Чи існують чисті речовини. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

§20. Чи існують чисті речовини

Як багато ми знаємо і як мало розуміємо.

Альберт Ейнштейн, один з найвизначніших фізиків 20 ст.

  • Що таке речовина?
  • Як класифікують речовини?
  • Які речовини називають розчинними й нерозчинними?

Які бувають суміші.

Більшість речовин складається з молекул. Молекули однієї речовини однакові, але відрізняються від молекул іншої речовини.

Речовину, яка містить частинки (молекули, атоми та інші) однієї речовини і не містить частинок іншої речовини, називають чистою речовиною.

Склад чистих речовин є постійним. Властивості чистої речовини завжди однакові незалежно від того, у який спосіб її було отримано. Прикладом чистої речовини може бути дистильована вода, самородок золота (але навіть у ньому міститься певна кількість домішок). Тільки чиста вода закипає при 100 °C і замерзає при 0 °C. Якщо в такій воді розчинити сіль, температура кипіння стане вищою, а температура замерзання знизиться.

У природі й повсякденному житті чисті речовини майже не трапляються. Більшість речовин, які нас оточують, є сумішами (мал. 76).

Приклади сумішей. 1. Нафта. 2. Молоко. 3. Природний газ. 4. Ґрунт. 5. Газована вода. 6. Кров. 7. Оцет. 8. Рідина для миття посуду
Мал. 76. Приклади сумішей. 1. Нафта. 2. Молоко. 3. Природний газ. 4. Ґрунт. 5. Газована вода. 6. Кров. 7. Оцет. 8. Рідина для миття посуду

Суміш – це дві та більше речовин, змішаних між собою, які можна розділити.

Головною особливістю сумішей є те, що речовини, які входять до складу сумішей, зберігають свої властивості.

Суміші можуть бути рідкими, твердими й газоподібними. Властивість суміші визначається властивостями речовин, які утворюють цю суміш. Так, жири, що входять до складу молока, роблять його поживним і білим.

Чи дійсно властивість сумішей визначається властивостями речовин, що входять до їхнього складу?

Працюємо в парі. 

Дослід. Особливість сумішей.

Вам знадобиться: сіль кухонна, пісок, скляна посудина.

Порядок виконання роботи:

Візьміть дві різні речовини, наприклад сіль і пісок. Змішайте їх у посудині. Ви отримали суміш. Навіть якщо ви добре їх перемішаєте, то властивості солі й піску від цього не зміняться.

Уважно розгляньте суміш піску і солі, яку ви зробили. Чи можна в ній розгледіти частинки піску? А частинки солі?

Суміші, в яких компоненти можна побачити неозброєним оком або за допомогою мікроскопа, називають неоднорідними.

Не у всіх сумішах можна побачити частинки, що входять до їхнього складу.

Суміші, компоненти яких не можна побачити навіть за допомогою мікроскопа, називають однорідними.

Природні води – морська, річкова, дощова, підземні води, вода в ґрунті – це приклади однорідних сумішей. Більшість сумішей, які ми використовуємо, споживаємо у повсякденному житті, створила людина.

Чи можна суміш розділити.

Досить часто суміші потрібно розділити на окремі речовини, які утворюють цю суміш. Серед найбільш поширених способів розділення сумішей виділяють: відстоювання, фільтрування, випарювання.

Відстоювання – один з найпростіших способів розділення сумішей, який ґрунтується на різниці в густині речовин, що входять до складу суміші.

Яскравим прикладом відстоювання є свіжовичавлений та відстояний прозорий апельсиновий сік. Свіжовичавлений сік каламутний, оскільки містить м’якоть. Якщо йому дати відстоятись, то через деякий час ти побачиш, що частинки м’якоті опустилися на дно, оскільки порівняно з водою вони мають більшу густину і важчі. У верхній частині склянки сік стане прозорішим. Цей спосіб використовують для очищення річкового піску від домішок глини.

Відстоюванням розділяють також суміш двох нерозчинних одна в одній рідин. Наприклад воду та олію.

Якщо дати відстоятися деякий час томатному соку, то він розділиться на дві частини. Назвіть ці частини. Поясніть, чому так сталося.

Наступний спосіб розділення суміші – це просіювання й фільтрування. Ці способи ґрунтуються на різниці у розмірах частинок, з яких складається суміш. Ви неодноразово спостерігали, як удома просіюють борошно через сито. Дрібні частинки просіюються через отвори сита, а більші – залишаються на дні. Якщо одна з речовин у суміші – рідина, то роль сита відіграє фільтр.

Фільтрування – це розділення сумішей способом пропускання їх через фільтри, які можуть затримувати один з компонентів, що входить до складу суміші.

Як фільтри можна використовувати пористий (фільтрувальний) папір, нецупку тканину, шар піску, вату. Фільтруванням можна легко очистити воду чи розчин від нерозчинних у воді домішок. Для захисту органів дихання від забрудненого повітря використовують різні засоби (мал. 77).

Засоби захисту органів дихання від забрудненого повітря. 1. Респіратор. 2. Ватно-марлева пов’язка. 3. Протигаз
Мал. 77. Засоби захисту органів дихання від забрудненого повітря. 1. Респіратор. 2. Ватно-марлева пов’язка. 3. Протигаз

Користуючись інтернет-ресурсами, з’ясуй, які речовини використовують як фільтр у засобах захисту органів дихання, зображених на малюнку 77.

У природі й у побуті досить багато сумішей, у яких частинки речовини настільки дрібні та перемішані, що ні відстоюванням, ні фільтруванням їх не розділити. Наприклад, суміш води і кухонної солі повністю проходить через фільтр. У такому разі застосовують інший спосіб – випарювання.

Випарювання – це видалення під час нагрівання рідкої складової суміші.

Кухонну сіль, яку ми з вами використовуємо вдома, добувають з морської води саме випарюванням.

Для миття автомобілів використовують суміш спеціальних мийних засобів і води. Буває, що під час миття автомобіля в домашніх умовах дорослі не слідкують, куди стікає ця шкідлива для живої природи суміш. Які поради ви дасте дорослим?

Пам’ятайте! Якщо суміш розбавити водою в два рази, її шкідливість можна зменшити в 6-8 разів.

Коротко про головне

  • Більшість речовин, що нас оточують, є сумішами.
  • Суміші бувають однорідними і неоднорідними.
  • Відстоювання, фільтрування і випарювання – способи розділення сумішей, які ґрунтуються на різних властивостях компонентів суміші.

Перевіряємо себе

  1. Чому, на твою думку, чистих речовин у природі так мало?
  2. Який спосіб розділення сумішей використовують, коли частинки суміші настільки дрібні, що фільтруванням їх не розділити?
  3. На якій властивості речовин ґрунтується відстоювання?
  4. Поділися враженнями від уроку, продовж речення: Сьогодні я навчився/-лась…; Я зміг/змогла…; Я спробую…; Мені захотілось … .

Розпитайте старших людей із сільської місцевості, як вони отримували сметану з домашнього коров’ячого молока. Запишіть почуте. Який спосіб розділення сумішей вони при цьому використовували?

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 2 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар