Проєкт з теми «Давній Рим і його сусіди». Історія – 6 клас. Бандровський

§58. Проєкт з теми «Давній Рим і його сусіди»

Скористайтеся заміткою для підготовки проєкту «Літопис в афоризмах: крилаті вислови, які походять з Давнього Риму». Оберіть один з крилатих висловів, про походження якого довідалися на уроках теми або з додаткових джерел. Оформіть сторінку для літопису: угорі запишіть вислів, якому присвячено вашу роботу. Коротко викладіть історію походження афоризму, а також його значення. Наведіть приклад уживання з художніх чи наукових текстів; намалюйте ілюстрацію.

Презентуйте роботу в загальному колі. Укладіть «Літопис», обговоріть його презентацію для учнів школи.

Роботу можете виконувати як індивідуально, так і в парах або групах. Якщо працюватимете в кооперації, визначте участь кожного учасника чи учасниці.

Пізнайкам
Коли у 390 р. до н. е. на Рим напали галли, римляни зуміли утримати лише пагорб Капітолій. Вночі, коли стомлена сторожа заснула, галли спробували піднятись на пагорб і напасти на римлян зненацька. Собаки не почули наближення ворога, але священні гуси з храму Юпітера підняли галас і варта відкинула ворогів. Народився вислів «Гуси Рим врятували».

Під час війни з Тарентом виник ще один афоризм – Піррова перемога. Він означає перемогу, яка здобута ціною великих втрат. Справа в тому, що після двох перемог над римськими військами Пірр сказав такі слова: «Ще одна перемога і мені не буде з ким повертатися в Грецію».

Цицерон у своєму творі «Філіппіки» писав: «Якщо хочемо користуватися вигодами миру, доводиться воювати». Пізніше цей вислів набув скороченої форми: «Хочеш миру, готуйся до війни». Багато років цей вислів був символом політиків різних часів. Він означав, що тільки сила зброї може забезпечити державі мир. Але зараз ми переконуємося, що це зовсім не безпідставне застереження.

Римському історику Корнелію Тациту належить вислів «Без гніву та пристрасті». Сьогодні цей афоризм означає, що історик, коли він описує події, не повинен перебувати під впливом власних пристрастей та симпатій, він має бути об’єктивним, тобто неупередженим і правдивим.

Імператорові Тіту Флавію Веспасіану приписують авторство вислову, який він ніби адресував своєму синові – «гроші не пахнуть». Прагнучи подолати кризу в державі, Веспасіан запровадив додаткові податки на користування вбиральнями в Римі. До того часу державні вбиральні були безкоштовними. Син почав обурюватися діями батька. Але Веспасіан, узявши купку монет, підніс їх до обличчя сина і промовив фразу, що стала крилатою. Цей вислів уважають гаслом людей, які не нехтують жодною нагодою задля збагачення.

Одним з правил римського права була настанова: «Хай буде вислухана й інша сторона». Це означає, що ні суддя, ні хтось інший, розв’язуючи суперечки, не можуть ухвалювати рішення, спираючись на свідчення тільки однієї зацікавленої особи, а мусять вислухати й протилежну сторону.

Уже згадуваний Цицерон в одній з промов говорив: «А історія – свідок часу, світло істини, життя пам’яті, вчителька життя, вісниця старовини – у чому, як не в промові оратора, знаходить безсмертя». Цей вислів часто вживають в скороченій формі: «Історія – вчителька життя». Це означає, що наука історія може допомогти відповісти на найскладніші запитання за умови, якщо люди будуть цікавитись історичним досвідом.

Готуючись до захисту проєктної роботи, скористайтеся пам’яткою, яку знайдете, перейшовши за посиланням https://cutt.ly/B3ryuDq або кодом.

Проєкт з теми «Давній Рим і його сусіди». Історія – 6 клас. Бандровський

Поділіться враженнями про проєктну роботу, давши відповіді на запитання: Чи можна вважати велику кількість афоризмів римського походження доказом значення історії Давнього Риму для розвитку людства? Чому багато висловів стосуються управління державою, права та діяльності державних діячів? Які вислови стосуються моральних цінностей? Як це свідчить про розвиток моралі? Чому, щоб доречно вживати афоризми римського походження, треба знати історію їх походження?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар