Як земляни життя в Сонячній системі шукали. 6 клас Гільберг

§36. Як земляни життя в Сонячній системі шукали

Іноді мені здається, що ми самотні у Всесвіті, іноді – що ні. Від обох думок у мене захоплює подих.

Артур Кларк, англійський письменник-фантаст

  • Пригадай, як Місяць впливає на зміну клімату Землі.
  • Які з планет Сонячної системи належать до землеподібних?
  • Чим планети земної групи відрізняються від планет-гігантів?
  • Де у Сонячній системі міститься скупчення кометних ядер?

Людей здавна цікавило те, які істоти живуть на інших тілах Сонячної системи. Наприклад, на Місяці. Згодом телескоп допоміг з’ясувати, що на супутнику Землі немає життя. Але про існування марсіан говорили ще років сто тому. Тільки від початку космічної ери науковці встановили – у Сонячній системі, окрім землян, немає інших розумних істот. А, можливо, і простого життя.

Чи всі планети придатні для життя. 

Земля, на відміну від інших планет, рухається навколо Сонця у «зоні життя» (мал. 154). На планеті в такій зоні є вода в рідкому стані. Наше життя без рідкої води годі уявити. Крім цієї важливої обставини, є й інші фактори, що уможливили існування життя на Землі. На жодній іншій планеті Сонячної системи таких умов немає.

Зона життя в Сонячній системі
Мал. 154. Зона життя в Сонячній системі – це місце, де є вода в рідкому стані

Зона життя – це ділянки міжпланетного простору навколо Сонця, в яких на поверхні планети, що перебуває в цій зоні, вода може бути в трьох агрегатних станах: твердою, рідкою й газуватою.

Якби Земля містилась на орбіті Венери, то сонячне випромінювання підвищило б середню температуру нашої планети. Це призвело б до повного випаровування води. Коли б Земля опинилась на орбіті Марса, тобто далі від Сонця, отримувала б менше сонячного тепла. Вода в океанах стала б холодною, а льодовики на полюсах планети – більшими. Земля, можливо, повністю вкрилася б шаром льоду.

Венера земля марс
Мал. 155. Три планети: поверхня Венери, на якій жарко, а тому немає рідкої води (А); Земля – комфортна для життя планета, бо є рідка вода (Б); полярна шапка Марса (В), де холодно й де вся вода замерзла

На Марсі нині значно суворіші умови для життя, ніж на Землі. Однак в давнину на цій планеті була щільна атмосфера і рідка вода на поверхні. Можливо, існувало і життя. Може, найпростіші його форми є на Марсі дотепер. У 1970-х роках два космічні апарати виконали пошук ознак марсіанського життя, але нічого не виявили.

Уяви, що твій космічний корабель перебуває на відстані 0,5 а. о. від Марса і ти звідти посилаєш повідомлення до місцевої колонії. Виміряй, через який проміжок часу ти отримаєш відповідь, якщо її буде відправлено одразу ж після отримання сигналу з борту твого корабля. Май на увазі: швидкість поширення радіосигналу становить 300 тис. км/с.

Знайти просте життя в межах Сонячної системи досі не вдалося, але шанси ще є. Якщо не на Марсі, то, можливо, в океані Європи – супутника Юпітера, чи на поверхні Титана – супутника Сатурна. Нині для дослідження цих тіл Сонячної системи з метою пошуку на них ознак життя готують спеціальні космічні місії (мал. 156).

Хоча життя не виявлено за межами нашої планети, земляни будують плани з освоєння і колонізації Сонячної системи. Її об’єкти містять корисні копалини, які можна використати не тільки на Землі, але і для створення космічних поселень.

Супутник Юпітера
Мал. 156. А. Супутник Юпітера Європа суцільно вкритий льодом. Під кригою міститься океан рідкої води, де може бути життя.
Космічний апарат
Мал. 156. Б. Космічний апарат – майбутній штучний супутник Європи
Космічні апарати, які досліджують тіла Сонячної системи, можуть нести прості земні форми життя. Тому зонди, призначені для вивчення поверхонь планет, на Землі спеціально обробляють. Такі космічні апарати мають бути стерильними і не забруднювати інші небесні тіла. Землянам треба зберегти незайману природу небесних тіл. Саме тому автоматичні міжпланетні станції «Галілео» і «Кассіні» після закінчення їхніх місій було спрямовано для знищення на Юпітер і Сатурн відповідно. Це зробили для того, щоб ці космічні апарати не потрапили на поверхні супутників Юпітера і Сатурна. У цих супутників тверді поверхні й, отже, лише їм притаманне довкілля.

Коротко про головне

  • Земля, на відміну від інших планет, рухається навколо Сонця у зоні життя.
  • Знайти ознаки життя за межами Землі досі не вдалося.
  • Космічні зонди, призначені для вивчення поверхонь планет, піддають на Землі спеціальній обробці.

Перевіряємо себе

  1. Укажи, від чого здебільшого залежить температура на планеті.
  2. А від її відстані від Сонця, Б від її розмірів, В від тривалості доби Г від швидкості обертання навколо Сонця
  3. Намалюй схематично Сонячну систему і вкажи розміщення зони життя.
  4. Чому з усіх планет Сонячної системи для створення колонії землян найчастіше розглядають Марс?
  5. Продовж речення: Мені було цікаво…; У мене вийшло…; Сьогодні я дізнався/-лася … .
Ознайомся з інформацією і склади перелік назв українських міст, на честь яких названо астероїди.

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар