Початок Великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії

§55. Початок Великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії

Міркуємо
Роздивіться ілюстрацію. Яке призначення зображеної споруди? Від кого мусили боронитися мешканці міста? Чи надійними вважаєте зображені захисні мури?

Початок Великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії
Римське укріплення на окраїні імперії (на території сучасної Німеччини), споруджене наприкінці І ст.

1. Як і коли розпочалося Велике переселення народів?

Ви вже знаєте, що давні греки та римляни вважали всіх іноземців, що не володіли грецькою та латинською мовами, варварами. З усіх варварів найважливішу роль у долі Римської імперії III—IV ст. відігравали германські племена: готи, франки, лангобарди, свени та вандали. Власне, ці союзи племен і випробовували імперію на міцність. Поки імперія була сильною, вона не лише забезпечувала спокій у Європі, а й стримувала зростання сили одних народів, переселяла інші, сварила різні варварські племена між собою. Проте, ослабнувши, Рим утратив контроль над ситуацію ззовні. Кордони імперії більше не були «стіною» між варварами та римлянами, тож колись завойовані землі ставали легкою здобиччю для варварів.

Варварські племена, які оселилися на території Західної Римської імперії, створювали свої власні держави. Їх називають варварськими королівствами. Перше королівство створили вестготи: у 418 р. в Південно-Західній Галлії зі столицею в Тулузі (пізніше влада вестготського правителя поширилася і на терени Піренейського півострова). Згодом на теренах Римської імперії виникли королівства вандалів – у Північній Африці, англів і саксів – у Британії, бургундів і франків – у Галлії.

Велике переселення народів – грандіозні переселення, що відбулися в Європі в III-VII ст., у результаті чого почали формуватися народи та території, що визначають сучасну політичну карту Європи.

У 70-ті роки IV ст. зі степів Азії в Європу прийшли гуни. Просуваючись на захід, гуни підкорювали інші племена, які долучалися до потужного об’єднання кочовиків. Ударною силою союзу була кіннота. Осілі землероби так боялися гунських вершників, що знімалися з місць, лише почувши звістку про їхнє наближення. Деякі європейські племена, зігнані з місць, де жили, почали переселятися, зрушуючи, у свою чергу, сусідів. Так гунська навала спричинила грандіозне пересування германців та інших племен і народів. Цей рух називають Великим переселенням народів.

Початок Великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії
Вершник-вандал. Мозаїка V-VI ст.

Перейшовши Дон і вдершись у Північне Причорномор’я, гуни знищили Боспорське царство та інші грецькі міста-колонії (уціліли лише Херсонес Таврійський та Пантикапей). 375 р. гуни підкорили остготів, розгромивши державу Германаріха, примусили вестготів перейти Дунай. Кіннота гунів здійснювала спустошливі набіги на терени Західної та Східної Римських імперій.

Основна частина гунів осіла на Середньому Подунав’ї (сучасна Угорщина), де було створено гунську державу. У 435 р. її очолив Аттіла. Він удвічі збільшив розмір данини, яку сплачувала Східна Римська імперія. Після походу на Константинополь данина стала ще більшою. Платила войовничим кочовикам і Західна Римська імперія.

Правителі Східної Римської імперії, щоб відвернути небезпеку від своєї держави, намагалися направити удар гунів на Західну імперію. У 451 р. вони зуміли спрямувати величезну армію гунів та їхніх союзників через Рейн у Галлію. Біля Орлеана командувач римської армії Аецій, спираючись на великі союзні сили варварів (зокрема, Вестготського королівства), у битві на Каталаунських полях узяв гору над Аттілою. Це був останній великий успіх Західної Римської імперії перед її загибеллю. Після смерті Аттіли в 453 р. держава гунів розпалася.

Чому битву на Каталаунських полях називають «битвою народів», від якої залежала доля всієї європейської цивілізації? Чому в цій битві вестготи, франки та інші германські союзи племен брали участь на боці імперії?

Досліджуємо
Попрацюйте з історичною картою «Велике переселення народів» (знайдете її на форзаці підручника). 1. Визначте території, заселені варварськими народами в середині IV ст. Якими були напрямки переселень варварів? 2. Знайдіть варварські королівства, що постали на території Західної Римської імперії на середину V ст., визначте їхнє місце розташування. 3. Від якого нового супротивника довелося боронити свої кордони римлянам від 70-х років IV ст.? 4. Визначте місце розташування Боспорського царства, що існувало від 480 р. до н. е.

2. Коли та внаслідок яких подій припинила існування Західна Римська імперія?

У 410 р. вестготи на чолі з Аларіхом захопили Рим. Уперше після здобуття Рима галлами 390 р. до н. е. римляни відчули на собі, що означає вислів галльського вождя «горе переможеним». 19-кілометрові стіни, збудовані імператором Авреліаном, не врятували його. Утім, за деякими переказами, якісь із воріт відкрили раби та бідняки. Що ж до імператора Гонорія, який перебував у Равені, то він був зовсім байдужий до долі колишньої столиці. Про це сповіщає історична бувальщина. Імператор любив різних тварин, і його улюбленцем був півень на ім’я «Рим». Після оголошення новини про падіння Рима, володар здивувався: «Я ж тільки-но його годував!».

Протягом трьох днів завойовники грабували Рим та нищили мешканців. Той погром, хоч і не був остаточним, проте підірвав віру в неприступність і безсмертя «вічного міста». Щоправда, після першого погрому Рим зумів піднятися. Коли на території імперії постали варварські королівства, уряд заявив, що вони є частиною Західної Римської імперії.

У 455 р. вже вандали на чолі зі своїм королем Гейзеріхом захопили Рим та впродовж 14 днів грабували його, забираючи все, що можна було вивезти. Гейзеріх хотів римськими коштовностями прикрасити свою столицю Карфаген. Оскільки вандали не змогли вивезти все, частину скульптур и архітектурних споруд вони просто знищили. З того часу слово «вандалізм» означає жорстоке, позбавлене глузду нищення культурних цінностей.

Останнім римським імператором був 16-річний Ромул Августул. Символічним було його ім’я: Ромул – ім’я засновника Рима, Августул (зменшувальне від Август) – ім’я першого римського імператора. У 476 р. один з варварських вождів Одоакр усунув його від влади, відіслав знаки імператорської влади (корону та пурпурову мантію) до Константинополя, а себе проголосив правителем Італії. Цей рік і вважають датою остаточного падіння Західної Римської імперії.

Сформулюйте за текстом запитання для обговорення в загальному колі, які починаються словами Хто? Що? Де? Коли? Чим?Як? Чому?

Обговорюємо
Прочитайте уривки з джерел. На які ознаки занепаду Римської імперії вказує автор Тексту 7? У чому він вбачає найбільшу загрозу для держави? Якими обставинами життя автор Тексту 2 пояснює, чому занепад імперії не викликав жалю в її мешканців, а навпаки – сповнив їх відчуттям полегшення? Поділіться припущеннями, чому впала саме Західна Римська імперія, а Східна, що отримала назву «Візантія», проіснувала ще багато століть. Чому 476 р. вважають датою, яка поклала край історії стародавнього світу?

Текст 1

…Бідняки знедолені, вдови голосять, сироти зневажені, і до такої міри, що багато з них, навіть родовиті й добре освічені, тікають до ворогів. Щоб не загинути під тягарем повинностей на державу, вони йдуть шукати у варварів римської людяності, бо не в змозі більше терпіти варварської жорстокості римлян… Більшість оббирається меншістю, державні податки перетворилися на приватний прибуток, так поводяться не тільки вищі чиновники, але й усяка дрібота, не тільки судді, а й підлеглі чиновники.

Місто Трір тричі було розграбовано варварами, країна всіяна трупами, і земля полита кров’ю; і ось жителі Тріра звертаються до імператора з проханням… про захист і допомогу? Ні: вони просять театральних видовищ. Правителі міста жирують, упиваються до нестями під час бенкетів з божевільними криками та словами. Не було в них сили на те, щоб захищати місто, вистачало сил тільки на те, щоб пити… Спустошення країни було великим, проте цьому ще можна було зарадити. На жаль, не було ніяких ліків, аби підняти низьку мораль людей. Римляни набагато більші вороги самі собі, ніж їхні зовнішні вороги. Ніхто не каже, що це місто загинуло від нашестя варварів, оскільки смерть народу римлян настала раніше, ніж їхня загибель від варварів» (Із твору римського письменника V ст. Сальвіана).

Текст 2

…Провінціалу не доведеться більше вносити аннону (податок), примусові подарунки не будуть використовуватися для оплати найманців, римська держава отримала б тоді в своє розпорядження величезні скарби, імператору нічого не довелося би витрачати… Тоді не буде більше військових таборів, не буде чути сурм, не потрібно буде кувати зброю; солдати, що шматують державу громадянськими війнами, будуть орати або займуться науками, опанують ремесла та попливуть по морях. І ніхто не буде вбитий на війні» – так писали про падіння імперії у книжках того часу.

Узагальніть матеріал уроку міркуванням про те, чим історична доля Римської імперії подібна до доль інших імперій стародавнього світу, а чим відрізняється.

  1. Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
  2. Доповніть перелік понять, назв, імен, важливих для теми уроку: Велике переселення народів, вандали…
  3. Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/T3pyZos та виконайте завдання онлайн.

🏠 Розв’яжіть хронологічну задачу. Позначте на лінії часу п’ять найважливіших, на вашу думку, подій, що відбулися між датами, яким вона присвячена.

Скільки минуло років від заснування Рима до остаточного падіння Західної Римської імперії?

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар