Що таке рух та які бувають рухи. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

ПІЗНАЄМО ЯВИЩА ПРИРОДИ Теми уроків

Розділ 2. Пізнаємо світ природних явищ

Тема 1. Пізнаємо фізичні явища

§4. Що таке рух та які бувають рухи

Рух – це життя.

Арістотель, давньогрецький науковець-енциклопедист

  • Пригадай, що таке явища.
  • Наведи приклади фізичних тіл.
  • Що таке фізична величина?

«Усе тече, усе змінюється», – писав давньогрецький філософ Геракліт. Усе, що нас оточує, постійно змінюється.

Різні зміни у природі, які описують закони фізики, називають фізичними явищами.

Що таке рух. 

У навколишньому світі всі фізичні тіла перебувають у русі або в стані спокою. Рух – це причина всіх змін у матеріальному світі.

Земля рухається навколо Сонця. Повітря, яке переміщується з одного місця в інше, створює вітер. Молекули води, які всмоктують корені рослин, рухаючись по стеблу, доходять до кожного листка. Кров рухається кровоносними судинами людини і багатьох тварин. За рахунок руху молекул речовини можуть змішуватися між собою. Рухається пішохід по дорозі, ліфт між поверхами будинку, шайба по льоду, ескалатор підіймає людину, будівельний кран – вантажі.

Який рух називають механічним. 

Найпростішим видом руху є механічний рух.

Механічний рух – це зміна положення тіла із часом у просторі відносно інших тіл.

Причиною руху одних тіл є взаємодія з іншими. Взаємодію двох тіл, у результаті якої одне або обидва починають рухатись, називають силою.

Отже, сила є причиною руху тіла. Предмети притягуються до землі за рахунок існування сили тяжіння. М’яч котиться по траві внаслідок удару по ньому з певною силою. Планети рухаються навколо Сонця за рахунок сили притягання, що діє з боку Сонця. На малюнку 9 зображено приклади механічного руху.

приклади механічного руху
Мал. 9. 1. Авто, що рухається. 2. Цунамі. 3. Дерево гнеться від вітру. 4. Тварина, що біжить. 5. Рух клітин. 6. Рух планет

Чому рух відносний. 

Коли ти дивишся на нерухоме тіло, чи можеш абсолютно стверджувати, що воно перебуває у стані спокою? Уяви, що біля тебе стоїть однокласник/однокласниця і не рухається. Ти впевнено скажеш, що він/вона перебуває у стані спокою.

А тепер пофантазуймо. На твого однокласника/однокласницю дивиться мешканець нашого природного супутника Місяця. І що він бачить? Земля обертається, отже, все, що розташовано на Землі, також перебуває у русі, й однокласник/однокласниця також. Дивно! Щодо тебе однокласник не рухається, щодо спостерігача з Місяця – рухається. Цей приклад свідчить про те, що рух і стан спокою тіла залежать від того, звідки за цим тілом спостерігають.

Тіло, відносно якого ми розглядаємо рух чи стан спокою, називають тілом відліку. Залежність механічного руху і стану спокою від тіла відліку у фізиці називають відносністю руху.

Доведіть, що одне і те саме тіло може перебувати в стані спокою і водночас рухатись.

Що таке траєкторія. Які бувають види механічного руху. 

Деякі тіла, рухаючись, можуть залишати після себе слід, який відображає рух тіла. По формі сліду ми можемо визначити, як рухалось тіло. Такий слід має назву траєкторія.

Траєкторія може бути видимою і невидимою. Розглянь малюнок 10. На якому фрагменті зображено видиму траєкторію, а на якому – траєкторію невидиму?

Рух літака і мяча
Мал. 10. Рух літака (А) і м’яча (Б)

За формою траєкторії механічний рух можна поділити на прямолінійний і криволінійний.

Наведіть по черзі приклади тіл, які залишають під час руху видиму траєкторію, й тіл, які рухаються по невидимій траєкторії.

Розгляньте малюнок 11, на якому зображено різні траєкторії руху. До якого виду можна віднести рух за формою зображених траєкторій?

Траєкторії руху
Мал. 11. Траєкторії руху

У природі часто трапляються рухи, що повторюються через однакові проміжки часу. Такий рух називають коливальним, або коливаннями. Наприклад: крила птахів, комах, які літають, листки дерев, які тріпотять від вітру. Також є рухи, коли тіла обертаються навколо нерухомої точки чи осі. Земля обертається навколо своєї осі, стрілки годинника обертаються по циферблату. Такі рухи називають обертальними.

Користуючись інтернет-ресурсами, знайдіть і запишіть коротко інформацію про «трасу Кондратюка». Обґрунтуйте, як це поняття пов’язане з темою уроку.

Коротко про головне

  • Механічний рух – це зміна положення тіла із часом у просторі відносно інших тіл.
  • Рух буває коливальний, обертальний. За формою траєкторії – прямолінійний і криволінійний
  • Рух і стан спокою відносні, залежать від тіла відліку.

Перевіряємо себе

  1. Які фізичні явища ти спостерігаєш по дорозі додому?
  2. Ми спостерігаємо схід і захід Сонця. Чи справді Сонце рухається? Відповідь обґрунтуй.
  3. Яку траєкторію під час руху по прямій дорозі описує центр колеса велосипеда?
  4. Більшість автомобільних доріг мають криволінійну траєкторію. Чим, на твою думку, це можна пояснити?
  5. Поділися враженнями від уроку, продовж речення: Сьогодні я дізнався/-лась…; Я зрозумів/-ла, що…; Виникли труднощі під час…; Тепер я можу … .

Дорогою додому поспостерігайте за рухом різних фізичних тіл. Враженнями поділіться на наступному уроці.

Зміст

Оцінка
( 2 оцінки, середнє 3 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар