§58. Чому клімат стає теплішим
Зміна клімату серйозно впливає на здоров’я нашої планети та всіх її мешканців, і ми повинні перейти до економіки екологічно чистої енергії, яка не залежить від викопного палива.
Леонардо Ді Капріо, американський актор
- Пригадай, з яких газів складається повітря. Частка якого газу в повітрі найбільша?
- Як відбувається процес нагрівання повітря?
- Пригадай з уроків географії, що таке клімат.
Як виникає парниковий ефект.
Вуглекислий газ та інші гази, що містяться в атмосфері Землі, повертають тепло так само, як скло у теплиці. Це явище має назву парниковий ефект. У теплицю сонячне проміння проходить через скло, нагріваючи ґрунт. Упродовж дня тепло накопичується. Невелика частина тепла виходить назовні, а частина відбивається від внутрішніх стін теплиці і залишається всередині (мал. 254, А).
За такою ж схемою нагрівається повітря. Сонячні теплові промені проходять через верхні шари атмосфери, а тепло, яке випромінює нагріта сонячним промінням Земля, накопичується в тропосфері: такі гази, як вуглекислий газ, метан, а також пари води утримують тепло.
Обмін тепловим випромінюванням між поверхнею Землі та атмосферою називають парниковим ефектом (мал. 254, Б).
Оскільки джерелом тепла для атмосфери є Земля, температура повітря з висотою зменшується.
Цікаво. Уперше парниковий ефект описав французький учений Жан-Батист Жозеф Фур’є в 1824 році, його називають автором терміну.
Останнім часом, у зв’язку з господарською діяльністю людини, кількість парникових газів на планеті збільшується. Люди почали використовувати викопні види палива, а вуглекислий газ, що з’являвся при їхньому згорянні, накопичувався в атмосфері. Зростання кількості вуглекислого газу в атмосферному повітрі призводить до посилення парникового ефекту та погіршення екологічної ситуації. Це називають глобальним потеплінням.
Розгляньте малюнок 255 у групі та перегляньте відео. Обговоріть. Складіть схему «Чинники, які посилюють «парниковий ефект».
Моделюємо «Парниковий ефект» у групі.
Які наслідки парникового ефекту.
За останні 130 років середня температура на Землі зросла майже на 1 °С. У Північній півкулі такого теплого періоду не було за останні 1400 років. 2016 рік став рекордно теплим роком нового тисячоліття. У 2021 році спостерігали рекордне зростання температури в Європі – більше ніж на 2 °С, що спричинило неймовірну спеку, масштабні пожежі та повені.
Унаслідок потепління порушується рівновага у природі: тануть льодовики, підвищується рівень Світового океану, частішають паводки, засухи, урагани. Кліматичні зміни призводять до зникнення з екосистем певних видів рослин, до міграції тварин, непристосованих до нових умов. Через зміни температур найбільше можуть постраждати птахи, які роблять найдовші перельоти, – адже на місцях їхнього гніздування вже будуть інші птахи, що прилітають раніше.
Що таке вуглецевий слід.
Потепління клімату завдає значних збитків економіці й загрожує здоров’ю і життю людей. Будь-яка діяльність людини, яка використовує енергію, впливає на клімат. Наприклад, водимо автомобіль, користуємося телевізорами і комп’ютерами, готуємо їжу, вмикаємо опалення взимку, влітку – кондиціонер, світло, фен, праску тощо. Так ми залишаємо свій особистий вуглецевий слід на Землі.
Вуглецевий слід – це загальна сума всіх викидів парникових газів, вироблених людиною, організацією, подією, продуктом, містом, урядом, прямо чи опосередковано.
Скорочення викидів парникових газів – власного вуглецевого сліду – можна вважати показником екологічно відповідальної поведінки. Для зручності розрахунку і сприйняття всі парникові гази перетворюються в еквівалент СО2, тобто розраховують, скільки вуглекислого газу було б виділено при певному виді діяльності. Цей обсяг вказується в одиницях СО2-екв.
Вуглецевий слід
- E-mail-повідомлення – 4 г
- E-mail-повідомлення з об’ємним вкладенням – 50 г
- 0,5-літрова пластикова пляшка з водою місцевого розливу – 110 г
- В середньому пляшка – 160 г
- Морозиво – 500 г
- Пара джинсів – 6 кг
Ознайомся з інформацією. Подумай і поясни, чому вуглецевий слід одного й того ж продукту різний.
Вуглецевий слід яблука зі свого саду, з’їденого під деревом, на якому воно росло, становить 0 г СО2. Якщо купувати яблука, вирощені у вашій місцевості в сезон (тобто влітку або на початку осені), то вуглецевий слід яблука становитиме 10 г СО2.
Одним із наслідків підвищення температури на Землі є танення льодовиків, які вкривають Антарктиду і Гренландію. Танення полярного льоду може у майбутньому вплинути на всі країни світу, розміщені на узбережжях поряд з ними. Поясніть, як саме може проявитися цей вплив у майбутньому.
Яка участь України в міжнародному співробітництві з охорони навколишнього середовища.
Наша держава посідає одне з вагомих місць у міжнародному співробітництві з охорони навколишнього середовища. Україна підписала Меморандум про співробітництво урядів України та Канади з питань зміни клімату, а також Протокол про співробітництво з питань зміни клімату з Нідерландами.
Україна бере активну участь у діяльності Європейської Економічної Комісії, насамперед її Комітету з екологічної політики. З 1995 року Україна є членом Ради Європи – однієї з найвпливовіших організацій, в діяльності яких питання охорони навколишнього середовища посідають важливе місце. Україна як член ООН є суверенною стороною багатьох міжнародних природоохоронних угод і разом з іншими країнами світу продовжує активно працювати над завданнями щодо врятування нашої планети від екологічного лиха.
Коротко про головне
- Механізм прогрівання атмосфери Землі, нагрітої сонячним теплом, має назву «парниковий ефект».
- Потепління клімату негативно впливає на організми, загрожує здоров’ю і навіть життю людей, завдає значної шкоди економіці.
- Україна з перших днів незалежності активно співпрацює у міжнародних природоохоронних заходах та реалізації екологічних програм і проєктів.
Перевіряємо себе
- У зв’язку із чим в атмосфері зменшується кількість кисню і зростає кількість вуглекислого газу?
- Яка небезпека подальшого зменшення в атмосфері кількості кисню і збільшення кількості вуглекислого газу?
- Поясни, чи може вирубування лісів вплинути на парниковий ефект.
- Продовж речення: Сьогодні мені вдалося…; Мені стало зрозумілим…; У мене виникло бажання…; Якби … .
Пройди тест «Мій вуглецевий слід» і дізнайся, який вуглецевий слід залишаєш ти на планеті Земля.