Чому змінюються професії. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

§2. Чому змінюються професії

Якщо ви вдало оберете професію і докладете до неї душу, то щастя саме знайде вас.

Чарлз Дарвін, англійський науковець

  • Назви професії членів своєї родини.
  • Які професії тебе приваблюють? Чим саме?
  • Чи відвідуєш гуртки, секції, які б допомогли здійснити твою мрію?
  • Які з предметів, що вивчаєш у школі, тобі найбільше знадобляться у професійній діяльності?
  • Як ти розумієш слова Ч. Дарвіна? Що означає «докласти душу» до професії?

Чим відрізняються поняття «професія» та «спеціальність».

Професія – це рід занять людини або вид її трудової діяльності, що характеризується певними професійними навичками, набутими за допомогою отримання спеціальної освіти або в процесі роботи. Наприклад, професія інженера, лікаря, агронома, будівельника.

Професії можна об’єднувати в різні категорії: економічні, технічні, педагогічні, медичні, юридичні тощо.

Спеціальність – це комплекс набутих людиною знань і практичних навичок, що дає їй можливість займатися певним родом занять у якійсь галузі діяльності. Наприклад, є професія лікаря, однак лікарі мають певну спеціальність: стоматологія, дерматологія, урологія, хірургія, педіатрія та ін.

Спробуйте у групах назвати спеціальності таких професій: учитель, водій, слюсар, інженер.

Для чого потрібний атлас нових професій для України. 

З розвитком технологій у світі й Україні відбуваються зміни на ринку праці. Працю людей замінюють роботи і комп’ютери. Старі професії зникають, натомість з’являються нові.

У групі, користуючись «Атласом нових професій для України», з’ясуйте, які нові професії з’явилися в Україні за роки незалежності. Припустіть, які чинники зумовили такі зміни.

Експерти прогнозують, що до 2030 року зникне понад 50 професій, але з’являться близько 200 нових. Тому до змін потрібно готуватися вже тепер.

Яке значення в житті людини має вибір професії. 

Правильно обрана професія забезпечує не тільки фінансовий прибуток, а й моральне задоволення. Відповідальність за вибір своєї професії буде нести тільки та людина, якій належить працювати. Отже, не можна довіряти кому-небудь таке відповідальне рішення. Неправильний вибір професії може призвести до нереалізованості інтересів людини.

  • Чи доводилося тобі задумуватися, яку професію обрати у майбутньому?

На це питання доречно звернути увагу вже сьогодні, щоб стати хорошим і затребуваним спеціалістом і досягти успіхів у професійній діяльності.

  • На що потрібно звернути увагу, обираючи професію?

На що потрібно звернути увагу, обираючи професію

А. Наведіть приклади професій, на які збережено попит, професій, які зникають, і професій майбутнього. Які професії майбутнього вас зацікавили? Поділіться інформацією з однокласниками/-цями у групі. Знання яких предметів для отримання цих професій будуть затребувані? Б. Ознайомтеся з професіями майбутнього. Які з них потребують знання природничих наук?

Які є типи професій.

Усі професії поділено на п’ять типів (мал. 4). Тип професії указує на те, із чим людині доводиться мати справу в процесі своєї професійної діяльності, тобто на предмет праці. Предметом праці можуть бути інші люди, техніка, інформація, художні твори або природа.

Типи професій
Мал. 4. Типи професій
  • Які типи професій потребують знань природничих дисциплін? Наведи приклади професій цих типів.

Розгляньте світлини на малюнку 5. З’ясуйте, фахівців яких професій зображено на світлинах. Установіть, до якого типу належать ці професії. Чим вони корисні для суспільства? Знання яких предметів потрібні для їхнього отримання? Розкажіть, яку роботу виконують люди цих професій. Чим ця робота корисна суспільству?

професії кінолог, агроном, ветеринар
Мал. 5. Професії

Проведіть опитування учнів свого класу та з’ясуйте, якому типу професій вони надають перевагу. Отримані результати представте у вигляді стовпчикової діаграми.

Що таке STEM-освіта та чому вона актуальна для професій майбутнього. 

Стрімкий розвиток технологій веде до того, що незабаром найбільш популярними та перспективними на планеті фахівцями стануть програмісти, ІТ-фахівці, інженери, професіонали в галузі високих технологій.

Існують такі поняття, як STEM-професії, STEM-освіта, STEM-прилади та механізми. Спробуймо розібратися, на чому ґрунтується поняття STEM.

  • Проявіть знання англійської мови, перекладіть у групі абревіатуру STEM, скориставшись малюнком 6.

У реальному світі дуже мало завдань, які потребують набору знань з одного предмету. Програмісти, наприклад, використовують математику, дизайн, технології та мистецтво для створення свого кінцевого продукту. Тому основою STEM-освіти є інтеграція знань з різних предметів.

Абревіатура STEM
Мал. 6. Абревіатура STEM

До розв’язання проблем у галузі медицини залучають не лише медиків, а й генетиків, хіміків, фізиків, інженерів, спеціалістів IT. Це потрібно для успішного діагностування, протезування, оперування, медикаментозного лікування тощо.

Успішному розв’язанню завдань агропромислового комплексу сприяє залучення біологів, хіміків, інженерів-будівельників і конструкторів, а також авіації.

Широкого розповсюдження набуває проникнення досягнень STEM-напрямів у всі види діяльності, як-от соціальна сфера, освіта, культура, мистецтво тощо.

Прочитай інформацію і дізнайся, як досягли успіху Білл Гейтс та Ілон Рів Маск. Які риси характеру цьому сприяли? Що робиш ти для того, щоб стати успішним і здійснити свої мрії?

Коротко про головне

  • Обираючи професію, потрібно визначитися і з майбутньою спеціальністю.
  • Як і у світі, так і в Україні зникають застарілі професії, а натомість з’являються нові. Для поширення інформації про нові професії створено Атлас нових професій для України.
  • Усі професії поділяють на п’ять типів.
  • Значної популярності набувають професії STEM-напрямів.

Перевіряємо себе

  1. На які типи поділяють усі професії? Якого типу професії тебе приваблюють? Чому?
  2. Які професії відносять до STEM? Знання яких предметів вони потребують?
  3. Як ти розумієш слова французького вченого-дослідника Клода Леві-Стросса; «Учений – це не той, хто дає правильні відповіді, а той, хто ставить правильні запитання»? Як ти гадаєш, що складніше: відповідати на запитання чи ставити запитання? Відповідь обґрунтуй. Склади запитання до теми цього параграфа.
  4. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Я дізнався/-лася…; Було цікаво…; Мене здивувало…; Хочу дізнатися більше про … .

Підготуйте інформацію та створіть лепбук на тему «Відомі українці STEM-напрямів».

Зміст

Оцінка
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар