§30. Елліністичні держави
Міркуємо
Роздивіться ілюстрацію. Які деталі в скульптурі дають підстави пов’язувати її з Давньою Грецією? Чи можливою була поява подібного твору мистецтва за часів розквіту Єгипетської держави? Чому, на вашу думку, поряд із фігурами бога Нілу та 16 маленьких хлопчиків є такі елементи, як сфінкс, крокодил, колосся?
1. Чому розпалася імперія Александра Македонського?
Унаслідок Східного походу Александра Македонського було створено, як ви довідалися на попередньому уроці, нову світову державу. До її складу належали такі землі: Македонія, яка зберігала свій традиційний лад; поліси європейської Греції, які прагнули бути незалежними; Єгипет та Близький Схід, де наслідки об’єднання двох цивілізацій були найвідчутнішими, та Середній Схід (Іран, Середня Азія, північно-західна частина Індії), де існували лише острівці грецької культури в новозаснованих містах.
Діадох – у перекладі з грецької наступник.
Александр був переконаний, що єдність велетенської держави можна забезпечити, згуртувавши підкорені народи в один, зокрема й завдяки змішаним шлюбам між греко-македонцями та жителями Сходу. Однак такі заходи царя не могли мати успіху, оскільки культура, світогляд та релігійні традиції цих народів мали багато відмінностей.
Щоб керувати величезною державою, що постала на завойованих територіях, Александр мусив залучати до цього знать підкорених держав.
Водночас він рішуче знімав з посад і позбавляв життя всіх, хто викликав у нього підозру: і сатрапів, і колишніх соратників-командувачів. Майже в усіх частинах держави влада належала колишнім командирам його армії – діадохам.
Кожен з діадохів мріяв про власну державу. Тож щойно помер володар, між колишніми соратниками Александра спалахнула запекла боротьба за владу та землі. Урешті вона призвела до розпаду імперії на декілька десятків держав, влада у яких була зосереджена в руках греків та македонців. Ці держави, що поєднували риси грецького та східного світів, називають елліністичними, а період їхнього існування – еллінізмом. Цей період, як ви вже знаєте, тривав від завоювань Александра Македонського до 30 р. до н. е. Щоправда, розквіт елліністичних держав тривав недовго. Від II ст. до н. е. Римська республіка почала захоплювати території, які раніше складали ядро елліністичної цивілізації. У 30 р. до н. е. під ударами армій Риму втратила незалежність остання елліністична держава – Птолемеївський Єгипет.
Як постали елліністичні держави? Який період в історії Давньої Греції називають еллінізмом? Які його хронологічні межі?
Досліджуємо
Скориставшись картою «Держава Александра Македонського», визначте, на які держави розпалася імперія Александра Македонського. Які з них були найбільшими? Які землі належали до їхнього складу?
2. Що визначало розвиток найбільших елліністичних держав?
Найбільшими елліністичними державами були Єгипет та держава Селевкідів.
У Єгипті правив Птолемей Лаг на прізвисько «Спаситель», засновник династії Птолемеїв. До держави Птолемеїв належала частина Близького Сходу та Малої Азії. Столиця держави Александрія стала найбільшим містом світу, яке сучасники порівнювали із центром Всесвіту. Її рівні широкі вулиці перетиналися під прямим кутом. Близько третини міста займав комплекс царських споруд з палацом, багатьма іншими будівлями та парками. Александрія була великим портом. Уже в III ст. до н. е. Єгипет постачав продукти харчування всьому античному світу. Знаними були єгипетські вироби з кольорового скла, тканини з вовни та льону, папірус, посуд, вироби із заліза, міді й бронзи.
Крім вдалих заходів з розвитку господарства, Птолемей докладав зусиль для налагодження ефективного керівництва державою. Він спирався на військові гарнізони, розподілені по всьому краю. Проте фінансова система не належала до відання воєначальників. Цар намагався тримати рівновагу між греко-македонцями та єгиптянами.
Одним з мудрих рішень царя було добровільне зречення влади на користь сина Птолемея II Філадельфа. Цей учинок схвально сприйняло населення. Сам цар став простим учасником нарад у нового володаря. Він любив повторювати, що бути батьком царя краще, ніж володіти будь-яким царством.
Основним суперником Єгипту була держава Селевкідів. Засновником держави був Селевк, один з колишніх охоронців Александра Македонського. Тут також було встановлено монархію. Ядром Селевкідського царства була колишня перська сатрапія Вавилонія.
Селевк був видатним адміністратором і правителем. Він заснував до 75 міст. Столицею царства була Антіохія, розташована недалеко від моря, на річці Оронт. Міста держави Селевкідів користувалися самоврядуванням подібно до грецьких полісів. Процвітанню держави сприяла жвава торгівля.
Проте розквіт царства Селевкідів тривав недовго. Час від часу різні частини держави проголошували незалежність. Наприкінці III ст. до н. е. від неї, зокрема, від’єдналася Парфія. У 83 р. до н. е. вірменський цар Тигран II завоював більшу частину держави Селевкідів, і лише невеличке володіння в Сирії проіснувало ще 20 років, після чого його підкорив Рим.
У самій Греції занепадали всі галузі господарства, особливо землеробство та тваринництво. Водночас з’явилися нові ремесла та їх осередки. Приміром, острів Кос уславився виготовленням прозорих тканин, а на острові Парос видобували рідкісний мармур. Відбулося небачене зростання кількості античних «банків» (трапезитів – від грецького «трапеза» – стіл) – обмінних пунктів та місць, де можна було віддати та взяти гроші під відсотки або коштовності й покласти гроші на збереження.
Греки неодноразово повставали проти македонського панування, адже прагнення до демократії елліни не втрачали ніколи.
Сформулюйте за текстом запитання для обговорення в загальному колі, які починаються словами Хто? Що? Де? Коли? Чим?Як? Чому?
Обговорюємо
Роздивіться ілюстрацію та прочитайте уривки з джерел. Що вирізняло Александрію серед інших відомих вам міст давнього світу? Як у цьому елліністичному місті переплелися грецькі та східні традиції?
Текст 1
Вінець усіх міст – Александрія. Славу її підносило багато що: і велике ім’я засновника, і мистецтво архітектора Динократа. У місті є дуже високі храми. Вирізняється серед них Серапейон. Моя мова безсила описати його. Просторі, оточені колонадами двори, статуї, що дихають життям, і безліч інших творів – нічого більш чудового не знає Всесвіт. У цьому храмі зберігалися книжкові скарби неоціненної вартості (Амміан Марцеллін).
Текст 2
Майже по центру місто прорізає вулиця, що вражає розміром і красою, – вона тягнеться від одних воріт до інших. Уся вона забудована розкішними будинками та храмами. Завдяки майстерному розташуванню вулиць місто відкрите вітрам, що дмуть з моря, приносячи прохолоду й роблячи тутешній клімат помірним і здоровим (Діодор Сицилійський).
Пізнайкам
Скориставшись додатковими джерелами інформації, довідайтеся про одне з семи чудес стародавнього світу – Александрійський маяк. Розкажіть у загальному колі про цю споруду. Поділіться припущеннями, на підставі чого вона потрапила до поважного рейтингу унікальних пам’яток давнини.
Скориставшись уявним мікрофоном, обґрунтуйте або спростуйте ставлення до імперії Александра Македонського як до прояву «зустрічі цивілізацій». Чи зміг цей володар, об’єднавши в одній імперії багато народів, створити одну цивілізацію?
- Дайте відповіді на запитання, винесені як назви пунктів.
- Укладіть перелік понять, назв, імен, важливих для теми уроку.
- Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/2VgRUlI та виконайте завдання онлайн.
🏠 Узагальніть знання про розвиток державності в Давній Греції у словничку, який оформіть як «абетку», розташовуючи поняття, назви, імена за алфавітом (роботу доречно оформити як книжечку-складанку; завдання можете виконувати як індивідуально, так і в парах або групах).