Серед різних видів шоколаду на полицях у магазині увагу привертає Ritter Sport через свій формат. Квадратні плитки користуються великою популярністю, проте поціновувачі бренду не замислюються, чому насправді ці солодощі виробник назвав «спортивними». Навіщо у назві бренду таке уточнення та чи можна вживати цей десерт за фізичних навантажень — далі у матеріалі.
Історія Ritter Sport
Фірма Alfred Ritter Cannstatt була заснована у 1912 році та продовжує існувати донині. Перша фабрика побудована в Штутгарті Альфредом Ойгеном і Кларою Ріттер. У 1932 році з’явився квадратний шоколад. Ця ідея народилася саме у Клари Ріттер, яка запропонувала зробити продукт такої форми, що поміщається у кишені будь-якої спортивної куртки й не ламається. А за вагою Ріттер Спорт був би не меншим, ніж стандартна прямокутна плитка. У 1970 році з’явився перший продукт з йогуртовим наповнювачем, а також телевізійний ролик, гаслом якого був «Quadratisch. Praktisch. Gut.» («Квадратно. Практично. Добре.»). На початку 1974-го шоколад отримав різноколірний дизайн. Вже через два роки створили упакування Knick-pack, завдяки якому солодощі відкриються, якщо їх просто розірвати. З того часу різноманіття смаків, зокрема представлених у магазині Maudau, поповнилося: з’явилися також веганський, безглютеновий і безлактозний різновиди.
До чого тут спорт
Ritter у перекладі з німецької означає «лицар», але це також прізвище засновників бренду. Дружина Альфреда помітила, що люди, беручи із собою шоколад, часто скаржаться: він ламається. Жінка запропонувала зробити невелику й міцну плитку, не зменшуючи кількість продукту в ній. Відтоді фірма почала випускати квадратні товсті плитки вагою 100 г, які складаються з 16 шматочків. Спортивна куртка, до кишені якої повинен був поміститися цей смаколик, — ось, власне, все, що пов’язує його зі спортом.
Чи корисний шоколад для спортсменів
Група вчених з лондонського університету Кінгстона опублікувала дослідження, яке довело, що споживання цих солодощів корисно за фізичних навантажень. Науковці запропонували кільком велосипедистам включити у свій щоденний раціон 40 г чорного шоколаду й через два тижні виконати програму максимальної інтенсивності на велотренажері. Організм спортсменів став ефективніше використовувати кисень під час вправ, що дозволило їм збільшити робочу швидкість на 21% і подолати на 17% більшу відстань, якби вони були на трасі. Дослідники дійшли висновку, що включення чорного шоколаду в раціон є ефективним способом поліпшення результатів під час короткочасних тренувань із помірною інтенсивністю. Така добавка до дієти може підвищити витривалість спортсменів та прискорити відновлення після змагань.