§29. Як розмножуються організми
Уся природа прагне до самозбереження.
Марк Туллій Цицерон, давньоримський політичний діяч
- Чи бачив/-ла ти, як на грядці сіють огірки?
- Як розмножують полуниці?
- Чому ластівка, курка чи сорока сидить на яйцях?
Із чого розпочинається поява нового організму.
На це питання ти отримаєш відповідь, вивчивши процеси розмноження. До розмноження здатні всі без винятку організми – від бактерій до ссавців. Розмноження забезпечує відтворення організмів й сприяє збільшенню чисельності особин різних видів. Здатність організмів до розмноження забезпечує безперервне існування життя на нашій планеті.
Завдяки розмноженню батьки передають нащадкам властиві їм ознаки: особливості будови, процесів життєдіяльності тощо.
Здатність організмів зберігати й передавати нащадкам ознаки будови, хімічного складу та процесів життєдіяльності називають спадковістю.
Які бувають типи розмноження (мал. 113).
Статеве розмноження забезпечують спеціалізовані статеві клітини – чоловічі та жіночі (мал. 113). Вони зливаються між собою, і з такої заплідненої жіночої клітини розвивається дочірня особина. Така особина частину спадкового матеріалу отримає від матері, частину – від батька.
Нестатеве розмноження відбувається без участі спеціалізованих статевих клітин, а дочірні організми є нащадками лише однієї батьківської особини (мал. 113).
Чим відрізняється нестатеве і статеве розмноження.
За статевого розмноження нащадки можуть відрізнятись від батьківських особин за деякими ознаками. Чому? За статевого розмноження, у якому зазвичай беруть участь два батьківські організми, нащадки отримують від кожного з них лише половину спадкової інформації. Так реалізується ще одна універсальна властивість живого — мінливість. Наприклад, цуценята, які народилися одночасно від одних і тих самих батьків, загалом схожі одне на одного та на своїх батьків (явище спадковості), але все ж таки відрізняються певними ознаками (наприклад, деталями забарвлення) (мал. 114).
Мінливість – це здатність організмів набувати нових ознак, відмінних від подібних ознак у батьків.
У разі нестатевого розмноження дочірні організми отримують такий само набір спадкової інформації, який мав батьківський організм.
Як розмножуються одноклітинні організми.
Такі одноклітинні організми, як інфузорія-туфелька та амеба протей, розмножуються переважно поділом клітини навпіл (мал. 115).
Як розмножуються рослини.
Рослини розмножуються як статевим, так і нестатевим способом. Більшість рослин, що зростають на нашій планеті, належить до квіткових: саме квітки забезпечують їх статеве розмноження. За малюнком 116, А пригадай будову квітки.
У пиляках тичинок формується пилок – сукупність пилкових зерен (мал. 116, Б). Кожне пилкове зерно містить дві чоловічі статеві клітини – спермії, які оточені щільною оболонкою. А жіночі статеві клітини розміщені у розширеній частині маточки (у зав’язі).
Процес злиття чоловічих і жіночих статевих клітин називають заплідненням.
У квіткових рослин заплідненню передує запилення – перенесення пилкових зерен від пиляків тичинок на приймочку маточки (мал. 117). Після цього пилкове зерно (1) проростає всередину маточки пилковою трубкою (2, 3), якою спермії дістаються до насінного зачатку (4), де містяться жіночі статеві клітини. Один зі сперміїв зливається з яйцеклітиною. Згодом із цієї заплідненої яйцеклітини розвивається майбутня рослина. Інший спермій зливається з іншою клітиною насінного зачатка (її називають центральною). З неї згодом розвиваються клітини, що містять запас поживних речовин, потрібних для розвитку зародка.
Поміркуйте, чому цей процес запліднення у квіткових рослин називають «подвійним».
Зародок із запасом поживних речовин оточується захисною оболонкою. Так формується насінина (мал. 118, А). Згодом насінина (одна, кілька або багато) оточується оплоднем – оболонкою плоду, яка насамперед утворюється за рахунок стінок зав’язі.
Насінина (одна, декілька чи багато насінин), оточена оплоднем, має назву плід (мал. 118, Б).
Рослини здатні й до нестатевого розмноження. На малюнку 119 зображено папороть щитник чоловічий (цей вид поширений на території України). Папороті (так само, як мохи, хвощі чи плауни) не утворюють квіток (поміркуй: чи варто шукати квітку папороті у ніч на Івана Купала), хоча в них формуються інші органи, які забезпечують статеве розмноження. А нестатеве розмноження відбувається за допомогою спор, які утворюються в особливих органах – спорангіях (мал. 119, 3, 4).
Спора у папоротей – це спеціалізована нестатева клітина, оточена щільною оболонкою, що захищає її від висихання та пошкоджень.
Потрапивши у сприятливі умови, спори проростають і дають початок особинам, здатним до статевого розмноження.
Більшості рослин притаманне ще й вегетативне розмноження.
Вегетативне розмноження – тип нестатевого розмноження, за якого від материнського організму відокремлюються багатоклітинні частини. З них згодом розвиваються нащадки.
Подивися знову на малюнок 119. У щитника чоловічого пагін, розташований у ґрунті, перетворюється на кореневище (8). Якщо від кореневища відокремлюються частини, з них розвиваються дочірні особини. Так само здійснюється вегетативне розмноження й у таких квіткових рослин, як лілія лісова, конвалія, пирій тощо.
Існує багато інших способів вегетативного розмноження рослин: бульбами, вусами, живцями (частинами пагонів), тощо (мал. 120).
Дізнайтесь, як саме здійснюються згадані способи розмноження рослин.
Завдяки вегетативному розмноженню організми можуть залишати велику кількість нащадків, які зберігають якості материнського організму.
Практична робота «Розмноження рослин»
(виконується під контролем учительки/вчителя).
Вам знадобиться: кімнатна рослина: традесканція, гібіскус, пеларгонія тощо, вода кімнатної температури, горщики з ґрунтом, скляна банка.
Порядок виконання роботи:
- Відріжте частину пагону кімнатної рослини з бруньками і поставте у теплому та освітленому місці в посудину з водою. Нижній кінець пагону має бути занурений у воду на глибину 1,0-1,5 см.
- Кожні три-чотири доби змінюйте воду в посудині. Постійно спостерігайте за відрізаним пагоном і, доливаючи час від часу воду, підтримуйте її початковий рівень. Пам’ятайте! Слід використовувати лише відстояну водопровідну воду.
- Підготуйте горщик із супіщаним ґрунтом (дізнайтеся з різних джерел інформації, які є основні види ґрунтів). Коли через деякий час у живців з’являться корінці та досягнуть 3-5 мм завдовжки, обережно пересадіть отримані живці з посудини у приготовлені горщики.
- Накрийте висаджені живці скляними банками й витримуйте на розсіяному світлі доти, доки вони не почнуть рости. Після цього зніміть скляні банки.
- Поміркуйте, чому рослину можна висаджувати у ґрунт лише після того, як в неї з’являться корені.
- Чому культурні рослини розмножують здебільшого вегетативно?
Як розмножуються тварини.
Тварини, як і рослини, здатні розмножуватись статевим способом, деякі – також і нестатевим. У більшості тварин статеві клітини – чоловічі (сперматозоїди) та жіночі (яйцеклітини) утворюються у спеціалізованих статевих залозах.
Чоловічі статеві залози називають сім’яниками, жіночі – яєчниками. Сукупність органів, які забезпечують статеве розмноження, утворює статеву систему.
У більшості тварин одні особини утворюють чоловічі статеві клітини, інші – жіночі. Таких тварин називають роздільностатевими. Досить часто у таких тварин особини чоловічої статі (самці) зовні відрізняються від особин жіночої (самок) (мал. 121, А). Проте є й тварини, в яких одна й та сама особина може утворювати як чоловічі, так і жіночі статеві клітини. Їх називають гермафродитами (мал. 121, Б).
В одних тварин, переважно в тих, у яких розмноження відбувається у воді, статеві клітини зливаються поза органами статевої системи. Таке запліднення називають зовнішнім (як-от в окуня річкового, судака, севрюги, різних видів жаб). У таких наземних тварин, як плазуни, птахи, ссавці, статеві клітини зливаються здебільшого в спеціалізованих статевих органах. Такий варіант запліднення називають внутрішнім.
У деяких тварин спостерігають різні варіанти вегетативного розмноження: поділ навпіл, брунькування (мал. 122, А), відокремлення невеликих частин тіла (наприклад, багатощетинковий черв’як додекацерія) (мал. 122, Б).
Коротко про головне
- Спадковість – здатність організмів зберігати й передавати нащадкам ознаки будови, хімічного складу та процесів життєдіяльності.
- Мінливість – це здатність організмів набувати нових ознак, відмінних від таких батьків.
- Статеве розмноження забезпечують спеціалізовані статеві клітини – чоловічі та жіночі.
- Сукупність органів, які забезпечують статеве розмноження, утворює статеву систему.
- Процес злиття чоловічих і жіночих статевих клітин називають заплідненням.
- Нестатеве розмноження відбувається без участі спеціалізованих статевих клітин, а дочірні організми є нащадками лише однієї батьківської особини.
Перевіряємо себе
- Яке значення того, що організми, які здатні до нестатевого розмноження, можуть розмножуватися також і статевим способом?
- У чому полягають переваги та недоліки статевого та нестатевого розмноження організмів?
- Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Сьогодні я дізнався/-лась…; Зрозумів/-ла…; Найбільші труднощі я відчув/-ла…; Я не вмів/-ла, а тепер вмію … .
Відпрацюйте навички вегетативного розмноження рослини сенполії.