова рослина ряска горбата – мешканка стоячих прісних водойм, поширена на всіх континентах, крім Австралії (мал. 203, 2).

Цікаво. Уявіть, гатерія мешкає на нашій планеті вже близько 200 млн років, тобто пережила динозаврів. Тривалість життя гатерії може становити понад 100 років.

Гатерія
Гатерія
Ряска горбата
Ряска горбата

Мал. 203. Види організмів, які мають вузьку (1) та широку (2) територію поширення. 1. Гатерія (її ще називають туатарою). 2. Ряска горбата

У межах поширення певного виду (особливо якщо це значні території) виникають угруповання, в яких між особинами встановлюються тісні зв’язки. Такі угруповання особин одного виду називають популяціями.

Популяція – це сукупність особин одного виду, які тривалий час мешкають на спільній території і взаємодіють між собою (мал. 204). Що більша територія мешкання певного виду, то більшою може бути кількість популяцій цього виду.

Популяція
Мал. 204. Види складаються з внутрішньовидових угруповань – популяцій. 1-4 – окремі популяції; 5 – території, які займають окремі популяції, можуть перекриватись

Що таке екосистеми.

На певній території мешкають представники різних груп організмів (рослин, грибів, тварин, бактерій). Так виникають багатовидові угруповання організмів, у яких представники різних видів пов’язані різноманітними зв’язками між собою та умовами неживої природи. Так формуються багатовидові системи – екосистеми (мал. 205).

Екосистемою називають сукупність різних видів організмів, які мешкають на спільній території і взаємодіють між собою та неживою природою.

Стрілки на малюнку 205 показують зв’язки між різними компонентами екосистеми. Опишіть ці зв’язки, поясніть, як взаємопов’язані різні компоненти екосистеми.

Жоден вид організмів не може існувати, не взаємодіючи з іншими, а також з компонентами неживої природи. У складі будь-якої екосистеми є організми (насамперед рослини), які здатні з неорганічних сполук створювати органічні, використовуючи для цього енергію світла, та організми, які отримують потрібну їм енергію, споживаючи готові органічні сполуки (тварини, гриби, багато представників бактерій). Важливу роль в екосистемах відіграють ті з них, хто здатний розкладати спожиті органічні сполуки до неорганічних (багато представників грибів і бактерій). Ці неорганічні сполуки надходять у довкілля, їх споживають рослини. Так в екосистемах здійснюється колообіг речовин, без якого вони не можуть існувати.

Екосистема

Структура екосистеми
Мал. 205. Структура екосистеми. 1-5 – різні компоненти екосистеми

Доведіть, що колообіг речовин потрібний для існування екосистем.

На малюнку 206 зображено різні типи екосистем. Екосистеми, які сформувались без втручання людини, називають природними. Проте вони можуть зазнавати певного її впливу.

Спираючись на власний досвід і використовуючи різні джерела інформації, наведи приклади позитивного та негативного впливу людини на природні екосистеми.

Природні екосистеми можуть сформуватися на будь-якій ділянці земної поверхні суходолу (наземні екосистеми), а також у водоймах різних типів (водні екосистеми).

Типи екосистем

Типи екосистем
Мал. 206. Типи екосистем

Що таке агроценози.

Є екосистеми, які створила людина. Прикладом таких штучних екосистем є агроценози (мал. 207).

яблучний сад, рисове поле, велетенська креветка

Мал. 207. Приклади екосистем, штучно створених людиною. 1. Яблуневий сад. 2. Рисове поле: для вирощування рису потрібно багато води; сучасні методи дають змогу не тільки отримувати на рисових полях урожай рису, а й вирощувати деяких ракоподібних, наприклад, велетенську прісноводну креветку, яку людина вживає в їжу (3)

Агроценоз (від грец. агрос – поле) – це угруповання, яке включає небагато видів рослин, тварин і мікроорганізмів й створене людиною для отримання сільськогосподарської продукції.

Чим агроценози відрізняються від природних екосистем? До складу агроценозів, на відміну від природних екосистем, входить менша кількість видів. Вони менш стійкі до дії посухи, низьких або високих температур тощо (поміркуйте чому). Оскільки більшу частину органічних речовин, створених рослинами, людина вилучає у вигляді врожаю, колообіг речовин в агроценозах порушується. Тому людина мусить постійно піклуватись про агроценози: здійснювати полив (якщо у ґрунті не вистачає вологи), вносити добрива, боротися з бур’янами, шкідниками рослин.

З допомогою вчительки/вчителя підготуйте мініпроєкт «Типи екосистем свого краю».

Коротко про головне

  • Популяція – це сукупність особин одного виду, які тривалий час мешкають на спільній території і взаємодіють між собою.
  • Екосистемою називають сукупність різних видів організмів, які мешкають на спільній території і взаємодіють між собою та неживою природою.
  • Агроценоз – це угруповання, яке включає небагато видів рослин, тварин і мікроорганізмів й створене людиною для отримання сільськогосподарської продукції.

Перевіряємо себе

  1. Що таке популяція? Які умови, на твою думку, сприяють виникненню окремих популяцій у межах території, на якій мешкає певний вид організмів?
  2. Що таке екосистема? Назви основні її компоненти.
  3. З якою метою людина створює штучні екосистеми?
  4. Які головні риси відмінності агроценозів від природних екосистем?
  5. Продовж речення: Мені було цікаво дізнатися…; Мене здивувало…; Я задумався/-лася про … .

Населення нашої планети постійно зростає. Це змушує з метою отримання дедалі більшої кількості харчових продуктів перетворювати природні екосистеми на штучні. Проаналізуйте, як це може вплинути на стан нашої планети в недалекому майбутньому.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар