Як людина впливає на взаємозв’язки у природі

Тема 3. Як змінити світ на краще

§57. Як людина впливає на взаємозв’язки у природі

Коли буде зрубане останнє дерево, коли буде отруєна остання річка, коли буде спіймано останнього птаха, – тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти.

Мудрість індіанського народу

  • Пригадай, які існують взаємозв’язки у природі.
  • Наведи приклади взаємозв’язків у природі.
  • Поясни слова мудрості індіанського народу.

Які бувають взаємозв’язки у природі.

Всі тіла живої і неживої природи між собою взаємопов’язані. У природі виділяють такі групи екологічних зв’язків: між неживою та живою природою, різними компонентами живої природи, між людиною та природою. Усі компоненти природи тісно взаємопов’язані і загибель одного з них може призвести до небажаних наслідків для природи та людини.

У групах наведіть приклади взаємозв’язків: група 1 – тварин і рослин; група 2 – рослин і людини; група 3 – тварин і людини; група 4 – живої і неживої природи. Зобразіть їх у вигляді схеми. Представте і поясніть наведені приклади. Зробіть висновок.

Розглянь зображення на малюнку 252. Встанови, які зв’язки на ньому зображено. Які з них тобі доводилося спостерігати у природі.

Взаємозв’язки в природі
Мал. 252. Взаємозв’язки в природі

Що таке екологічна рівновага.

Усе в природі взаємопов’язане. Ніщо не існує окремо, всі компоненти природи впливають і залежать одні від одних. Отже, у природі існує «рівновага».

Екологічна рівновага – це такий стан екосистеми, за якого підтримується рівновага між різними її компонентами та стабільний колообіг речовин.

На екологічну рівновагу впливають різні чинники живої і неживої природи, а також людина. Людина здатна масово знищувати промислові види організмів, порушувати зв’язки між ними, які формувалися впродовж тривалого часу. Ти вже знаєш, що такий вплив може призвести до руйнування самих екосистем.

Вираз «екологічна рівновага» використовують для опису балансу між організмами, такими як людина, рослини, тварини, та їхнім середовищем життя. Люди відіграють ключову роль у досягненні екологічної рівноваги. Поясни чому.

Екологічна рівновага забезпечує стабільність організмів і навколишнього середовища. Повені, посухи, урагани, пожежі, безвідповідальне полювання на тварин або знищення рослин – порушують екологічну рівновагу.

Установіть послідовність (етапи) взаємозв’язків, які відбуваються навесні в природі, і дайте відповідь на запитання: чому навесні прилітають птахи?

З’являються рослини, прилітають птахи, тому що для них теж є корм, сонце прогріває землю, тому тане сніг, зігріваються і виходять із укриття комахи, які живляться рослинами.

Вправа «Що буде, якщо…»:

  • зникнуть хижі птахи
  • літо стане спекотним
  • зима буде малосніжною і холодною
  • зникнуть дощові черв’яки

Як людина взаємодіє з природою.

Природа відіграє важливу роль у матеріальному та духовному житті людей, слугує сприятливим середовищем для відпочинку, естетичної насолоди, відновлення здоров’я.

Обговоріть у групі, яке значення природи для людини. Зобразіть результати обговорення у вигляді малюнка або схеми. Презентуйте результати своєї роботи.

Чисельність населення Землі постійно зростає. У 2022 році населення планети Земля вже досягло 8 мільярдів осіб. Китай, Індія, Сполучені Штати Америки належать до країн із найбільшою чисельністю населення. Швидкі темпи зростання кількості населення призводять до того, що для його забезпечення продуктами харчування використовують нові технології у сільському господарстві. Це негативно впливає на ґрунти, знижує їхню родючість. Людям потрібна не тільки їжа, а й житло, одяг, предмети побуту. Тому зі зростанням кількості населення зростає навантаження на природу. Люди для задоволення своїх потреб нарощують виробництво, наслідком цього є знищення рослин, тварин, забруднення повітря, води, ґрунтів тощо. Така діяльність людини часто призводить до сумних екологічних наслідків.

Розгляньте причини появи екологічних проблем і запропонуйте шляхи їхнього розв’язання.

Екологічні проблеми та їхні причини

Екологічні проблеми та їхні причини

Як господарська діяльність впливає на природу вашого міста/села? Наведіть приклади позитивного і негативного впливу. Що робите ви для збереження природи своєї малої батьківщини?

Гірські схили Лівану колись були вкриті відомими ліванськими кедрами. Але 5000 років тому для будівництва храмів і палаців більшу частину їх було вирубано. Легенда свідчить, що це зробили 80 000 дроворубів за наказом царя Соломона.

Які екологічні організації стоять на захисті довкілля.

Проблема захисту довкілля – важливе міжнародне питання. Охорона навколишнього природного середовища належить до глобальних проблем виживання людства. Провідна роль у цьому процесі належить Організації Об’єднаних націй (ООН), у рамках якої розроблено Програму із захисту навколишнього природного середовища (UNEP).

Досить впливовими у світі є міжнародні неурядові організації: Всесвітній фонд дикої природи (WWF), Грінпіс (Greenpeace), Всесвітнє товариство захисту тварин (WSPA), Міжнародний зелений хрест (Green Cross), Міжнародний союз охорони природи (IUCN) та ін.

За даними Всесвітнього союзу охорони природи (World Conservation Union), за останні 500 років на Землі зникло 844 види тварин і рослин. Нинішнє вимирання тварин вважається найбільшим із часів зникнення динозаврів.

Розгляньте логотипи екологічних організацій (мал. 253). Користуючись різноманітними джерелами інформації, назвіть їх.

Логотипи екологічних організацій
Мал. 253. Логотипи екологічних організацій

Щороку в Україні зростає кількість прихильників екологічних організацій, збільшується їхній внесок у розв’язання глобальних екологічних проблем. В Україні можна виділити такі найвпливовіші екологічні організації: Національний екологічний центр; «МАМА-86»; «Екологія-Право-Людина»; Всеукраїнська екологічна ліга тощо.

  • Подумай, чому так кажуть: «Екологія мого краю починається з екології мого дому, а країни – з екології рідного краю».

Коротко про головне

  • У природі всі компоненти взаємопов’язані між собою, тому зміна або загибель одного з компонентів може призвести до небажаних наслідків для природи та людини.
  • Природа потребує бережливого ставлення та охорони.
  • У світі і в Україні створені екологічні організації і фонди, мета яких – захист природи.

Перевіряємо себе

  1. Яку роботу проводите ви для збереження природи свого краю?
  2. Припусти, знання яких предметів потрібні для того, щоб пояснити процеси взаємодії людини і природи.
  3. Наведи приклади порушення екологічної рівноваги у місці вашого проживання. Назви причини і наслідки цих процесів.
  4. Доведи на прикладах, що у природі все взаємопов’язано.
  5. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Мені зрозуміло, що.; У мене виникло бажання…; Якби я … .

Досліди, як людина впливає на природу у вашому населеному пункті. Зроби світлину краєвиду рідного краю, наприклад, шкільного подвір’я. Спробуй відшукати фото 20-річної давнини й порівняйте їх. Поспілкуйся із старожилами, розглянь світлини у краєзнавчому музеї або фотоальбомах вашого міста (села). Порівняй їх. Чи змінилася місцевість? Якщо змінилася, спробуй знайти причинно-наслідковий зв’язок. Зобрази його схематично. Зроби висновок про зміни, які відбулися.

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар