Тема 2. Мистецтво виживання
§54. Як полярники проводять дослідження в екстремальних умовах
«20-го у нас було палива на дві чашки чаю на кожного та на два дні сухої їжі. Щодня ми були готові йти – до складу лише 11 миль, – але немає можливості вийти з намету, так несе та крутить сніг. Не думаю, щоб ми тепер могли ще на щось сподіватися. Витримаємо до кінця. Ми, зрозуміло, все слабшаємо, і кінець не може бути далекий. Шкода, звичайно, але навряд чи я зможу щось написати ще».
Роберт Скотт, британський морський офіцер і керівник двох експедицій до Антарктиди (із щоденника)
- Пригадай, що таке полюси Землі. Де вони розміщені? Покажи їх на карті півкуль.
- Прочитай слова Роберта Скотта зі щоденника. Що найбільше тебе вразило? Які, на твою думку, риси характеру притаманні членам Антарктичної експедиції? Скільки кілометрів долала щодня команда Роберта Скотта, рухаючись до складу за продуктами?
Чим Арктика відрізняється від Антарктики.
Користуючись різноманітними джерелами інформації, дізнайся, що означають терміни Арктика й Антарктика.
На географічних полюсах відсутні сторони світу. На полюсах немає добової зміни дня і ночі, оскільки полюси не беруть участь у добовому обертанні Землі. Тут пів року триває полярний день (улітку 178 діб) і пів року – полярна найдовша ніч (узимку 187 діб). На полюсах спостерігають лише один схід і захід Сонця на рік. На Північному полюсі сонце починає підніматися в березні, а заходити у вересні. А на Південному полюсі – все навпаки.
Клімат на обох полюсах полярний. Для нього характерні низькі температури, причому на Північному полюсі температура трохи вища, ніж на Південному полюсі, що є найхолоднішим місцем на планеті.
Температура в Арктиці влітку іноді буває вище 0 °C, а взимку опускається до -40 °C.
Найтепліший період в Антарктиді припадає на період з листопада по лютий – це весна та літо у Південній півкулі.
На узбережжі повітря може прогрітися до 0°, а поблизу полюса холоду температура опускається до -30 °С. Найнижча температура – з березня по жовтень, осінь і зима в Антарктиді, коли стовпчик термометра опускається до -75 °С. Це період найсильніших бурь, літаки на материк не прилітають, і полярники на довгі 8 місяців відокремлені від решти світу. Отже, полярники працюють в екстремальних умовах.
Полярник – учасник полярних експедицій, дослідник полярних районів.
Екстремальними називають умови, які становлять небезпеку для здоров’я й життя людини. До них відносять природні та техногенні катастрофи, а також умови середовища, що можуть стати причиною хвороб, травм або загибелі організму.
- Як ти вважаєш, у чому полягає екстремальність полярних територій?
Прочитай спогади члена першої української експедиції Сергія Гордієнка. Якими рисами характеру має володіти дослідник, щоб працювати в екстремальних умовах. Якими із цих рис ти хотів/-ла би володіти?
Ознайомся з порадами полярників, як захищатися від морозу та у разі обмороження надати першу допомогу.
Користуючись текстом підручника і переглядом відео, порівняйте Арктику і Антарктику, чим вони відрізняються. Заповніть діаграму Венна або порівняльну таблицю.
Як підкорювали полюси Землі.
Досягнення полюсів Землі – мрія багатьох дослідників. Американський інженер Роберт Пірі (мал. 236) тричі намагався підкорити Північний полюс (мал. 237) й у 1909 р. йому нарешті вдалося це зробити. Експедиція тривала 53 дні, хоча на полюсі дослідники були лише кілька годин. Було встановлено, що в районі Північного полюса немає суходолу, а лише полярні льодовики, які безперервно рухаються.
14 грудня 1911 року 39-річний норвезький полярний дослідник Руаль Амундсен (мал. 238) із чотирма членами своєї експедиції першим досягнув Південного полюса Землі (мал. 239). Він на 35 днів випередив свого конкурента англійця Роберта Скотта, якому залишив на полюсі намет і лист.
Цікаво. Руаль Амундсен – перша людина, яка побувала на обох географічних полюсах нашої планети.
Дізнайтеся більше про відкриття Північного і Південного полюсів. З’ясуйте, які чинники перешкоджали полярникам у дослідженні та досягненні мети.
Які дослідження проводять українські вчені на науково-дослідній станції «Академік Вернадський».
З 1982 р. дослідження в Антарктиді здійснює Інститут геологічних наук та інші установи Національної академії наук (НАН) України, а також науковці вищих закладів освіти. Україна – одна з 30 країн світу, яка має постійну станцію в Антарктиці, що функціонує цілий рік. На станції «Академік Вернадський» з 1996 р. працюють українські вчені (мал. 240). Щороку на станцію вирушає річна експедиція, до складу якої входять учені та технічний персонал. Також під час антарктичного літа проводяться сезонні експедиції.
Учені досліджують льодовики, геологічну будову, клімат, прибережні води, тваринний і рослинний світ Антарктиди, вплив суворих природних умов на організм людини. Результати наукових досліджень на льодовому континенті дуже важливі, оскільки Антарктида впливає на природу всієї Землі. Наукові дані використовують для створення прогнозів погоди в різних куточках планети, забезпечення радіозв’язку, прокладання морських авіаційних шляхів між материками Південної півкулі.
Цікаво. Біля української антарктичної станції «Академік Вернадський» у грудні 2022 р. зафіксували новий сніговий рекорд. Рівень заметів сягає понад 3 м.
В Україні після здобуття незалежності створено Національний антарктичний науковий центр. Це дало можливість на рівних з іншими країнами брати участь у дослідженні Антарктиди. Шостий материк є важливим для вивчення клімату, корисних копалин і запасів питної води.
Коротко про головне
- Арктика – північний полярний регіон Землі, що включає околиці материків Євразії та Північної Америки, майже весь Північний Льодовитий океан з островами, а також прилеглі частини Атлантичного й Тихого океанів.
- Антарктика – південна полярна область Землі, до складу якої входить материк Антарктида та Південний океан, що межує з Антарктидою.
- Дослідники полярних регіонів (полярники) працюють в екстремальних умовах. Україна має в Антарктиді наукову станцію «Академік Вернадський».
Перевіряємо себе
- Як ти розумієш слова мандрівника Роберта Пірі: «Я одразу дізнаюся, коли ми досягнемо Північного полюса, тому що, як тільки ми зробимо один зайвий крок, північний вітер одразу ж стане південним»?
- Склади три запитання, які б ти поставив/-ла полярникам.
- Уяви, що тебе запросили у туристичну подорож до української антарктичної станції «Академік Вернадський». Склади перелік речей, які ти обов’язково покладеш у валізу.
- Продовж речення: Сьогодні для мене було відкриттям…; Мені захотілося…; Я спробую … .