Створення Римської імперії.
Правління Октавіана Августа

§ 46. Створення Римської імперії. Правління Октавіана Августа

Міркуємо
Роздивіться прикрасу. Припустіть, де на ній зображено Октавіана Августа. Чому поряд з Августом бачимо богиню Рому – уособлення міста Рим та всієї держави? Кого зображено на нижній частині прикраси? Поміркуйте, чи могли подібні зображення з’явитися в Греції за правління Перікла. Які зміни в управлінні Римом призвели до появи такого твору?

Створення Римської імперії.<br>Правління Октавіана Августа
Камея (вирізьблене на камені рельєфне зображення), що прославляє Октавіана Августа. І ст.

1. Як Октавіан став єдиним володарем у Римі?

Після смерті Цезаря влада перейшла до рук сенату, який поквапився укласти з Марком Антонієм угоду: усі розпорядження Цезаря залишилися чинними, його вбивць було помилувано. Невдовзі в Римі заявив про себе новий політичний діяч – родич Цезаря Гай Юлій Цезар Октавіан, якого Цезар усиновив незадовго до смерті та назвав у заповіті основним спадкоємцем.

У листопаді 43 р. до н. е. Октавіан, Марк Антоній та намісник в Іспанії Лепід створили другий тріумвірат, поставивши собі за мету покарати вбивць Цезаря. Через рік у Македонії тріумвірат переміг армію заколотників. Після цього Антоній залишився на Сході, а Октавіан відбув до Італії. Згодом Октавіан усунув від влади Лепіда та виступив проти Антонія, якому цариця Єгипту Клеопатра надала допомогу. У вересні 31 р. до н. е. між флотами Октавіана та Антонія відбулася битва біля мису Акцій. Антоній зазнав поразки – його армія перейшла на бік Октавіана.

Переслідуючи Антонія, Октавіан підійшов до мурів Александрії. Він пообіцяв залишити Клеопатру царицею в Єгипті та захистити її дітей, вимагаючи натомість видати Антонія. Але Антоній і Клеопатра наклали на себе руки. 1 серпня 30 р. до н. е. війська Октавіана вступили в Александрію. Єгипет став римською провінцією.

Принципат (від латинського – керівна роль) – державний устрій у Давньому Римі в І ст. до н. е. – II ст. н. е., за якого зберігались республіканські установи, але влада фактично належала імператорові.

Після завоювання Єгипту та смерті Антонія Октавіан став єдиним, з необмеженою владою, володарем.

У 27 р. до н. е. на засіданні сенату Октавіан оголосив, що громадянські війни припинено, відновлено мир і що він відмовляється від влади. Сенатори, злякавшись відповідальності, стали благати його не полишати державне кермо й висловили згоду пристати на всі його умови. Так Октавіана проголосили довічним трибуном, консулом та цензором. У нових списках сенаторів ім’я Октавіана стояло першим: він став принцепсом – найавторитетнішим серед сенаторів, тим, хто визначав порядок денний, головував на засіданнях. Тож форму правління в Римі за Октавіана історики називають принципатом.

Октавіан мав найвищу військову владу – імперій (звідси – «імператор» як частина титулу принцепса), міг скликати народні збори та збори сенату, вносити законопроєкти або накладати вето на закони. Згодом йому присвоєно титул верховного жерця, почесний титул Августа («поважний», «возвеличений богами»), трохи пізніше – титул «батька вітчизни».

Імператор Октавіан Август правив Римом від 27 р. до н. е. до 14 р. н. е.

Як постав другий тріумвірат і чому події 30-х років І ст. до н. е. називають новою громадянською війною? Чому правління Октавіана Августа називають принципатом? Чим ця форма правління відрізнялася від республіки?

Досліджуємо
Роздивіться карту «Римська держава в І ст. до н. е. – II ст.» (знайдете її на форзаці підручника). Визначте території, які римляни завоювали за Октавіана Августа, назвіть нові провінції, які постали за часів його правління.

2. Якою була внутрішня та зовнішня політика Октавіана Августа?

Октавіан Август постійно наголошував, що він лише відновив Римську республіку. Але насправді він створив нову форму управління державою. Римська знать підтримувала нові порядки, бо вбачала в них силу, здатну придушувати повстання рабів і припиняти громадянські війни. Нова держава стала називатися Римською імперією. Від часів Октавіана Августа всіх правителів Римської держави називали імператорами.

Август запровадив нові посади – префекта Рима і префекта преторіанської гвардії. Префекта Рима обирали із сенаторів, до обов’язків цього посадовця належало наглядати за порядком у місті. Префект преторіанської гвардії командував охороною імператора.

Було підвищено платню солдатам і офіцерам. Як головнокомандувач армії Август керував провінціями, де перебували війська (імператорські провінції). Він призначав намісників, які командували гарнізонами. Сенату для управління було надано спокійніші й розвинутіші провінції. Їх називали сенаторськими провінціями.

За Октавіана Августа західний кордон Римської держави досяг Атлантичного океану й пролягав по Рейну. Північні кордони сягнули Дунаю, де було створено нові провінції. Кордони на сході посунули до річки Євфрат та Парфянського царства, з яким імператор уклав мир.

Август зажив неймовірної популярності – римляни назвали його найщасливішим принцепсом. Він виправдав їхні надії. Октавіан роздавав гроші плебсу та землі легіонерам, відновлював храми й відбудовував Рим. Він піклувався про звичаї й шанував традиції римлян. Його оспівували поети та історики, звеличували скульптори. Це й не дивно, адже Август був покровителем тих митців, які вміли йому догодити. Найулюбленішими поетами за доби Октавіана були Вергілій та Горацій. Зокрема, Вергілій уславив імператора Октавіана Августа, утіливши ідею його божественного походження. Узявши за взірець гомерівську «Іліаду», він написав поему «Енеїда», у якій ішлося про пригоди троянського героя Енея. Після втечі з Трої Еней, нащадком якого і був Октавіан, перебрався до Італії, де заклав нову державу. За часів правління Октавіана жив видатний римський історик Тит Лівій – автор «Історії Рима від заснування міста», що складалася із 142 книжок.

Як відповів би римлянин на запитання: у якому році почалося правління Октавіана Августа? Обчисліть, скільки років воно тривало.

Обговорюємо
Прочитайте уривки із твору Светонія. За Текстом 1 поясніть, чому Августа називають будівничим Рима. Навіщо імператор розбудовував столицю? Як, на вашу думку, мали ставитися мешканці Рима до Августа? За Текстом 2 зробіть висновки про спосіб життя, здоров’я, риси вдачі правителя Риму. Яку цінну інформацію про повсякденне життя римлян містить уривок?

Текст 1

Август так відбудував місто, що мав підстави пишатися тим, що прийняв Рим цегляним, а залишає мармуровим; і він зробив усе, що може передбачати людський розум для безпеки міста на майбутні часи… Громадських будинків він вибудував дуже багато; з них найважливіші – форум із храмом Марса, святилище Аполлона на Палатині, храм Юпітера Громовержця на Капітолії… Усе місто він поділив на округи й квартали, наказавши, щоб округами відали за жеребом посадові особи щороку, а кварталами – старости, яких обирали з місцевих мешканців. Для охорони від пожеж він розставив пости й запровадив нічну варту, для запобігання повеням розширив і очистив русло Тибру, за багато років занесене сміттям і звужене обвалами будівель.

Текст 2

За обідом бувало три зміни, якнайбільше – шість; усе подавалося без особливої вишуканості, але з найбільшою привітністю. Свята й урочистості влаштовував він з більшою пишністю, а іноді – тільки жартома. Що ж до їжі, то їв він дуже мало й невибагливо. Любив грубий хліб, дрібну рибу, вологий сир, відтиснутий руками, зелені фіги другого збору; під’їдав і в передобідні години, коли й де завгодно, щойно зголодніє. Дуже піклувався про своє слабке здоров’я. Насамперед, він рідко купався: натомість зазвичай обтирався олією або розпарювався перед відкритим вогнем, а потім обливався водою кімнатної температури або підігрітою на сонці.

…Ніколи не говорив ні перед сенатом, ні перед народом, ні перед військом, не обміркувавши й не склавши свою промову заздалегідь, хоча не позбавлений був здатності говорити й без підготовки.

Пізнайкам
Перегляньте відеореконструкцію Рима часів імперії. Що найбільше вразило в побаченому? Як у відео передано ускладнення суспільного життя від цивілізації до цивілізації (у порівнянні з переглянутими раніше реконструкціями)? У якій давній столиці ви хотіли б побувати? Що хотіли б довідатися, потрапивши до Рима часів Октавіана Августа?

Узагальніть матеріал уроку, висловивши міркування про те, чому Октавіана Августа, а не Юлія Цезаря, називають засновником імперії.

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Укладіть перелік понять, назв, імен, важливих для теми уроку.
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/lVgLOAq та виконайте завдання онлайн.

🏠 У короткому есе визначте роль Октавіана Августа в історії Риму, дайте йому оцінку як людині та державному діячеві.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар