Чому тваринам і рослинам не холодно під снігом. Пізнаємо природу – 6 клас. Гільберг

§7. Чому тваринам і рослинам не холодно під снігом

Хіба можна любити холод?

Треба. Холод вчить цінувати тепло…

Цитата

  • Які агрегатні стани речовини ти знаєш?
  • Що відбувається з тілами і речовинами під час нагрівання та охолодження?
  • Наведи приклади застосування теплового розширення і стискання речовин.

Що таке теплопровідність. 

Узимку, коли холодно, хочеться зігрітись. Улітку, коли спекотно, ми шукаємо прохолоди. Наші оселі оснащені пристроями для обігрівання та охолодження. Для більшості організмів сприятливим є помірне тепло навколишнього середовища. Де взяти тепло і як його зберегти в холодну пору року тваринам, які зимують у лісі?

Ти знаєш, що тепло завжди переходить від більш нагрітого тіла до холоднішого. Проведемо дослід і з’ясуємо, як буде передаватись тепло.

Візьмемо металеву ложку, опустимо її у склянку, наполовину наповнену гарячою водою. Через деякий час ложка стане теплою.

Отже, тепло від гарячої води перейшло до нижньої частини ложки, яка була у воді, а потім і по всій ложці. Як це сталося? Частинки (молекули) гарячої води рухаються набагато швидше, ніж частинки металу. Коли ложку опустили в гарячу воду, швидкі частинки води, взаємодіючи з частинками металу, змушували їх коливатися швидше. Ті, в свою чергу, передавали коливання сусіднім частинкам металевої ложки. У результаті підвищувалась температура наступної частини ложки і так далі. Так тепло поширювалося по всій металевій ложці. При цьому самі частинки металу не перемішувалися.

Подивіться відео. Поясніть, як передається тепло в твердому тілі.

Передачу тепла у твердих тілах від одних їх частин до інших за рахунок руху молекул без перенесення самої речовини називають теплопровідністю.

Як проводить тепло рідина і газ. 

Ти неодноразово спостерігав/-ла, як нагрівається вода в каструлі, як прогрівається повітря в кімнаті. З’ясуємо, як проводить тепло рідина і газ.

Покладемо на дно пробірки з холодною водою шматочок льоду і притиснемо його важком. Нагріватимемо на спиртівці верхній шар води. Через певний час вода поблизу поверхні закипить, а лід унизу пробірки ще не розтане (мал. 19). Цей дослід показує, що вода, як і більшість рідин, погано проводить тепло.

Теплопровідність води
Мал. 19. Теплопровідність води

Ти знаєш, що повітря в кімнаті нагрівається повільно. Холодні шари повітря опускаються вниз, теплі – підіймаються вгору. Це свідчить про те, що гази проводять тепло ще гірше, ніж рідини.

  • Спробуй пояснити, чому гази проводять тепло найгірше.

Отже, і рідини, і гази також можуть проводити тепло. Але це тепло, на відміну від твердих тіл, переноситься частинками речовини.

Передача тепла у рідині або газі з переміщенням частинок цієї самої речовини має назву конвекція.

Різні речовини і тіла проводять тепло по-різному. Якщо у склянку з гарячою водою помістити мідну, дерев’яну і пластмасову палички, то мідна нагріється найшвидше. Взагалі, метали є найкращими провідниками тепла.

Розгляньте теплопровідність різних тіл і речовин.

теплопровідність різних тіл і речовин

У сучасних пластикових вікнах використовують склопакети, всередині яких між склом міститься повітря чи інший газ. Поясніть, чому саме гази використовують у склопакетах пластикових вікон.

Тепло до наших осель потрапляє від підприємств теплопостачання. На таких підприємствах є котельні, в яких нагрівається вода за рахунок згорання різних видів палива. Під час горіння в атмосферу виділяється велика кількість шкідливих речовин. Зберігаючи тепло у наших власних будинках і квартирах, ми зменшуємо використання палива, а отже, зменшується кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище.

Проаналізуйте малюнок 20. Зробіть висновки про найбільші втрати тепла в багатоквартирному будинку. Запропонуйте шляхи зменшення втрат тепла у ваших оселях.

Тепловтрати в багатоквартирних будинках
Мал. 20. Тепловтрати в багатоквартирних будинках

Як гріються взимку тварини і рослини. 

Властивість повітря та інших речовин погано проводити тепло ми можемо побачити в природі.

Назвіть тварин, зображених на малюнку 21. Обговоріть у групах: «Чому цим тваринам і рослинам не холодно взимку?»

Тварини і рослини взимку
Мал. 21. Тварини і рослини взимку

Здатність різних матеріалів по-різному проводити тепло використовують у побуті. Коли потрібно, щоб тепло передавалось швидко, застосовують матеріали з кращою теплопровідністю. Так радіатори опалення і кухонний посуд для швидшого нагрівання виготовляють з різних металів. Там, де не потрібне швидке нагрівання чи охолодження, застосовують речовини з низькою теплопровідністю. Наприклад, ручки для кухонного посуду виготовляють з дерева чи пластмаси, які погано проводять тепло, тим самим дозволяючи спокійно тримати металевий посуд, який нагрівається набагато швидше (мал. 22).

Теплопровідність у побуті
Мал. 22. Теплопровідність у побуті

Прочитайте статтю «Який будинок тепліший». Використовуючи інформацію зі статті, обговоріть у групах, який будинок ви би побудували для тварин, що зимують у лісі.

Коротко про головне

  • Тверді тіла, рідини, гази проводять тепло по-різному.
  • У твердих тілах тепло передається без перенесення речовини – такий процес називають «теплопровідністю».
  • У рідинах і газах тепло переноситься разом з речовиною. Це має назву «конвекція».
  • Здатність різних речовин по-різному проводити тепло використовують у побуті й техніці, можна також бачити в природі.

Перевіряємо себе

  1. У якому агрегатному стані тепло передається найкраще? Чому?
  2. У якому посуді, металевому чи скляному, швидше нагріється 1 л води?
  3. Як вплине відсутність снігу на озимину?
  4. Чому сірники роблять з дерева?
  5. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: На уроці мені було цікаво/нецікаво тому, що…; У мене виникли труднощі з…; Тепер я знаю, що … .

Візьміть дві пачки морозива. Не розпаковуйте їх. Одну пачку замотайте в теплу ковдру чи рушник. Покладіть обидві пачки морозива на стіл. Через кілька годин розпакуйте їх. Що ви спостерігаєте? Поясніть ваш експеримент.

Зміст

Оцінка
( Поки що оцінок немає )
Поділитись в соцмережах
Додати коментар

  1. Дарина

    Візьміть дві пачки морозива. Не розпаковуйте їх. Одну пачку замотайте в теплу ковдру чи рушник. Покладіть обидві пачки морозива на стіл. Через кілька годин розпакуйте їх. Що ви спостерігаєте? Поясніть ваш експеримент.

    Зміст

    Відповіcти
    1. teacher автор

      Ковдра діє як ізоляційний матеріал, який зберігає тепло або холод всередині.
      Через кілька годин ми розпакуємо обидві пачки. Те морозиво, що було замотане в ковдру, скоріше за все, буде менш розтанулим, ніж те, що лежало без ковдри. Це тому, що ковдра зберігала холод всередині, і тепло ззовні не могло так легко проникнути всередину пачки.

      Таким чином, ми можемо побачити, як важливо використовувати ізоляційні матеріали для збереження тепла або холоду. Це може бути корисно не тільки для морозива, але і для інших речей у повсякденному житті, наприклад, для зберігання їжі в термосі.

      Відповіcти