§13. Майбутнє за електромобілями
Коли Генрі Форд зробив дешеві надійні машини, люди сказали: «Та ну, чим погані коні?».
Це був великий ризик, на який він пішов, і це спрацювало.
Ілон Маск, американський інженер, винахідник
- Наведи приклади теплової дії електричного струму.
- Наведи приклади світлової дії електричного струму.
- Як впливає електричний струм на організм людини?
Що таке енергія.
Ми повсякденно спостерігаємо фізичні явища, якими наповнена природа, побут. Щоразу дивлячись на ті чи інші процеси, не можна обійтись без слова енергія. Завдяки енергії Сонця існує життя на Землі. Щоб людина виконувала певні дії, їй потрібна енергія. Щоб транспорт їхав, йому потрібна енергія. Щоб побутові прилади працювали, їм також потрібна енергія.
Здатність тіла виконувати роботу називають енергією.
У природі діє один з основних законів: енергія не виникає з нічого і не зникає безслідно, а лише перетворюється з одного виду на інший.
Чому електрична енергія унікальна.
Саме цей вид енергії можна отримати з інших і перетворити на різні інші види енергії.
Пригадай досліди, які демонстрували різні дії електричного струму. Ці досліди підтверджують, що електрична енергія може перетворюватися на інші види енергії.
Розглянь малюнок 44. Уся зображена на ньому техніка приводиться в рух за допомогою електродвигуна. Саме електродвигун перетворює електричну енергію на механічну енергію руху. Дедалі більшої популярності нині набувають електроскутер, електросамокат, моноколесо і, звичайно – електромобіль. Електродвигун такого автомобіля бере енергію від акумулятора, на відміну від звичайного автомобіля, який приводиться в рух за допомогою згорання палива.
Поміркуй та обґрунтуй, які автомобілі більше шкодять навколишньому середовищу.
Як електрична енергія передається до споживачів.
Електрична енергія перетворюється на інші види енергії. А чи можливо навпаки? Чи може інший вид енергії перетворитися на електричну? В Україні існують різні типи електростанцій, які виробляють за рахунок інших видів енергії електричну енергію, що потім передається до наших будинків, підприємств.
Спробуйте за малюнком 45 розказати, як електрична енергія передається до наших домівок.
Отже, головне завдання електростанцій – це вироблення електричної енергії, яка робить наше життя зручним і комфортним.
Проте вироблення електричної енергії шкідливо впливає на навколишнє середовище. На теплових електростанціях відбуваються викиди шкідливих продуктів згорання палива. Під час побудови гідроелектростанцій доводиться затоплювати великі території родючих земель. Шкоди навколишньому середовищу завдає також утилізація сонячних панелей, які використовують на сонячних електростанціях.
Які побутові прилади споживають найбільше електричної енергії.
Завдяки електричній енергії в тебе в будинку працює техніка, є світло і тепло. Використовувати електричну енергію слід раціонально. Для цього потрібно знати, яка побутова техніка споживає найбільше електроенергії і наскільки правильно й економно ми її використовуємо.
Споживання електроенергії, а отже, оплата за її використання, залежить від потужності електроприладів, які використовують.
Розглянь малюнок 46, на якому зображено споживання електричної енергії в середньому за місяць різними побутовими приладами.
Як бачиш, найбільше електроенергії споживає електроплита, а також електрична духова шафа. Найменше – освітлювальні пристрої, телевізори і комп’ютери.
Запропонуйте свої рекомендації щодо зменшення споживання електричної енергії в побуті. Пригадайте, для чого в багатьох помешканнях використовують енергозберігальні лампи.
Нині більшість виробників побутової техніки позначають свій товар спеціальною наліпкою встановленого зразка, де різними кольорами і буквами наведено класи енергоефективності (мал. 47).
Мал. 47. Класи енегроефективності
Класи енергоефективності позначають символами від A до G на кольоровому фоні (від зеленого до червоного). Розшифровується таке позначення просто: що ближче буква до початку алфавіту, то ефективніший прилад в енергоспоживанні. Позначки А+, А++, А+++ означають прилади з максимальною енергетичною ефективністю, тобто найменшим споживанням електричної енергії.
Почитайте про альтернативні джерела енергії в Україні. Підготуйте презентацію на наступний урок по цій темі.
Що обрати: звичайний автомобіль чи електромобіль.
Дедалі більше можна зустріти на наших дорогах електромобілі. За виглядом вони нічим не відрізняються від звичайних автомобілів, але їхні двигуни працюють не за рахунок згорання палива.
Що ж таке електромобіль? Це автомобіль, який приводиться в рух за допомогою одного або декількох електродвигунів, які живляться від джерела струму, тобто акумулятора (мал. 48).
Електромобіль має переваги над автомобілем, що працює на паливі. Головна перевага – це відсутність шкідливих викидів. Простота конструкції й управління, висока надійність та довговічність, тиха робота. Електромобілі вирізняються низькою вартістю експлуатації, можливістю підзарядження від побутової електромережі. Одного заряду акумулятора вистачає на 100-150 км. Американська компанія, яка є лідером у виробництві електромобілів, Tesla Motors презентувала автомобіль, що здатний проїхати без підзарядження 400 км.
У середньому акумулятор слугує близько трьох років або 85 тис. – 100 тис. км.
Майбутнє електромобілів є очевидним і неминучим. У найближчі кілька років різноманітність моделей збільшиться, вони заполонять дороги в усьому світі, роблячи їзду комфортною для водія і безпечною для навколишнього середовища.
Цікаво. Першим українським електромобілем вважають ЗАЗ-968 Електро. Експериментальну машину розробив Запорізький машинобудівний інститут 1973 року. На одній зарядці «електрозапорожець» міг подолати 100 км.
Коротко про головне
- Електричну енергію можна виробляти завдяки іншим видам енергії, і вона здатна перетворюватись на різні види енергії.
- Споживання енергії залежить від потужності електроприладів, тому слід ефективно і раціонально використовувати їх.
- Електромобіль – екологічно чистий автомобіль майбутнього.
Перевіряємо себе
- Наведи приклади перетворення електричної енергії на інші види енергій.
- Назви електропобутові прилади, які найбільше споживають електричну енергію.
- Чим електромобіль кращий від автомобіля, що працює за рахунок згорання палива?
- Поділися враженнями від уроку, закінчи речення: Сьогодні я дізнався/-лась…; Я зрозумів/-ла, що…; Виникли труднощі під час…; Тепер я можу … .
Випишіть на окремому аркуші назви електропобутових приладів, які є у вас вдома. З допомогою дорослих дізнайтеся (якщо є така можливість), до якого класу енергоспоживання вони належать. Чи всі електропобутові прилади економічні? Які лампочки освітлюють ваші кімнати? Чи можливо прожити без електричних м’ясорубок, кухонних комбайнів, змішувачів?