Хвощі, плауни. 6 клас. Біологія.

мох плаун хвощ срсна папороть соняшник
Назви рослин

На малюнку зображені: мох, плаун, хвощ, соняшник, папороть і сосна. Спробуйте з’ясувати, а що поєднує всі ці рослини між собою? Що між ними спільного?

Звісно, приходить на думку, що всі вони зеленого кольору. Всі вони фотосинтезують. І всі вони є вищими рослинами.

Всі вищі рослини мають тіло, почленоване на вегетативні органи. Ці органи утворені багатьма різними тканинами.

Вищі рослини – це рослини які включають в себе групи: мохи, плауни, голонасінні, покритонасінні, папороті і хвощі.
Тіло вищих рослин почленоване на вегетативні органи і утворене різними тканинами.

Покритонасінні мають іншу назву – Квіткову.

Як поділяються вищі рослини
Поділ вищих рослин

Плауни

Тема уроку: «Плауни».
Уявіть собі нашу планету 680 млн. років тому. Це кінець, так званого, девонського періоду. Болота, невеличкі водойми, теплий клімат (+25 – +27 градусів за Цельсієм). Ніяких перепадів температури. Тільки уявіть собі, на полюсах ростуть величезна кількість рослин. Рослини велетенські, рослини деревоподібні.

Давні плауни та хвощі
Давні плауни та хвощі

Ми бачимо тут хвощі. Бачимо які велетенські, деревоподібні плауни. 

І так, яке ж значення плауни мають для нас зараз? Як ми можемо поєднати оці давні велетенські дерева, рослини, які існували 680 млн. років тому? І, подивіться, будь ласка: феєрверк, пігулки і кам’яне вугілля. А все це між собою дійсно пов’язано.

  • І так, почнемо з того, що плауни вперше почали використовувати на території Китаю, додаючи спори плауна. Адже ми пам’ятаємо, що ми розбираємо спорові рослини і вони розмножуються спорами. Почали додавати до спеціальних сумішей. І, додаючи туди різні метали, винайшли феєрверк. Тобто, спори на половину складаються із олії. Нагріваючись у вогні вони різко вибухають і маленькі частиночки того, що додавалося в ці суміші – вони ось утворюються такі піротехнічні засоби. Вважається, що першими винайшли феєрверк китайці.
  • На сьогодні спори використовують як покрив для пігулок. Для того, щоб зробити їх менш гіркими, щоб можна було їх проковтнути. Крім того, ці ж спори використовуються для найкращих, для найдорожчих, для найтендітніших діточок – це присипка для маленьких дітей. В її теж додають спори, бо вони майже наполовину складаються із олії.
  • Кам’яне вугілля. Поклади утворювались тому, що: дерева падали, не перегнивали, накопичувалося, накопичувалося, пресувалося, заносилося мулом, заносилося піском, і, врешті-решт, утворилися сучасні поклади кам’яного вугілля. Якими ми з вами сьогодні і користуємося.

Тепер давайте познайомимося із плаунами, які є на території України.

Плаун баранець, Плаун булавоподібний
Плаун баранець, плаун булавоподібний

Плауни баранець мають кругленькі закручення. Це рослина, яка у нас поширена, в основному, у хвойних лісах. 

І плаун булавоподібний. У нього спороносні колоски – ті місця де дозрівають спори. Не коробочки, як було у мохів, а спороносні колоски. Оці спороносні колоски, вони, якраз таки, і утворюють ось такі органи для утворення спор. 

Але тут є один маленький момент. Якщо у мохів пануючим поколінням було статеве, тобто фотосинтезуюче – основне, яке забезпечує живлення і розвиток повноцінної рослини, то у плаунів пануючим поколінням буде – нестатеве покоління. Нестатеве – це їх суттєва відмінність. Спори у них дозрівають на поверхні цього нестатевого покоління і утворюють колосочки, які ми називаємо стробіли, або просто можна казати – колосочки.

Цикл розвитку плаунів

І так, спори у нас є пануюче покоління – це нестатеве покоління. Спори утворюються у спорангіях (органи де утворюються спори). Із спори виростає статеве покоління, маленька-маленька зелененька ниточка. У плавунів, ця зелененька ниточка нагадує водорість. Може розвиватися до 10 років, аж поки на ній не утворяться органи для статевого розмноження – гамети. 

Цикл розвитку плаунів
Цикл розвитку плаунів

Оцінка
( 12 оцінок, середнє 3.42 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар

  1. Вадім

    Нудно ноднішого не буває

    Відповіcти