Поява і розселення людини на Землі. Історія – 6 клас. Бандровський

Теми уроків

Розділ 1. Життя людейу первісні часи

§2. Поява і розселення людини на Землі

Міркуємо
Роздивіться ілюстрацію. Що відображає схема? Які відмінності впадають в око в зовнішності зображених істот? Яким номером на схемі позначено «людину розумну»? Як по-іншому історики називають цю істоту? Який факт, наведений в уривкові з праці історика, доводить умовність поданої схеми?

Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський

«…Хибним є погляд на ці види як на вишикуваних у пряму лінію нащадків, де “вмілі” породили істот з прямою ходою, ті – неандертальців, а вже ті еволюціонували в нас. Така лінійна модель створює враження, що в будь-який певний момент Землю заселяв лише один тип людей, а всі попередні види були просто старішими моделями нас самих. Насправді ж, починаючи приблизно з 2 мільйонів до 10 тисяч років тому, світ у той самий час був домівкою для кількох видів людей», – зауважує Ювал Ной Харарі.

Обговорюємо
Прочитайте замітку. Про які теорії походження людини вам доводилося чути або читати? Як ви думаєте, чому досі остаточно ані доведено, ані спростовано жодну з теорій походження життя?

На сьогодні відомо чимало теорій походження людини на Землі, проте найбільш популярними є божественна теорія, теорія зовнішнього втручання та еволюційна теорія. Перша з них полягає в тому, що людина створена божественним втручанням. Ця теорія виникла ще в донауковий період і знайшла відображення в міфах та релігійних ученнях. Так, у християнському світі ніколи не втратить свого символічного значення оповідь із Біблії: «І створив Господь людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у неї – і стала людина живою душею», яка є втіленням божественної теорії походження людського життя.

Відповідно до теорії зовнішнього втручання поява людей на Землі пов’язана з впливом позаземних цивілізацій.

Найбільшу кількість фактів прадавньої історії людства вчені прагнуть пояснити, спираючись на еволюційну теорію. Її суть полягає в тому, що життя виникло на нашій планеті близько 3,8 млрд років тому з появою істот, що жили в морі. Ці істоти поступово розвивалися, з’явилися рослини й тварини. Серед тварин, які населяли суходіл, з’явилися істоти, яких учені називають приматами. Близько 40 млн років тому виникли більш високоорганізовані примати, яких називають мавпами. Припускають, що саме від них розпочався шлях формування людини.

Еволюція (від латинського розвиток) – процес зміни, розвитку кого- чи чого-небудь.

1. Які хронологічні межі появи та розселення давніх людей на Землі?

Найбагатший матеріал для вивчення істот, яких називають пралюдьми, виявлено в Африці. Археологічні знахідки засвідчують появу там понад 4 млн років тому істот, названих австралопітеками, – мавп, які мали риси, що зближували їх з людиною. Це були наземні істоти, які могли пересуватися на задніх кінцівках. Вони мали більший, ніж у мавп, об’єм мозку й більше, ніж у мавп, відношення маси мозку до маси всього тіла. Крім того, у цих істот помітне протиставлення великого пальця руки іншим.

Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Череп австралопітека, знайдений у Південній Африці. З колекції Національного природничого музею Дітсонга (Преторія, ПАР)
Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Реконструкція австралопітеків у Природничому музеї у Відні

Учені припускають, що в середовищі австралопітеків 2,5 млн років тому виникла нова, досконаліша істота. Оскільки вона використовувала найпростіші штучні, тобто виготовлені, знаряддя праці, її назвали гомо габіліс (з латини – людина вміла). Саме цю істоту вважають першою пралюдиною. Кістки найдавнішої «людини вмілої» та виготовлені нею знаряддя праці з гальки знайшов Льюїс Лікі 1960 р. в ущелині Олдувей у Східній Африці.

Приблизно 1,7 млн років тому в Африці з’явився новий різновид пралюдини – пітекантроп. Пітекантроп, або мавполюдина, був кремезною, невисокою на зріст істотою, що впевнено пересувалася на двох ногах, – власне, тому пітекантропа ще називають людиною з прямою ходою. Пітеканропи були дуже подібні до «людини вмілої», проте мали розвиненіший мозок. На відміну від тих істот, які мешкали здебільшого в Африці, пітекантропи заселили частину Європи та Азії. Уперше рештки пітекантропів знайшов Ежен Дюбуа в 1891 р. на острові Ява в Індонезії.

Справжнім випробуванням для пралюдей стала зміна природних умов унаслідок наступу холоду з півночі – приблизно 200-125 тис. років тому. Крига й сніг укрили більшу частину Європи, через що вимерли або відійшли на південь ті тварини, на яких полювали пітекантропи. Змінилася й пралюдина. Тепер це була кремезна, міцна, спритна й витривала істота, головним заняттям якої стало полювання. Викопні рештки цієї пралюдини вперше знайдено 1856 р. в долині річки Неандерталь – однієї з приток Рейну (Німеччина). Звідси походить умовна назва неандертальці.

Стоянка – неукріплене поселення для проживання за доби кам’яного віку.

Неандертальці жили приблизно 150-28 тис. років тому. Під час археологічних досліджень виявлено понад 500 їхніх стоянок. Кістки неандертальців, крім Європи, знайдено в Центральній та Східній Азії, у Північній Африці. Та чи не найзагадковішою таємницею в еволюції людини є зникнення неандертальців та поява сучасних людей. Річ у тім, що й ті і ті 40-35 тис. років тому співіснували на Європейському континенті, конкуруючи між собою. Незабаром неандертальці безслідно зникли, тож більшість учених уважає неандертальців тупиковою гілкою, не пов’язаною з виникненням власне людини.

Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Дівчинка-неандерталка (реконструкція)
Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Череп кроманьйонця «старого»
Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Художня реконструкція на основі черепа кроманьйонця «старого»
Поява і розселення людини на Землі. Історія - 6 клас. Бандровський
Кроманьйонець (реконструкція)

Початок історії пов’язують з появою людини розумної (латинською мовою – гомо сапієнс). Уперше її рештки виявили в місцевості Кро-Маньйон (Франція). Звідси походить наукова назва кроманьйонська людина, або кроманьйонець. Найдавніші рештки людей сучасного типу, вік яких перевищує 100 тис. років, виявлено в Африці. Звідти, як уважають учені, перші люди розселилися на інші континенти. У Європі «людина розумна» з’явилася 40-35 тис. років тому.

На підставі тексту заповніть таблицю.

Людиноподібна істота

Коли жила

Прикметні ознаки

З чим пов’язана назва

       
Досліджуємо
Чи знали ви що Леся Українка була авторкою підручника з історії Давнього Сходу, який написала для своєї молодшої сестри? Прочитайте уривок з нього. Які факти з цієї праці відповідають сучасним уявленням про появу людини та життя за найдавніших часів? Як у праці пояснено поняття «кам’яний вік»? Чому основним джерелом для дослідження найдавнішого періоду в історії людства є археологічні знахідки?

Ніхто не знає напевне, відколи живуть люди… Що люди дуже давно живуть на землі, про се довідалися тоді, коли почали знаходити кістки людські разом з кістками так званих «допотопних» звірів, себто доісторічних; звірі тії давно вже згинули зо світу, і тільки з кісток їхніх довідалися, що вони колись жили. Кістки тії знахожено дуже глибоко під землею, се значить, що їх довго заносило землею,-можна ж собі здумати, скілько то треба часу, поки поробляться такі великі земляні наноси. Але, як видно, люди ще давнійше на світі жили, бо при знайдених людях була різна камінна зброя, а певне ж, був такий час, коли люди не мали ніякої зброї. Камінна зброя так само, як і зброя костяна, найдавнійша, яку тілько знахожено. Певно, була в первістних людей і дерев’яна зброя, але ж дерево не може доховатися від такого давнього часу. Отже, будемо уважати камінну зброю за найдавнійшу. Через те, що найдавнійші люди робили зброю і всякий знаряд з каменю, то часи, в які тії люде жили, називаються «камінним віком (періодом)» історії…(Леся Українка. Стародавня історія східних народів // Леся Українка. Повне академічне зібрання творів: у 14 томах. Т. 10. Луцьк, 2021. С. 41).

Зверніть увагу! Період, коли основним матеріалом для виготовлення знарядь праці був камінь, називають кам’яним віком. Тривав він дуже довго. Тому історики поділяють його на періоди: палеоліт (давній кам’яним вік), мезоліт (середній кам’яним вік) та неоліт (новий кам’яним вік). Відповідно до відмінностей у знаряддях праці палеоліт поділяють на два періоди: ранній, що тривав приблизно від 2,5 млн до 40-35 тис. років тому, та пізній, який у Європі припадає на час від 40-35 тис. до 10 тис. років тому. У різних регіонах світу хронологічні межі кам’яного віку не однакові. Так, на території України палеоліт тривав від 1 млн до 10 тис. років тому.
Що лежить в основі археологічної періодизації первісної доби? Позначте на лінії часу хронологічні межі різних періодів кам’яного віку.
Пізнайкам
Перегляньте відео та поділіться в загальному колі інформацією про ще одну теорію походження життя на планеті Земля. Чому відповідь на запитання про виникнення та розвиток живих організмів потребує зусиль науковців різних галузей?

Чи цікаво вам було працювати на уроці? Що саме видалося найцікавішим?

  1. Дайте відповідь на запитання, винесене як назва пункту.
  2. Витлумачте поняття: первісна доба, теорії походження людини, людиноподібні істоти, гомо сапієнс (людина розумна), кам’яний вік (палеоліт, мезоліт, неоліт).
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/jVghhXJ та виконайте завдання онлайн.

🏠 Запропонуйте ідеї для інфографіки про основні теорії походження людини: яким символічним малюнком можна передати суть кожної з теорій, які факти слугують підставою для появи кожної з теорій, які їх основні поняття, коли виникли теорії тощо. За бажанням спробуйте втілити відібрану інформацію в графічному зображенні.

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар